Boşanmak çocuklar için doğal değil

Boşanmak yetişkinler arasında evlilik kadar doğal bir süreç olarak algılansa da çocuklar için bu durumu anlamak ve kabul etmek kolay olmuyor

Boşanmak çocuklar için doğal değil

Sürekli bir çatışma ortamının yaşandığı artık çiftler arasında saygı ve sevginin yitirildiği durumlarda boşanmak her iki taraf için de doğru olan seçim ancak bir de bu evreye çocuklar açısından bakmak gerekli. Çatışmalı bir evlilik çocuklara da faydadan ziyade zarar getirir. Medicana International İstanbul Hastanesi Uzman Psikolog ve Pedagog Reyhan Ateş Yücel; Kavgaların tükenmediği, eşlerin birbirini tahrip ettiği kimi zaman yok saydığı evliliklerin içinde yetişen çocuklar çok daha derin psikolojik problemlere sahip olabildiklerine dikkat çekiyor. Çocuk sahibi olan ailelerde boşanma süreci hukuksal anlaşmanın bitişi ile son bulmaz. Boşanma sonrasında çocuklarla ebeveyn arasındaki bağ mekansal olarak değişse de duygusal anlamda her zamanki gibi devam etmelidir. Evden ayrılan ebeveyn düzenli aralıklarla çocuğu ile görüşmeyi sürdürmelidir. 
Ayrılan ebeveynler çocukları ile ilgili konularda medeni bir şekilde uzlaşmanın yolunu bulmalılardır. Karı koca arasında yaşanan ve evliliği sonlandırmaya götüren çatışmalar hiç bir zaman çocuklara yüklenmemelidir.


Peki çocuğa nasıl söylenmeli?
Boşanmayı çocuklara duyurmak anne babanın ortak işi olmalıdır. Alınan kararın iletilmesi çocuğun yaşına göre de farklılık göstermelidir. Okul öncesi dönemde çocuklara çok yalın ve kısa açıklamalar yapmak uygundur. Çocuk büyüdükçe soruları da artacak, onu ilgilendiren kısmı ile ilgili cevapları arayacaktır. Boşanmanın nedeninin asla o olmadığı, karı kocaların kimi zaman anlaşamadıkları, aynı evde yaşamanın onlar için zor olduğu, ama anne baba olarak onun her zaman yanın
da oldukları- nı söylemeleri yeterlidir. Sordukları ya da merak ettikleri konulara kısa ve öz cevaplar vermeyi deneyebilirsiniz. 

1- Okul öncesi
Okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda regresyon gözlenebilir. Bebeksi davranışlarda artış, alt ıslatma, konuşma gerilemesi gözlenebilir. Kimi çocuklar ebeveynlerini, kendilerinin evden uzaklaştırdıklarını düşünebilirler. Ben merkezci düşünce yapısı hakim olduğundan ayrılmanın sebeplerini kendi davranışlarında arayabilirler. Huzursuzluk ve öfke nöbetleri görülebilir. 

2- Okul çağı
okul çağındaki çocuklara bakıldığında ise bu çağdaki çocuklarda boşanma sonrasında yoğun üzüntü gözlenebilir. Daha küçük çocuklar üzüntülerini sembollerle eşleştirebilirken, bu yaştaki çocuklar başlarına ne geldiğinin farkındadırlar. Çok uç noktada üzüntü yaşarlar ve gelecekten korkarlar. Kendisi için artık güvenli hiçbir yerin olmayacağını ve kendisini isteyebilecek her hangi birilerinin de çıkmayacağı hissine kapılırlar. Bazı zamanlarda da evden gitmesi gerekenin kendisi olup olmadığını sorarlar.

3- On yaş
9-10 yaş çocuğu boşanmanın gerçeğini tam olarak algılayabilen çocuklardır. Kaos olarak yaşadıkları dünyalarına bir düzen getirebilmek için savaş verirler. Genelde duygularını kendilerine saklamaktadırlar. Ayrılıkla ilgili olarak konuşmak dahi istemeyebilirler. Boşanmadan dolayı utanabilirler. Okul başarıları düşebilmektedir. Arkadaşlarıyla olan ilişkileri kötüye gidip bozulabilir. Davranışlarına bakıldığında genelde geri çekilen, tahripkar, düşmanca, kavgacı, yıkıcı tutumlar gösteren çocuklar olarak gözlenebilirler.

4- Ergenlik 

Yap araştırmalara göre ergenlik dönemi, boşanmadan en fazla etkilenen yaş grubunu oluşturmuştur. Boşanma, kendi kimliklerini aradıkları, bağımsızlık mücadelelerini verdikleri bir zaman diliminde karşılarına çıkmıştır. Boşanmayla ergenler, genellikle taraf tutmak, bir ebeveyninin yanında olmak durumunda bırakılabilirler. Bazıları evden ayrılan ebeveynlerine suçu yükleyip evde kalan ebeveyne yardıma girişirler. Bazıları kendilerine dönük aktivitelerle uğraşırken bazıları da evi tamamen terk etme eylemine girişebilirler. Ama bir çoğu  evlilik ile ilgili olan düşüncelerinde hayal kırıklığına uğramaktadırlar ve evlenmekten ya da kendileri çocuk sahibi olmaktan kaçınabilirler. Boşanma sonrası ergenlik döneminde olası problemler, okul başarısızlığı, ilişki problemleri, ebeveyne karşı düşmanca tavırlar, evden kaçma olabilir
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.