Bu işin şakası yok!

Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırdı. Toplumun bazı kesimlerinde bu duruma olumsuz tepkiler verilirken bazı kesimlerinde ise olumlu karşılandı. Birçok yörede çiftlerin nişanlandıklarında dini nikah kıyıldığını belirten Mehmet Aktepe, “Ama onun bir yanlışı var. Nikah kıyıldığında onlar karı koca olurlar. Bu işin şakası yok” dedi.

Bu işin şakası yok!

Anayasa Mahkemesi'nden yapılan açıklamada, Mahkeme'nin 27 Mayıs 2015 tarihli toplantısında, Türk Ceza Kanunu’nun 230. maddesinin, evlenme olmaksızın evlenmenin dinsel törenini yaptırma ve yapma suçlarını düzenleyen 5 ve 6 numaralı fıkralarının iptaline oy çokluğuyla karar verildiği belirtildi. Yani bundan sonra resmi nikahtan önce dini nikah kıyanlara cezai yaptırım uygulanmayacak. Ancak bu durum toplumun farklı kesimlerinde farklı tepkilere neden oldu.

4'e 12 oyla karar verildi

İptal yönünde oy kullanan AYM üyeleri, nikâhsız birlikte yaşayanlara TCK’da herhangi bir ceza öngörülmezken, resmi nikâh yaptırmadan dini nikâh kıyanlara hapis cezası öngörülmesinin Anayasa’nın 10’uncu maddesi, kanun önünde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin herkesin eşit olduğunu ilkesine aykırı olduğunu savundu. Karşı görüşteki üyeler ise iptal kararı ile resmi nikâh önceliğinin kalkacağı, dini nikâhın resmi nikâhın alternatifi olacağını, kadınlar açısından hukuki ve ekonomik sorunlar yaratacağını savundu. Karşıt görüşteki bu üyelerden bazıları, kararın laiklik ilkesine ve devrim yasalarına aykırı olacağını da dile getirdi.

Mağduriyetler yaşanıyor
Gazete İstanbul'a karar hakkındaki görüşünü dile getiren Mirza Dursun şu şekilde konuştu: "Eskiden kadın ile erkek yanyana gelmeden dini nikah kıyılması gerekirdi. Ama şimdi resmi nikah olmadan hiçbir şey olamaz. Adam 'evlenelim ardından resmi nikahı yaparız' diyor. Aldatmalar olabiliyor. Resmi nikahsız yaşayıp ardından 'ben seni istemiyorum' diyerek kadını kapı dışarı edebiliyorlar. Kadın hiçbir şey talep edemiyor ve bu çok kötü. Mağduriyetler yaşanıyor."

Toplumda kaosa neden olur

Anayasa Mahkemesi'nin kararını saçma bulduğunu belirten Esra Fıstık, karar ile çocuk evliliklerinin ve çocuk gelinlerin önünün açılabileceğini söyledi. Fıstık, "Resmi nikahta boşanma durumunda taraflar hak talep edebileceği gibi çok eşliliğin de imkanı yoktur" dedi.Alternatif görülür
Dini nikahın yasal olarak tanınmadığını hatırlatan Kaan Ahıskal, "Evlilikler sadece din üzerine kurulduğunda resmi makamlarda geçersiz sayılıyor. Dini nikahın ardından resmi nikahı kıymayabilirler ve resmi nikaha alternatif görülebilir. Bu yüzden de resmi kurumlarda birtakım zorluklar yaşatabilir" diye konuştu. Anayasa Mahkemesi kararının toplumda kaosa neden olabileceğine dikkat çeken Ahıskal, "Türkiye artık daha modernize edilmiş bir şekilde devam ediyor yoluna ve ülkemizin gelişimi açısından kötü bir karar" şeklinde konuştu.

Uygulama maşrulaştırıldı
Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararın yanlış bir politika olduğunu vurgulayan Hasan Güngör, "Çevremden bu karar ile kadına yönelik şiddetin artacağını, tecavüzlerin çoğalacağını duyuyorum. Bu tarz kararlar hep kademeli olarak yapılan şeyler. Bugün bu kararı konuşuyorak bundan iki hafta sonra başka bir yasayı devreye sokacaklardır" ifadelerini kullandı.

Harem mantığı
Dini nikah öncesi resmi nikah zorunluluğunun kaldırılmasının toplumsal çöküşe zemin hazırlayacağını belirten Murat Bilgin, "Karar, harem mantığını oluşturmak isteyen insanlara yasal olarak zorunluluk veya yükümlülük altında kalmama imkanı sağlıyor" dedi. Kararın bazı şeylerin meşrulaştırılmasının dine yansımış hali olduğunu belirten Bilgin, "Resmi nikah öncesi dini nikah uygulaması zaten vardı. Sadece meşrulaştırıldı" diye konuştu.

Karar yanlış
Birçok yörede çiftlerin nişanlandıklarında dini nikah kıyıldığını belirten Mehmet Aktepe, "Ama onun bir yanlışı var. Nikah kıyıldığında onlar karı koca olurlar. Bu işin şakası yok. AYM'nin kararı da bu doğrultuda yanlış. Resmi nikahın öncelikli olarak kıyılması gerekiyor. Kanuni olan önce resmi nikah ardından dini nikah yapılmasıdır" dedi.

RÖPORTAJ: Bahar Pamir

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.