Cemevleri de cami statüsünde

Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, AİHM’in cemevleri ile ilgili kararına Türkiye’nin yaptığı itirazın reddedilmesinin bu kararın kesinleştiği anlamına geldiğini söyledi.

Cemevleri de cami statüsünde

Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, AİHM’in cemevleri ile ilgili kararına Türkiye’nin yaptığı itirazın reddedilmesinin bu kararın kesinleştiği anlamına geldiğini söyledi. AİHM kararı ile cemevlerinin de camilerin statüsünde sayıldığını belirten Doğan, «Cemevlerine bundan böyle diğer ibadethanelere hangi imkanları tanıyorsa o imkanları ayrımsız olarak cemevlerine de tanımak zorundadır» dedi.

AİHM, Cem Vakfı’nın açtığı davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14’üncü maddesini 9’uncu maddeyle bağlantılı olarak ihlal ettiğine karar vermişti. Türkiye’nin bu karara itirazı reddedildi. Böylece, AİHM’in cemevleri ile ilgili kararı kesinleşmiş oldu. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kararın, sadece Türkiye’deki dini inanç ve inanç özgürlüğünü kapsayan bir karar olmadığını kaydeden Doğan, “Aynı zamanda AİMH’in bir mabedi, yani insanların ibadet ettikleri yerlerle ilgili objektif kıstaslar getiriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir yerin ibadethane olup olmadığını tayin yetkisini reddi anlamını taşıyor bu” şeklinde konuştu.

Yanlışlar son bulacaktır
Bu kararla AİHM’in “Bir dinin mensubu, tek taraflı olarak kendi hukuki pozisyonuna dayanarak bir tanımlama yoluna gidemez” demek istediğini anlatan Doğan, “Önemli bir karardır. Bu kararda inanıyorum ki Türk hükümeti tarafından göz önünde bulundurulacak ve Alevi yurttaşların İslam’ı nasıl algılıyorlarsa o şeklide uygulamalarına ilişkin bugüne kadar Diyanet başta olmak üzere yapılan yanlışlıklar bu kararla son bulacak ve hükümetler bu karar ışığında mevzuatlarını gözden geçirecekler” diye konuştu.

Cemevleri de cami statüsünde
AİHM kararı ile cemevlerinin de camilerin statüsünde sayıldığını belirten Doğan, “Cemevlerine bundan böyle diğer ibadethanelere hangi imkanları tanıyorsa o imkanları ayrımsız olarak cemevlerine de tanımak zorundadır. Herkesten vergiyi topluyor, sadece Sünni İslam’a ayırıyor. Bu para önemli bir para, yani Alevi kesimden binlerce Alevi dedesi var, Bektaşi babası var, Mevlevi dedesi var, Nusayrilerin inanç önderleri var. Bunlara da normal olarak maaş bağlaması gerekir. Camide vatandaşa hizmet verenlere maaş veriliyor. Sosyal güvenlik haklarıdır, emeklilik haklarıdır, buna benzer bir sürü haklar tanınıyor. Cemevi ibadethanedir dedikten sonra, orada yapılan hizmetleri kamu hizmeti olarak kabul etmek zorunda devlet” ifadelerini kullandı.

CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.