Dilsiz şeytansınız!

Engelliler, mimari engellerin kaldırılması için tanınan 10 yılık sürenin sona ermesine rağmen engellerin kaldırılmaması nedeniyle belediyeler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dilsiz şeytansınız!

Engelliler, mimari engellerin kaldırılması için tanınan 10 yılık sürenin sona ermesine rağmen engellerin kaldırılmaması nedeniyle belediyeler hakkında suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı ve hükümete seslenen engelliler, «Sizi insan olmaya, susmamaya davet ediyoruz. Susarsanız, yapmazsanız, dilsiz şeytansınız» diye konuştu.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği, İstanbul Adalet Sarayı’nda suç duyurusundan önce basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Adem Kuyumcu, engellilerin hayata katılımı için en önemli şeyin mimari engellerin kalkması olduğunu söyledi. Engelliler hakkındaki 5378 sayılı kanunun AK Parti hükümeti döneminde 2005 yılında çıkarıldığını hatırlatan Kuyumcu, o dönem alkışladıklarını, mücadelesini verdikleri kanunun arkasında durduklarını belirtti.

Arpa boyu yol alınmadı
Kanunun uygulanmasından başka bir şey istemediklerini ifade eden Kuyumcu, “Kanun çıktığı gün 2005 yılından sonra yapılacak bütün mimari düzenlemeler, erişilebilir olma zorunluluğunu getirmiştir. 2005 yılına kadar yapılanların düzenlenmesi için de Temmuz 2012’ye kadar süre vermişti. Ancak 2012 Temmuz'a kadar bir şey yapılmadığı için süre 1 artı 2 yıl uzatılmıştır. İşte bugün 7 Temmuz 2015 uzatma süresinin de dolduğu gün. Maalesef hala bir arpa boyu yol almış değiliz” dedi. Belediye başkanları, imar, fen işleri, park bahçeler ve zabıta müdürlerinin suç işlediğini savunan Kuyumcu, “Kanunları uygulamayarak görevlerini suistimal etmektedirler” dedi.

Acıma değil eşitlik istiyoruz
Engellilerin acınma değil eşit yaşama hakkı için sokakta olmak istediğini vurgulayan Kuyumcu, 5 milyona yakın görme, ortopedik ve işitme engelli, 4 milyonun üzerinde yaşlının erişilebilir mimariye ihtiyacı olduğunu söyledi. Hükümeti erişilebilirlik konusunda son derece duyarsız davranmakla suçlayan Kuyumcu, “2012 yılında sürenin uzatılmasında kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları, 3 yıl boyunca 513 kişinin şikayetinde 4 bin 370 cezanın ertelenmesine karar vermiştir. Çünkü komisyonlar uygulamayan memurlar tarafından oluşturulmuştur. Böyle bir denetimsizlik, başıboşluk içerisinde 10 yılı geride bıraktık” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bakanlara seslenen Kuyumcu, çıkardıkları kanunları neden uygulatmadıklarını sordu. Kuyumcu, “Vicdanınıza sesleniyoruz. Sizi insan olmaya, susmamaya davet ediyoruz. Çünkü susan dilsiz şeytandır” diye konuştu.

Suç duyurusunda bulundular
Kuyumcu, sürenin dolduğu bugün, anayasadan, BM Engelli İnsan Hakları Sözleşmesi’nden ve 5378 sayılı kanundan aldıkları hakla görevi suistimal eden, ayrımcılık uygulayan belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği’nin şikayetçi olduğu dilekçede Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı yetki alanındaki Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüp, Fatih, Kağıthane, Sarıyer ve Şişli belediye başkanlıkları şüpheli olarak gösterildi. Belediyeler görevi ihmal ve ayrımcılıkla suçlandı.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.