Erkek ve kadınlar neden farklı düşünür?

Televizyon, dergi ve gazetelerde sıkça karşılaştığımız kadınların ve erkeklerin düşünsel yapıları ile ilgili haberler bilim adamlarının bu konuya eğilmesini sağladı. Yeni bir araştırma, kadın ve erkekler arasındaki farkların ilk defa, sahip oldukları ‘değişik beyin yapıları ve beyindeki sinir bağlantılarıyla’ açıklanabileceğini ortaya koydu

Erkek ve kadınlar neden farklı düşünür?

 “Sezgileri güçlü kadınlar", "araba kullanmakta usta erkekler" gibi klişeleri içeren haberler gün geçtikçe gerek sosyal medyada gerekse de görsel ve yazılı basında yer aldı. Kadın ve erkek arasındaki farklar her zaman merak konusu oldu. Aynı resme baktıklarında neden farklı şeyler gördükleri, aynı filmi izlediklerinde neden farklı sahnelerden etkilendikleri ve aynı şarkının neden farklı kısımlarının onları etkiledikleri bilim dünyasını harekete geçirdi. Neden farklı düşündüklerinin, aynı olaylara farklı tepkiler verdiklerinin yanıtı arandı. ABD'de yapılan bir araştırma, belki de bugüne kadar net bir cevabı olmayan bu sorulara ışık tutuyor


Beyinsel farklar ergenlikte oluşuyor
Araştırmaya göre, beyindeki sinirlerin bağlarındaki fiziksel farklar, ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Bilim insanları, iki cinsiyetin beyinlerindeki fiziksel farkların, ‘erkeklerin, haritada yön bulmak ve kas kontrolü gibi konumsal alanlarda neden kadınlardan daha iyi olduğunun; kadınların ise, neden hafıza ve önsezi gibi sözel alanlarda erkeklerden daha iyi olduğunun’ anlaşılabilmesinde önemli rol oynayacağını söylüyor. Yaşları 8 ila 22 arasında değişen, 521’i kadın, 428’i erkek toplam 949 kişi üzerinde yapılan araştırma, daha önce ‘psikolojik deneylerle’ açıklanabilen kadın ve erkekler arasındaki zihinsel farkların ilk defa fiziksel özelliklerdeki değişikliklerle açıklanabilmesini sağlıyor. Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji Profesörü Ragini Verma, “Bu haritalar bize, insan beynindeki kesin ve tamamlayıcı mimari farkları gösteriyor bu da erkeklerin ve kadınların neden bazı alanlarda birbirlerinden daha üstün olduklarını anlamak için sinirlere dayalı bir temel sunuyor” yorumunu yapıyor.

Farklılık sinirsel dizilimde
Verma, beyinlerdeki bağlantıların kadın ve erkeklerde farklı olduğu sonucuna vardıklarını ve “fonksiyonel deneylerin, kadın ve erkeklerin bazı görevleri yerine getirirken beyinlerinin değişik bölümlerini kullandıklarını gösterdiğini” söylüyor. Kadınlarda bağlantıların, beynin iki yarısında, sağ ve sol tarafları bağlayacak şekilde düzenlendiğini belirten araştırmacı, erkeklerde ise bağlantıların ön ve arka taraf arasında dizildiğini söylüyor. Araştırmacı Verma, kadınlardaki sinirlerin, ‘mantıksal düşünce’ alanı olarak bilinen beynin sol tarafı ile, ‘önsezi’ alanı olarak bilinen sağ tarafı arasında dizilmiş olmasının, ‘kadınların sezilerinin’ neden erkeklerden daha güçlü olduğunu açıkladığını belirtiyor.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.