Gençlerden korkuyorlar

Çatalca'da avukatlık yapan ve CHP'de geçtiğimiz ilçe seçimlerinde yönetime de aday olan Kerem Ozan Girgin, "Görünen o ki gençlerden korkuyorlar, gençlerin siyasete girmemesi için büyük bir çaba sarf ediliyor.

Gençlerden  korkuyorlar

 Çatalca'da avukatlık yapan ve CHP'de geçtiğimiz ilçe seçimlerinde yönetime de aday olan Kerem Ozan Girgin, "Görünen o ki gençlerden korkuyorlar, gençlerin siyasete girmemesi için büyük bir çaba sarf ediliyor. Oysa ki Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bile bu ülkeyi gençlere emanet etmiştir" diyerek uzun yıllardır siyaset yapanların gençlerin önünü tıkandığını iddia etti.

Yaşınız genç diyebiliriz. Siyasete mi girmek istiyorsunuz ve siyaset size göre nedir?
Biliyorsunuz ki benim ailem her zaman siyasetin içinde olmuş bir aile. Haliyle ben de Çatalca'daki siyasi gelişmelerin hep içinde oldum yaşananlara da en yakından şahit oldum. Bugün ile dünü karşılaştırdığımda geçmişte siyasi kavgalar bile mertçe yapılıyordu ancak bugün için siyasetteki kavgalar mertçe değil. Bir de ölene kadar siyaset yapmak isteyenler var. Özellikle Çatalca'da siyaset yapanlar ölene kadar siyaset yapabilmenin derdinde. Oysa ki Çatalca'da siyasi anlamda gençlere fırsat verseler, siyasi rehberlik yapsalar, zaten siyasetteki isimleri ölene kadar silinmeyecek, hatta ve hatta öldükten sonra bile telaffuz edilecek. 

Eski siyasiler diye bir kavramı yaratmak çok zor. Bunu yaratabilmek için geriden gelen siyasiler şart. Sizce ilçede genç siyasetçi var mı? 
Siyaset bir alt yapı işidir. Bir futbol takımı düşünün. Alt yapısı olmayan bir futbol takımı ile ne kadar başarılı olabilirsiniz? Veya topa hiç dokunmamış birisi profesyonel ligde oynayabilir mi? İşte siyaset tam da böyle bir şey. Alt yapı çok önemli. Çatalca'nın şu anki durumuna baktığınızda tüm STK'lar içler acısı halde ve bugün aydın bir nesil ve toplumu kucaklayan bireyler ve bununla birlikte siyasetçi yetiştirmesi gereken STK'lar müthiş bir yetersizlik örneği sergiliyor. Dediğim gibi bugün hangi STK'ya baksanız tam bir fiyasko! Kimileri var ki hele 20 yıldır başkanı da yönetimi de aynı. Hiçbir şey yapılamaz ise bir döngü oluşturulup, bir sen bir ben oyunu oynanıyor. Tabi hal böyle olunca STK'lar da bırakın siyaseti kendi konularında bile donanımlı ve kriter sahibi gencin çıkması imkansız hale geliyor. STK'lar kendi amaçlarını bile yerine getiremez hal alıyor. Bugün hiçbir STK'nın genç, gelecek için ümit vadeden isimleri yok. Varsa söyleyin. 

Gençlik artık ses çıkarmalıdır
Ve partimizin bugün için konumu da bu yönde. Yani bugün hala onun adayı, bunun adayı, bunun desteklediği, şunun desteklediği aday şeklinde yorumlar ile karşılaşan bir gençlik var ise, siyaset yapmak için gelen, yıllarının çoğunluğunu öğrenimi için harcayan ama yoldan çekilmeyen ölene kadar siyaset yapmak isteyenlerin gölgesinde kalan gençlik artık ses çıkarmalıdır. "Ben de varım" diyebilmelidir.

CHP içinde ben bu mesleğe başladığımdan beri siyasi kavgalar mevcut, bu kavgalar biter mi? 
Çatalca'mıza baktığımızsa siyasi kavgalar 20- 30 yıldır hep aynı isimler arasında yaşanıyor. Tek bir yeni ses yok! Geriden gelen yetişmiş ve güçlü bir genç nesil olsa, siz bir ilçede 20 yıl boyunca hep aynı isimlerin kavgalarını duyar mısınız? 

Gençlerden korkuyorlar
Siz gazetecisiniz, bakın arşivlerinize, bugüne kadar 25-30 yaşlarında bir siyasi ismin gerek ilçe başkanını, gerek belediye başkanını yada herhangi bir kurumu eleştirebilmiş mi? Korku dağları yarattılar gençlik önünde deyince de, "Gençler gelsin, siyaset yapsın" diyorlar. Nasıl olacak bu? Aslında gençlerden korkuyorlar. İşin aslı tam da bu. Korku.

Peki CHP içindeki bu kavgalar örgüte nasıl yansıyor?
Eski kavgaların içerisine sürüklenip giden bir ilçe örgütümüz var. Şahsen ben bu konudan müthiş derecede rahatsızım. İlla ki birilerinin adamı mı olmak gerekiyor partide görev almak için? Hayır. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek zaten bu partinin içinde görev almak demek. Ama iddia ediyorum 10 yıl sonra eskiden beri gelen bu kavgaların sonucunda parti içinde çalışacak adam bulamayacağız. Tabi elbette ki birilerini bir yerlere koyarız ama ne kadar oturduğu koltuğun hakkını verebilir bu tartışılır. Onun için siyaseti bilen, siyasetin yetiştirdiği insanları partiye kazandırmak gerekiyor.

Gençler nerede, bugün hangi partide gençlik var?
CHP’nin seçimlerde bayraklarını İlçe Başkanı ve Belediye çalışanları asıyor ise sıkıntı yok mu?
Bugün Çatalca'mızdaki eski siyasilerimize seslenmek istiyorum, kafanızı şöyle kaldırıp bir bakın. A Parti, B Parti, C Parti demiyorum. Hiçbir parti ayırmaksızın söylüyorum bunu. Çatalca'da sadece seçim zamanlarında ortaya çıkan gençler nerede? Seçim zamanlarında bile artık yoklar. Çünkü gençlik siyaset yapmak istiyor, söz sahibi olmak istiyor, yönetime ve denetime ortak olmak istiyor. Kısaca diyor ki yaşadığımız kentte biz de söz sahibiyiz. Bugün ilçede sol kanada baktığımızda ise isimleri sıkça telaffuz edilen bir Kasım Kolcuoğlu, bir Fırat Aykut, Hami Kara, bir Hasan Girgin ve bugün için CHP'nin seçilmiş belediye başkanı Cem Kara, bu isimler elbetteki Çatalca'da unutulmaz isimler. Yerlerine onlar gibileri yetişir mi? Gelir mi? Evet gelir. Eğer müsaade ederler ise gelir. Onlar, "Gençler de olmalı" dediği sürece ancak gençler, "Ben de varım" diyebilir. Ve bir gün yukarıda saydığım bu isimler gibi daha nice isimler Çatalca siyasetine damga vurabilir. Ama ancak müsaade edilir ise.
Görev almak istiyorum
Hep eski siyasiler ve eski günler üzerine konuşuyoruz, bugün ne olacak? Siz bir genç olarak siyaset yapacak mısınız? 
Bugüne geldiğimizde yetişmiş gençlere ihtiyaç var. Çağı daha kolay değerlendirebilen, eski ile yeni arasındaki köprüyü kolayca kurabilen, hızlı, pratik ve çözüm odaklı kadrolara ihtiyaç var. Beni partim ve örgütüm nereye uygun görür ise ben orada görev yapmak istiyorum. Benim gibi onlarca genç arkadaşım var. Kazandığı bilgi ve birikimi, enerjisini Çatalca'ya ve Cumhuriyet Halk Partisi'ne harcamaya kararlı onlarca genç arkadaşım var. Tabandan gelen bu kuvveti görmezden gelebilir misiniz? Ciddiye almadınız diyelim. Bu örgüt bu taban günü geldiğinde sizi değerlendirmeyecek mi? Bu hataları neden yaptın demeyecek mi? Bana sorarsanız örgüt bunun hesabını bir gün soracak.

CHP kongre sürecine girdi. Geçen kongrede delegeler üzerinde baskı kurulduğu iddiası vardı. Siz bu iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz, sizce böyle bir baskı oluştu mu?
Üye ve delege üzerinde baskı kuran ve kurmaya çalışan herkes üyeyi rahat bırakmalıdır. Bugün için Çatalca'da seçime giren baskı ile seçimi kazanmaya çalışıyor. Üye rahat bırakılmalı. Kongrelerde üyelerimiz rahat bırakılır ise zaten örgüt olarak en iyi kararı verecek olan yine CHP üyesidir. 

Bir kongrede yönetim kurulu üyesi olmak için aday olan yada bir yere aday olan uzun bir süre ortalıklarda görünmüyor. Sizce siyaset seçilene uzun, seçilemeyene kısa mı?
Bir yere aday olmak isteyen arkadaşlarım var ise şunu da çok iyi bilmelidir. Bu parti kimseyi görevsiz bırakmamıştır. İllaki partide görev alacağım, ben bir şeyler yapmak istiyorum, benim kavgam partim ve partililerim ile değil diyerek yola çıkan kimseyi görevsiz bırakmaz. Bunun örnekleri binlercedir. 
Her makama uygun aday bulunabilir
Sizce CHP’de bir ilçe kongresinde iki aday yeterli mi? Yani iki taraf? 
Şahsen ben Çatalca'da iki tane 3 tane ilçe başkan adayına hoş bakmıyorum. En az 5 olmalı, 10 olmalı. Biz demokrasiye en çok inanan ve parti içi demokrasiyi en fazla uygulayan partiyiz ama adaylar noktasında sıkıntı çekiyoruz. Zaten bir görevi olan arkadaşlarımız bulundukları makamlara sonuna kadar sahip çıkıp, hakkını verip en iyi partili olma sınavını geçmelidirler. Bir makamda oturan bir arkadaşımızın bir başka makama daha ve aynı anda talip olması hem etik değil hem de doğru değildir. Partimiz geniş bir tabana ve ufka sahiptir. Her makama uygun bir adayın bulunabileceğinden hiç şüphem yok. Bunun yanında yarışa katılan yeni isimler olmalı ve bu yeni isimler ile partimiz güçlendirilmeli. Ben eskiler aday olmasın demiyorum. Yeni isimler de olsun diyorum. Kısır döngü içinde bir parti yönetmekten öte gidemediğimizi söylüyorum. Şu an inanın benim gibi kimsenin adamı olmadan siyaset yapmak isteyen bir kesim var. Bugün bu kesimin söylemleri farklı, eylemleri farklı geliyor diyerek, ağızlarından çıkan cümleler kısır döngülerin içinde yer alan kişilerin istediği cümleler olmayınca, nihayetinde de dışlanan kesim oluyor. Ancak bunu bu kesim haketmiyor.

Sandıkta kavga etmek için varımSiyasette iddialı olmak, iddialı cümleler kurmak lazım. Siyasilerin hep bir iddiaları vardır. Sizin iddianız ne ? 
Benim bir iddiam var! Kavga etmek! Partimin bayrağını alıp siyasi anlamda diğer partiler ile kavga etmek istiyorum. Yarış halinde olduğumuz partiler ile kavga etmek için varım. Sandıkta kavga etmek için varım. Benim iddiam partililerim ile kavga etmek değil. Biz gençler çocukluğumuzdan beri görüyoruz, parti içi kavgaların bu ilçeye her zaman zarar verdiğini gördük. Biz aile içi kavgayı bitirip, asıl kavga etmemiz gerekenler ile bunu yapmamız gerektiğini savunuyoruz. Amerika'yı yeniden keşfetmenin anlamı yok. Önemli olan tek bir şey var; biz gençler için gelişmesi gereken ve büyümesi gereken bir Cumhuriyet Halk Partisi ve Çatalca! 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.