Hiçbir birikim organ bağışı kadar etkili değil!

Beylikdüzü Kars Ardahan-Iğdır Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Can Dostu Organ Bağışına Evet Platformu'na destek olmak amacıyla basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. TMHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “İnsan o kadar önemli ki ne kariyeri ne ekonomik yapısı ne kültürel yapısı, hiç bir birikimin insanın insana vereceği bir organ kadar etkili olmuyor” dedi.

Hiçbir birikim organ bağışı kadar etkili değil!

Maya Restoran'da düzenlenen kahvaltılı toplantıya konuşmacı olarak Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk katıldı. Beylikdüzü Kent Konseyi Basşkanı Nejla Türkoğlu'nun, Sivil Toplum Kuruluşları'nın, muhtarların, iş adamlarının, federatonun yönetim kurulu üyelerinin ve bölge basınının geniş katılım gösterdiği etkinlikte ‘Candostu’ Platformu çalışmaları ve gerçekleştirilmesi planlanan programlar hakkında bilgi verildi.

Beylikdüzünden Can Dostu'na destek
Beylikdüzü Kars Ardahan-Iğdır Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürsel İlgüz açılış konuşmasında "Dernek olarak Organ Bağışına Evet Can Dostu Patformuna destek olmak istedik.  Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanımızın bu konuda çalışmalarını, başarılarını, mücadelesini Beylikdüzünde anlatabilmesi için biz nasıl katkıda bulunabiliriz, Beylikdüzü'nden nasıl destek verebiliriz şeklinde düşündük ve bu sabah kahvaltısını düzenlemeye karar verdik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

İnsan odaklı olabilmek önemli
Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk yaptığı konuşmada  federasyon çalışmalarının altını çizerek "Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu 2007 yılında kurulmuş, 11 dernek ve 1500 üye sanayiciyle Türkiye'ninçeşitli yörelerinde bölgesel bölgesel ve sektörel derneklerin biraraya gelerek oluşturduğu bir üst satıh kuruluşudur. Biz 2012 yılında üçüncü dönem yönetim kurulu olarak 12 dernekle almış olduğumuz bu federasyonu 23 derneğe, 7500 üye sanayiciye ve 800 bin civarında çalışan bir örgüt haline getirdik. Adıyaman'dan Adana'dan, Denizli, Ankara, İzmir, İstanbul gibi bir çok  ilimizi kapsıyor. Ama biz burada sadece sektörel bir federasyondan ziyade Türkiye2de sivil toplum örgütlerinin toplumdada farklı neler yapabilir,kendi işinin dışında insan olduğunu, insan odaklı olması gerektiğini, insanın da var olduğu her yerde doğa dahil, katkı nasıl sağlanırla ilgili çeşitli çalışmalar yaptık" şeklinde konuştu.

Kültürel çalışmalar yaptık
Öztürk konuşmasının devamında "Önce dernek sayımızı artırdık. Derneklerde yapmış olduğumuz yönetim kurulu çalışmalarımızı biraz daha farklılaştırarak her ay bir derneğin ev sahipliğinde yönetim kurulu yapıyoruz. Burada Anadolu'nun en önemli kültürü olan  misafirlik, evsahipliği kültürünü dernekler boyutuyla birebir yaşadık, yaşıyoruz. Bununla beraber sektörün ve federasyonun programında o ay neler varsa onu paylaşıyoruz. Gittiğimiz yörenin kültürünü, mutfağını, tarihi dokusunu ve insanınında olabildiğince tanımaya özen gösteriyoruz. Bu çalışmaları yaparken üzerine neler koyabiliriz diye düşündük. Türkiye'de moda genelde ürünle veya firmayla mukayese edilir. Modanın defilesini ya ürünü ortaya çıkaran yada markayı ortaya çıkaran yapar. Biz burada bir farkındalık yaratalım dedik. Çözüm ortaklarımızın en önemli tarafı eğitim kurumlarıdır. Anadolumuz çok zengin, dokusu oldukça donanımlı. Tarihi olan kadim şehirlerimizin tarihi dokusuyla çizeri olmayan defileler düzenledik. O bölgenin figürlerini kumaşa, kıyafete uyguladık ve bunu öğrencilerimizle, sanayicilerimizle ve bölge insanımızla beraber yaptık. Bunları yaparken şehir protokollarının ve sivil toplum örgütlerinin dikkatini çektik. Mümkün olabildiğince şehir protollerinin sivil toplum örgütlerinin farkındalığını yaratmak, orada neler yapıldığını ortaya koymak ve şehrin ortak alanlarındaki bir çok salonun tahsis edilmesini sağladık. Federasyonumuzun 23 derneğinden aidat almayan tek satıh kuruluşu biziz. Çünkü aidatla federasyon dönmezdi, gönüllülük esasıyla döner. Biz gittiğimiz illerde sanayi odalarını, ticaret odalarını, üniversitenin kaynaklarını, belediye kaynaklarını ve oradaki il derneğinin tahsis ettiği yerlerde çok güzel ve keyifli çalışmalar yaptık. Bir tarafıyla sektörü, diğer tarafıyla o kentteki sektörü ve şehri diğer illere tanıtmaya özen gösterdik. Bu anlamda 6 tane defile düzenledik" ifadelerinde bulundu.

Bu bir sosyal sorumluluk projesidir
Başkan Öztürk Can Dostu Platformunun kuruluş amacını "Bizler federasyon çalışmalarını yaparken bir taraftanda sosyal sorumluluk projesi yapma fikrinde birleştik. Sosyal sorumluluk projesi Türkiye'de maalesef  'Zenginden alıp, yoksula veren' zekat kültürüyle algılanıyor. Mümkün olabildiğince öbür dünya için yatırım yapmak amacıyla parası olan insanların parası olmayan insanlara verdiği hizmet gibi algılanıyor. Tabi bunu iyi niyetle yapanları tenzih ediyorum. Bizler bunu nasıl değiştirebiliriz nasıl farkındalık yaratabiliriz diye düşündük. Oysa baktığınız zaman insan o kadar zenginki. Her insanın o kadar çok zenginliği vardırki. Biz doğru yönlendirdiğimiz taktirde onun kendi enerjisiyle, kendi öz güvenini, kendi onursal davranışını kendisinin farkına varmasını ve kendi derinliğine inmesini sağlayacak bir sosyal sorumluluk yapma kararı verdik. Alışılmışın dışında Can Dostu Organ Bağışına Evet Platformunu kurarken burada 1986'dan beri Türkiye'de organ bağışıyla ilgili çeşitli çalışmalar yapıldığını gördük. Bu çalışmaların bir protokol nezdinde tabana inmemiş olduğunu gördük. Sağlık Bakanlığının teşkilat içerisinde hastane, doktor  nezdinde mümkün olabildiğince basınla paylaşılan çalışmalar yapılmış. Biz bu çalışmayı Sağlık Bakanlığı, Türkiye Organ Nakli Kordinasyon Merkezi ile 600 tane genel cerrahın bizzat bu işi yapan hocaların bağlı olduğu dernekle 3'lü bir protokol yaptık" sözleriyle anlattı.

Derdim farkındalık yaratmaktır
İnsanın kendi gücünün farkına varmasının önemine değinen Öztürk "Can dostu Platformunda yapmak istediğimiz farkındalığı tabana indirmekti. Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin asıl muhatabının insan olduğunu ve bunlarıda birebir anlatmamız gerektiğini düşündük.Bu düşünceyle yola çıktık. Kendi adıma benim derdim farkındalığı yaratmaktır. Her insanın kendi enerjisini harekete geçirmek. Asıl güç herkesin kendisindedir, yeteneğindedir. Bizm gönüllülük esasımız bunu ortaya çıkarmaktır, o kişiyi yanımıza alabilmektir. Kendisini farkettirebilmektir. Bu çalışmalar sonucunda biz yaklaşık 50 civarında toplantı yaptık ve 25 bin kişinin üzerinde tabana inerek bilgilendirme toplantıları yaptık. Bu çalışmaları yaparken bir başka konunun daha farkına vardık. Hasta, hasta yakını ve doktorlar arasında  birebir görüşmeler sağladık. Bizden destek isteyen bir insanı hocalara referans olarak gönderdik. İnsan o kadar önemli ki ne kariyeri ne ekonomik yapısı ne kültürel yapısı, hiç bir birikimin insanın insana vereceği bir organ kadar etkili olmuyor" diyerek organ bağışına dikkat çekti.

Organ Bağışı Koşusu düzenleniyor
Kasım ayında organ nakline dikkat çekmek amacıyla koşu düzenlediklerini belirten Başkan Hüseyin Öztürk "Organ bağışı adı altında birazda sevimli hale getirmek amacıyla organ bağışı şöleni düzenlemeye karar verdik. Bir koşu ile insanlarımızın dikkatini organ bağışına algısını artırmak istiyoruz, kamu oyununda dikkatini çekmek istiyoruz. Kasım ayında gerçekleştireceğimiz bu koşuya toplumun her kesiminden her sektörden katılım olacak. Sanat, spor ve iş hayatının tanınmış simaları yanı sıra kulüpler, sivil toplum kuruluşları ve ulaşabildiğimiz ölçüde belediyelerin katılımı ile gerçekleştireceğimiz bu koşuya bir çok federasyonunda katılım göstermesini istiyoruz. İsteyen herkes katılacak bu bir gönüllülük çalışmasıdır" ifadelerinde bulundu.

NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.