İç çamaşırı mağazasında soyunma kabininin perdesini açtı, işten atıldı

Yargıtay, bir mağaza çalışanın, soyunma odasında bir müşterinin iç çamaşırı denediği sırada kabini açmasıyla başlayan iş davasını karara bağladı.

İç çamaşırı mağazasında soyunma kabininin perdesini açtı, işten atıldı

Yargıtay, ilginç bir iş davasını karara bağladı. Kadın bir müşteri, mağazadan iç çamaşırı aldı; aldığı ürünü denemek için soyunma kabinine yöneldi. Ancak, kabine girmesinin üzerinden 30 saniye geçmeden perde açıldı. Perdeyi açan kişi, mağazanın kadın satış danışmanı N.D.’ydi. Kadın müşteri taciz edildiği gerekçesi ile şikâyette bulundu. Şirket, N.D.’yi tazminatsız işten çıkardı. İş Mahkemesi, ‘Orantısız bir ceza verildi’ gerekçesi ile N.D.’nin yeniden işe iadesine karar verdi. Ancak Yargıtay bu kararı bozdu. Kararda, N.D.’nin daha önce çalıştığı bir mağazada da, benzer bir harekette bulunduğu hatırlatıldı.

30 saniye sonra perdeyi açtı 

Hürriyet' ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, temyiz incelemesini Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin yaptığı dava dosyasına göre şunlar yaşandı: 27 Ocak 2014 günü, giyim mağazasına bir kadın müşteri geldi. Müşteri, mağazadan aldığı iç çamaşırını denemek üzere soyunma kabinine yöneldi. Müşteriye kabin numarasını, kadın satış danışmanı N.D. verdi. Müşteri kabine girdi, aldığı giysiyi denemek üzere hazırlık yaparken, perde açıldı. Kamera kayıtlarına göre, müşteriye numara verilmesi ile N.D.’nin kabin perdesini aralamasının üzerinden 30 saniye kadar bir süre geçti.

Durumu şirkete bildirdi 

Kadın müşteri, yaşanan olaya tepki gösterdi, durumu hem şirketin ilgili birimine e-posta ile iletti, hem de yaşadıklarını sosyal medyada dile getirdi. N.D. ise, savunmasında, olayın kaza sonucu yaşandığını, kabini kontrol etmek için içeri girdiğini söyledi. Şirket, N.D. ile yaptığı iş sözleşmesini feshetti. N.D.’nin tazminatı da ödenmedi. N.D. bu kararı yargıya taşıdı.

Verilen ceza orantılı olmalı 

Dava İstanbul Anadolu 3. İş Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme kararında özetle “N.D.’nin bunu (kabine izinsiz girmesi) kasıtlı olarak yaptığını dair bir delil yok. Bir anlık dalgınlık sonrası yapılan bir şey. İşçinin tazminatsız olarak işten çıkarılması için ciddi eylemlerin olması gerekir. Fesihten önce uyarı veya yer değiştirme cezası gibi cezalar verilebilirdi. Fesih son çare olarak ele alınmalıydı. Eylem ile ceza arasında orantılılık olmalı. N.D.’nin sözleşmesinin fesh edilmesi hakkaniyete uygun değil” diyerek N.D.’nin başvurusunu yerinde buldu.

Yargıtay: İşveren haklı 

Davalı şirket, bu kararı temyiz etti. Temyiz incelemesini Yargıtay 9. Hukuk Dairesi yaptı. Kararda özetle “Davacı (N.D.) savunmasında, kabinde ayak görmeyince perdeyi açtığını söylüyor. Bu konuda art niyetinin bulunmadığını söylüyor. Bu açıklama, dosya içeriğine göre samimi ve inandırıcı değil. N.D., müşterinin mahremine yönelik davranışta bulunmuştur. Verilen cezanın, ölçülülük ilkesine aykırı olduğundan söz etmek yerinde değil. N.D.’nin davranışı da ölçülülük ilkesi ile açıklanamaz. İşverenin feshi haklı nedene dayanıyor” denilerek, İş Mahkemesi’nin verdiği karar bozuldu. Yargıtay kararında, N.D.’nin daha önce çalıştığı bir giyim mağazasında da, soyunma kabinine, başka bir kadın ile uygunsuz hareketle girdiği hatırlatıldı.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.