İnsan neden birini öldürür?

Türkiye, son günlerde bir seri katilin işlediği cinayetleri konuşuyor. Tuzla’da tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı’yı öldürdükten sonra kayıplara karışan, üç yıl önce de Ankara’da çocukluk arkadaşı ve sevgilisini öldürdüğü öne sürülen katil zanlısı Atalay Filiz her yerde aranıyor. Peki bir insan hangi psikolojiyle birini öldürür? Katillerin sahip olduğu mentalite ne? Güvenlik güçleri katili ararken biz de bu soruların cavplarını Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Alper Evrensel ile bulmaya çalışalım

İnsan neden birini öldürür?

Hiç birini öldürdüğünüzü hayal ettiniz mi? Düşüncesi bile tüyler ürpertici değil mi? Sağlıklı bir aklın asla yapamayacağı bir durum. Bu düşü kurmanıza neden olan şey aslında Türkiye'de geçtiğimiz günlerde meydana gelen bir seri katilin hikayesi. İstanbul Tuzla’da öldürülen Fatma Kayıkçı’nın katil zanlısı olarak aranan Atalay Filiz’in üç yıl önce de arkadaşı Göktuğ Demirarslan ile 23 yaşındaki Rus Elena Radchikova'yı öldürdüğü öne sürüldü. Ayrıca üç yıl önce kaybolan sevgilisini de öldürdüğü iddia ediliyor. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Alper Evrensel, bu olaydan yola çıkarak suç ve suçlu psikolojisi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Doç. Evrensel, insanı suç işlemeye iten çok sayıda sebep olduğunu söyledi, biyolojik ve çevresel sebeplerin birlikteliğinden bahsetti. Bazı hastalıklar ve kişilik bozukluklarının suça meyili artırdığını belirten Evrensel, suç işlemeye en eğilimli psikiyatrik durumun isepsikopatlık olarak da bilinen antisosyal kişilik bozukluğu olduğunu dile getirdi. Evrensel, “Suç işlemeye hakları olduğunu düşünerek kendilerini savunurlar” dedi.

Cezalandırılsalar da ıslah olmuyorlar

Bu kişilerin tekrar tekrar cezalandırılsalar bile ıslah olmadıklarını ve davranışlarında bir değişimin pek gözlenmediğini aktaran Dr. Evrensel şöyle konuştu: “Cezanın aslında 4 işlevi vardır. Birincisi kişinin ıslah olması. İkincisi mağdurun hakkının iade edilmesi. Üçüncüsü suçlunun hapis cezası ile masum toplumun korunması. Dördüncüsü de kamu vicdanının rahatlatılmasıdır. Yeterli ve adil bir ceza sistemi ile bu dört gereklilik de karşılanmış olur.” Her suçluyu ve her suç dosyasını kendi şartları içinde ele almak gerektiğini belirten Evrensel, “Suçlunun suçu işlerken temel amacının ne olduğu çok iyi anlaşılmalıdır. Çoğu zaman bu suçtan bir çıkar elde etmek amaçlanır. Bununla birlikte yoğun öfke dürtüsünün denetlenememesinden kaynaklanan suçlar işlenebilir. Cinsel ve arzu dürtülerinin denetlenememesinden kaynaklanan suçlar da olabilir. Sonuçta kişiyi suça iten bir temel dürtü vardır ve bu dürtüyü denetlemekte yeterli beceri sergilenememektedir” dedi.

Yenilik arayışı ve dürtüsel özellikler

Dr. Evrensel, antisosyal kişilik bozukluğunun özellikleri hakkında şunları söyledi: “Genetik özellikler bizim mizaci özelliklerimizi belirler. Bu özellikler içinde yenilik arayışı ve dürtüsellik suça meyilli kişilerde yüksektir. Ancak bu mizaci özellikler güçlü bir karakter yapısı ile denetlenebilmelidir. Antisosyal kişiler başta olmak üzere diğer suçlularda eksik olan kısım kendini yönetme ve işbirliği yapma gibi temel karakter özelliklerinin çok zayıf olmasıdır. Sosyal çevrede şiddet eylemlerinin nasıl ele alındığı çok önemlidir. Görgü ve kültür suç algısını değiştirebilir. Kimi toplumlarda suç olan bir eylem bazı sosyal çevreler için normal kabul edilebilir. Ancak temel suçlar hemen hemen tüm toplumlar, yasalar ve dinlerde suç olarak tanımlanmıştır.” 

Eğitim düzeyi ve suç ilişkisi

Eğitim düzeyinin suç işlemeyi tümüyle engellemeyeceğine dikkat çeken Alper Evrensel, “Eğitim düzeyinin artması otokontrol becerilerinin de artmasını sağlar. Ancak eş zamanlı şekilde rasyonalizasyon ve entellektüalizasyon gibi savunma mekanizmalarının daha iyi kullanılmasıyla suça zemin hazırlayabilir. Bilgisayar korsanları da çok zeki ve yüksek tahsilli kişilerdir. Ayrıca zaman zaman üst düzey yöneticilerin yaptığı dolandırıcılık suçları ile de karşılaşılır. Yani aslında eğitim suç işlemeyi tümüyle engellemez. Meşhur Hannibal Lecter isimli film karakteri de insanları canice öldüren bir doktor olarak tasvir edilmiştir” dedi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.