İşkur maaşları neden yatmıyor - İşkur işsizlik ve işbaşı eğitim programı maaşı nasıl alınır

Her geçen gün zorlaşan ekonomik şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışan işçilerin bir kısmı ne yazıkki görev yaptıkları şirketlerden ayrılarak işsiz sınıfına katılıyor. Türkiye'de milyonlarca işsizin üzerine her gün binlerce kişi ekleniyor. İşsiz kesimin en büyük umudu ise Türkiye İş Kurumu İŞKUR. Binlerce kişi her ay işsizlik ödeneği adı altında maaş alıyor ancak ödemelerdeki aksaklık vatandaşın canını sıkıyor. İŞKUR işsizlik maaşı neden yatırılmadı ve ne zamanlarda yatırılır gibi sorularının cevabı haberimizde yer almaktadır.

İşkur maaşları neden yatmıyor - İşkur işsizlik ve işbaşı eğitim programı maaşı nasıl alınır

Binlerce esnaf, küçük ölçekli kurumlar ve hatta büyük kuruluşlar ekonomik sebeplerden dolayı ya kepenk kapatıyor ya da küçülmeye giderek işçi sayısında azalma politikası uyguluyor. İşsiz kalan vatandaşların hayatını idame ettirebilmeleri adına en önemli kurum da İŞKUR. Yapılan müracatlar vasıtasıyla 653 lira ile 1307 liraya kadar işsizlik ödeneği adı altında maaş alınabiliyor. Türkiye'de bulunan 7 milyon işsizin büyük bir kısmı da İŞKUR'dan düzenli olarak ödenek alabilen vatandaşlardan oluşuyor. Ödemelerde sıkıntı yaşanması ise vaatandaşı zor durumda bırakıyor. Ailesine bakmak zorunda olan, yeni bir hayat kurmak isteyen veya farklı nedenlerle paraya ihtiyacı olan işsiz kesimde paraların belirli bir tarihte yatırılması büyük bir öneme sahip ve bugünü dört gözle bekliyorlar.

Özellikle personel ve ekonomi sitelerinde yer alan haberlerle son dakika gelişmelerinden haberdar olmak isteyen işsiz vatandaşlar için hem maaş tarihlerini hem de işsizlik ödeneklerini nasıl alabilecekleri konusunda bir haber hazırladık. Maaşlarının yatmadığı konusunda tepki gösteren okuyucularımızda yine haberimizden bilgi sahibi olabilirler.

İşkur işsizlik maaş başvurusu şartları nedir
İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre; 

1 - Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

Maaş başvurusu nereden ve nasıl yapılır
Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır. 

Maaş süresini hangi faktörler belirler
İşsizlik maaşını hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisindeki sigorta primi belirliyor. Prim günü arttıkça maaş süresi de artıyor. Buna göre; 

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği veriliyor. 

İŞKUR maaş hesaplaması nasıl yapılır
İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor. 

Maaşların kesildiği durumlar hangisidir
Belirli şartlar doğrultusunda verilen işsizlik maaşı hakkı, bazı durumlarda geri alınabiliyor. İşte, ödeneğin kesildiği durumlar;

İŞKUR tarafından teklif edilen bir işin son iş yerindeki şartları kapsamasına rağmen işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin vatandaşların işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir. 

İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı öğrenilen vatandaşların “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.

İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

İşsizlik ödeneği miktarı

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçememektedir.

Aşağıda  2016 yılı 2. Dönem için aylık işsizlik ödeneği hesabı verilmiştir.
 
Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması Hesaplanan İşsizlik Ödeneği Miktarı Damga vergisi Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan 1.647 658,80 5,00 653,80
Son 12 Ay 3.000 TL ile Çalışan 3.000 1.200 9,11 1.190,89
Son 12 Ay 5.000 TL ile Çalışan 5.000 1,317,60* 10,00 1.307,60

işkur işbaşı eğitim programı

İŞKUR işbaşı eğitim programından yararlanma şartları nedir

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 15 yaşını tamamlamış olmak,
İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
Emekli olmamak,
Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, özürlü maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

İşkur işbaşı eğitim programında karşılanan ücretler
Katılımcı zaruri gideri (Günlük 50 TL)
İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi
Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

Başvuru yeri ve zamanı
81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirsiniz. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.