Kirli para kirli cüzdan hasta insan !

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, genellikle hiç temizlenmeyen cüzdanların bakteri yuvası olduğunu ve birçok mikrop taşıdığını ortaya koydu. Cüzdandaki bakteriler ise paralar sayesinde bulaşıyor ve vücut ısısıyla birlikte ürüyor

Kirli para kirli cüzdan hasta insan !

Mauritius Üniversitesi’nde yapılan araştırma kapsamında 80 kadın ve 65 erkekten toplanan 145 cüzdanı test eden uzmanlar, cüzdanların yüzde 95.2’sinde zararlı bakteriler bulunduğunu ortaya çıkardı. Advanced Biomedical Research isimli akademik dergide yayınlanan sonuçlara göre kadınların cüzdanlarının erkeklerinkinden daha kirli olduğu da ortaya çıktı. Kadınların sadece 2.1’inin ayda bir kere cüzdanlarını temizlediğini söyleyen uzmanlar, yüzde 81.5’inin ise cüzdanlarını hiç boşaltmadığını belirtti. Araştırmacılar deri cüzdanların sentetik materyallerden yapılanlara kıyasla daha az bakteri barındırdığını da açıkladı.


Paradaki bakteri
Öte yandan hayatımızın bir parçası olan kağıt ve bozuk paraların, dışkı yoluyla çıkıp ağız yoluyla bulaşabilen bütün mikropları barındırdığı ortaya çıktı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Aydın, paraların sadece maddi varlık olarak görülmemesi, günlük kullanılan eşyalar gibi temiz tutulması gerektiğini belirterek, "Kağıt ve bozuk paralar, elden ele dolaştığı için dışkı yoluyla çıkıp ağız yoluyla bulaşabilen bütün mikropları barındırmaktadır" dedi. Para yoluyla bulaşabilen mikropların, tifo, hepatit A, dizanteri, çeşitli ishaller, grip, parazitsel hastalıklara ve hatta tüberküloza neden olabileceğine işaret eden Aydın, ''Paranın üzerindeki mikroplar, el temasıyla kişiden kişiye çok kolay bulaşabilir. Bunu bir nebze engellemek için paraları cüzdana koyup çok temas etmemek gerekir. Üstelik cüzdan para sağlığı açısından da önemlidir" diye konuştu. Paraların yiyecek ve içecekle temasının mutlaka engellenmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: "Gıda maddesi satan kişiler önce ürünlere daha sonra da paraya dokunmakta. Bu durum çok tehlikeli. Mesela kasaplar et kesiyor daha sonra para alıyor. Bu durumda, hayvan ürünlerinden kasapların ellerine ve daha sonra paraya şarbon bulaşma riski bulunmakta. Bu durumda mikrop, solunum yoluyla alındığında insanlarda bağırsak şarbonu olma riski doğar ve bu hastalık yüzde 90 öldürücüdür." Para sayarken parmakların tükürükle ıslatılmaması gerektiğini dile getiren Aydın, pul ve zarf ağzı gibi maddelerin tükürükle yapıştırılmaması, para ile temas eden ellerin ise mutlaka yıkanması gerektiğini söyledi. Aydın, çocukların, paraları ağızlarına götürme alışkanlığının engellenmesi, iyi bir hijyen eğitiminden geçirilmesi ve özellikle paraları kirli kabul edip, kullandıktan sonra el temizliği yapmayı öğrenmeleri gerektiğini kaydetti.

Bir araştırma da ABD'den
Paradaki bakteri üzerine ilginç bir araştırma da Amerika'dan geldi. New York Üniversitesi'ndeki (NYU) Kirli Para Projesi'nde görevli araştırmacılar dolar üzerinde yaptıkları DNS çalışmasında paranın üzerinde yüzlerce çeşit bakteri buldular. NYU araştırmacıları 1 dolarlık banknot üzerinde yaptıkları genetik materyal analizinde, toplam 3 bin çeşit bakteri keşfetti. Bu sayı örneklerin mikroskop altında incelendiği daha önceki çalışmalarda ortaya çıkan sayıdan oldukça fazla. Yine de bu miktar insan dışı DNA'ların ancak yüzde 20'sini kapsıyor. Araştırmacılar, buna neden olarak genetik veri bankalarında bu kadar çok mikroorganizmanın kategori altına alınmamasını gösteriyor. Bol miktarda tanımlanan türlerden biri akneye neden olan bakteriler oldu. Tanımlanan diğer bakteriler ise ülser, zatürre, gıda zehirlenmesi ve stafilokok enfeksiyonları gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Hatta bazıları antibiyotik direncinden sorumlu genler taşıyor. NYU Genom ve Sistemler Biyolojisi Merkezi'nden genom sıralama sorumlusu Jane Carlton yaptığı yorumda, "Bu gerçekten bizleri şaşırttı. Gerçekten de paranın üzerinde üreyen mikroplar bulduk" dedi. Henüz yayınlanmamış bu araştırma uluslararası bir sorun olan kirli para sorununu bir kez daha hatırlattı. Rupiden euroya kağıt paralar dünyada en fazla el değiştiren maddelerden birisi. Hijyenistler uzun zamandan bu yana bunun bir salgının kaynağı olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. 23 ülke için özel banknotlar yapan Innovia Security Müdürü Philippe Etienne yorumunda, "Vücut sıcaklığındaki bir cüzdan bakteri üretme kabı gibi." dedi. Bazı para uzmanları merkez bankalarının ve devlet hazinelerinin mikrobiyolojiden çok paranın sahtesinin yapılabilirliği ve sağlamlığı konusunda endişe duyduklarına dikkat çekiyor. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 150 milyar dolar yeni banknot tedavüle giriyor.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.