MEVSİM İŞÇİLİĞİNİN KARA RAPORU

Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) Platformu, mevsimlik gezici tarım işçiliği ile ilgili bilgilendirme raporu yayımladı. Raporda özellikle mevsimlik gezici tarım işçiliğinde kadın ve çocukların daha fazla yıpratıldığı, insanların çok zor şartlarda düşük ücretle ve sosyal güvence olmadan çalıştırıldığı dile getirildi

MEVSİM İŞÇİLİĞİNİN KARA RAPORU

Mevsimlik gezici işçilik olarak bilinen çalışma uygulamasında, özellikle çocuk ve kadın işçilerin uzun işçilik uğruna sömürüldüğü belirtildi. Mevsimlik işçilerin, hiçbir sosyal güvence olmadan zor şartlar ve düşük ücretle çalıştırıldığı öne sürülüyor. Mevsimlik işçilerin sayısına ilişkin net verilerin olmadığının belirtildiği raporda kayıt dışı çalışanlar ve çocuk işçiler de eklendiğinde Türkiye'de mevsimlik işçi sayısının bir milyon dolayında tahmin edildiği kaydedildi.


Kadınlara daha az ücret
Bilgilendirme raporunda mevsimlik işçilerin barınma şartlarının çok elverişli olmadığı ve günlük ücretinde düşük olduğuna işaret edildi. Kayıt dışı çalışmanın yaygın olduğu belirtilen KEİG raporunda, "Ücretin bir kısmı aracıya veriliyor. Kadın işçilere daha düşük ücret verildiğinden, kadın çalıştırmak tercih ediliyor. İşçilerin belli çalışma saatleri ya da tatilleri yok. Fazla çalışma karşılığında ek ücret alınamıyor" denildi. Ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalara sıklıkla rastlandığı ifade edilen raporda, özellikle işçileri taşımada kullanılan minibüslere kapasitesinden fazla binilmesi ölümlere yol açtığı kaydedildi. Raporda, "Tarımda kullanılan ilaçlar pek çok hastalığa sebep oluyor. Yüzde 80'i çadırlarda yaşayan işçilerin tuvalet ve banyoları yetersiz, içme suları sağlıksız. Etnik köken ve dini inanışa dayalı dışlanma yoğun şekilde yaşanıyor” ifadeleri kaydedildi.

Çocuklar 12 saat çalışıyor
Raporda çocuk işçiliğinin çok yaygın olduğu mevsimlik çalışma sisteminde çocukların günde neredeyse 12 saat çalıştığı ve eğitim haklarından faydalanamadığı dile getirildi. Kadınların ise mesaisi bittikten sonra yemek yapma, su taşıma, odun toplama, ateş yakma, çadır temizliği gibi ev işleri sebebiyle günde neredeyse 12-18 saat çalıştıklarına dikkat çekildi. Ayrıca, kadınların erkeklerden daha az ücret aldığı ve ücretlerine erkekler tarafından el konulduğu dile getirildi. Bunun yanında, kadınların tacize, tecavüze ve şiddete uğradıkları öne sürüldü.

Çocuk işçiliği engellenmeli
Bilgilendirme raporunda mevsimlik ve gezici tarım işçiliğine neden olan koşulların ortadan kaldırılması ve var olan koşulların iyileştirilmesine dönük şunlar sıralandı: “Kapsamlı bir yasal düzenleme yapılmalı. Mevsimlik tarım işçileri sosyal güvenlik kapsamına alınmalı. İşçi-işveren arasında yer alan aracılık kurumu ortadan kaldırılmalı. Çocuk işçiliği engellenmeli. Ulaşım ücretsiz ve güvenli hale getirilmeli. Barınma alanları yaşamaya uygun hale getirilmeli. Kadın işçilerin omuzlarına yüklenen çocuk bakımı ve hane içi sorumluluklar hafifletilmeli.” 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.