Muharrem ayı orucu kaç gün tutulur? Muharrem ayı orucu faziletleri- Okunacak dualar

Müslümanlar için kutsal kabul edilen Muharrem ayına girdik. Hicri Yılbaşı olan Muharrem ayı başlangıcından Muharrem orucunun nasıl tutulacağı da sorulan sorular arasında yer almaya başladı. Peki Muharrem orucu nasıl tutulur? Muharrem orucu kaç gün tutulur? İşte detaylar..

Muharrem ayı orucu kaç gün tutulur? Muharrem ayı orucu faziletleri- Okunacak dualar

2 Ekim itibariyle Hicri yılbaşı yani muharrem ayına eriştik. Peki Müslümanların en özel aylarından biri olan Muharrem ayında nasıl ibadet edilmeli? Muharrem ayı orucu kaç gün tutulur? 

1. Duru su içilmez. Bedenin sıvı ihtiyacı meşrubatlardan karşılanır.

2. Kan akıtılmaz, yani hayvan kesilmez. Sigara ve içki içilmez. Can yakılmaz.

3. Düğün, nişan gibi eğlenceler yapılmaz, yapılırsa bile katılınmaz.

4. Canlıya dönüşecek hiçbir gıda tüketilmez.


12 gün süren oruç ve matemin ardından, kurban kesilir ve aşure dağıtılır.Muharrem ayı orucu ne zaman tutulur?

Muharrem ayında oruç tutmak bu ayın daha iyi yaşanması adına çok önemlidir. Bu ayda tutulan orucun fazileti Peygamberimiz tarafından öğretilmiştir.

Hz. Muhammed (SAV), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti.

"Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur."  Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir"

"Her kim Zilhicce ayının son gününde ve Muharrem ayının ilk gününde oruç tutarsa o kimse, geçmiş seneyi oruçla tamamlamış ve gelecek seneye oruçla başlamış olur. Allâh-u Te'âlâ tutmuş olduğu bu orucu, elli senelik günahına keffaret kılar (tutmuş olduğu bu oruç sebebi ile elli senelik günahı bağışlanır.)"

Hazreti İbn-i Abbas (Radıyallâhu Anhüma)'dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

"Her kim, herhangi bir haram ay içinde Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü olmak üzere üç günü (peşpeşe) oruçlu geçirirse, kendisine (bu oruç karşılığında) iki sene, (diğer bir rivayette) yedi yüz sene (diğer bir rivayette de) dokuz yüz sene (nafile ibadet) sevabı verilir." 

(Taberani, el-Evsat:1810, 2/468; Deylemi, Müsnedül Firdevs: 5696, 4/66; Abdülkadir-i Geylani, el-Gunye: 1/325, Suyuti, ed-Dürrül Mensur: 4/185; İmam-ı Gazali, İhyau Ulumi'd Din: 1/281; Ali el Mütteki, Kenzul Ummal: 24173, 8/561; Heysemi, Mecmaüz Zevaid:3/191) Hazreti Enes (Radıyallâhu Anh)'dan rivayet edilmiştir: Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz buyurdu ki:

"Her kim Muharrem ayında Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere üç günü (peş peşe) oruçlu olarak geçirirse, o kimseye dokuz yüz sene (nafile) ibadet etmiş sevabı yazılır." (Safuri, Nüzhetül Mecalis: 1/156)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.