Naylon poşet tarih oluyor

Kartal’da doğanın korunması adına sürdürülen çalışmalara bir yenisi eklendi. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Kartal’da naylon poşet yerine kolay dönüşen poşetlerin kullanımı için

Naylon poşet  tarih oluyor

 Meclise sunulan önergede geri dönüşümü uzun süre alan naylon poşet yerine doğada daha hızla yok olan ürünlerin kullanılmasının hedeflendiği belirtildi. Çevre Müdürlüğü’nden sorumlu Kartal Belediyesi Başkan yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile Kartal Bakkallar Odası Başkanı Erol Demirci, Kartal Pazarcılar Odası Başkanı Mete Boyraz, ve Kartal Fırıncılar Sendikası Temsilcisi Yaşar Tüylüoğlu’na yapılan çalışma hakkında bilgi verdiler.  Oda Başkanları yapılan çalışmaya tam destek vereceklerini ifade ettiler. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, naylon poşetin yıllardır kaldırılmasının gündemde olduğunu, bu gibi durumlarda toplum bilinçlenmesinin yanında esnaf odalarının da desteğinin sorunun aşılmasında çok önemli olduğunu belirtti. Yasaların olmasına karşın alanda uygulamada sorunun sürdüğüne dikkat çeken Gürer şöyle dedi: “Naylon poşetlerin geri dönüştürülmediğinde doğada çözünerek kaybolması yüzyıllar sürmektedir. Bu süreçte çeşitli kimyasal etkileşimlerle besin zincirini kirleten naylon poşetler, canlı türlerinin yok olmasına neden olmaktadır. Çevre kirliliğinin önemli kaynaklarından biri olan naylon poşetler petrol kaynaklarından yapıldığı için küresel ısınmada da önemli rol oynamaktadır. CO2 salınım değerlerinin güvenli seviyeye çekilebilmesi ve minimum seviyede tutulabilmesi, yenilenemeyen enerji kaynaklarında tasarruf sağlanabilmesi adına ilgili kanun ve yönetmeliklere de belirtildiği üzere atık oluşumunun önlenmesi kapsamında naylon poşet kullanımı vazgeçilmelidir” dedi.

Maksat geleceği korumak
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’da bu konuda başladıkları çalışmanın içeriği ve gerekçelerini oda başkanlarına anlattı. Desteklerinden dolayı teşekkür etti. “2872 sayılı Çevre Kanunu, Ambalaj Atıkları Yönetmenliği, Pazar Yerleri Yönetmeliği bu anlamda yapılması gerekenleri göstermektedir. Kartal genelinde uygulamayı gerçekleştirerek doğamızı ve geleceğimizi korumak istiyoruz. Çevre hepimizindir ve herkes bu anlamda işbirliği sağlamalıdır. Kolay yok olabilen ve geri dönüşebilen örnekleri uygulamaya koymalıyız. Kartal Belediyesi olarak çevre ile ilgili çok sayıda proje uyguladık. Bu bağlamda bu çalışmaya da halkımızın da gereken desteği vereceğine inanıyoruz” dedi.

Denetimle bilinçlenme önemlidir
Pazarcılar Oda Başkanı Mete Boyraz pazarlarda daha çabuk dönüşen poşetlere geçiş yapıldığını, bu anlamda denetim ile bilinçlenmenin önemli olduğunu ifade etti. Siyah poşetten şeffaf ve beyaz poşete geçildiğini, poşet maliyetinin esnaflar açısından sorun oluşturduğunu, sorunun çözümü adına yapılacak iş birliğinde belediye ile birlikte hareket etmeye hazır olduklarını ifade etti. 
Fırıncılar Sendikası Temsilcisi Yaşar Tüylüoğlu  poşetin fırıncılar için de önemli bir sorun olduğunu, bir ara ekmeklerin ambalaj içine alınma çalışmalarının yapıldığını, gereken sonuca erilemediğini, poşetin çok önemli olduğunu, tüketici sağlığı için de soruna eğilinmesinin önemli olduğunu, naylon poşette ekmeğin çıtırlığının kaybolduğunu, bu bağlamda kağıt ile ekmek olayının da düşünülebileceğini, yapılacak çalışmayı desteklediklerini söyledi. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.