Nerede zulüm varsa oraya el uzatılmalı

Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanı’nda düzenlenen İslam Coğrafyasında Yaşanan Mezalim konulu programda Müslümanların maruz kaldığı zulüm anlatıldı. Burada konuşan İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Nerede bir zulüm varsa oraya el uzatılmalı dedi

Nerede zulüm varsa oraya el uzatılmalı

Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanı’nda düzenlenen “İslam Coğrafyasında Yaşanan Mezalim” konulu programda dünyanın dört bir yanında zulüm altında yaşayan Müslümanların durumu değerlendirilerek, yapılması gerekenler anlatıldı. Programın açılışında dünya üzerindeki Müslümanların yaşadığı coğrafyayı harita üzerinden anlatan Ekrem Kızıltaş Emevi, Abbasi, Endülüs ve Osmanlı devletleri döneminde gerçekleşen fetihleri anlattı. 1900’lü yıllardan itibaren Osmanlı Devleti’nin topraklarının büyük bölümünü kaybettiğini de ifade eden Kızıltaş, ABD’li yetkililerin hazırladığı bir haritaya dikkat çekti.


Türkiye'de yaşamanın bedeli var
Birilerinin cetvellerle haritalar çizmeye çalıştığının altını çizen Kızıltaş, şöyle konuştu: “Haritada renkler karışık. Her biri ülkelerdeki cepheleri, değişik terör örgütlerini temsil ediyor. IŞİD ve PYD’yi bile haritada görebiliyoruz. Suriye’nin kuzeyinde de yeni çizimler yapılmıştır.” Çin’in, Doğu Türkistan’ı uranyum ve doğal kaynakları yüzünden elinde tuttuğunu vurgulayan Kızıltaş, Ortadoğu’da İsrail yayılmasıyla birlikte Filistin’de Müslümanların yaşadığı toprakların küçüldüğünü de kaydetti. İHH’nın 150 ülkede faaliyet gösterdiğini de anlatan Kızıltaş, Çin’in gizli olarak dünyanın her tarafından faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, “Yardımlaşma duygusu gelişmeli. Türkiye’de yaşamanın bedeli var. İnandığımıza güçlü olmalıyız” dedi.

İç mesele haline getirilmemeli
İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç da 1991’de dönemin İngiltere Başbakanı Teatcher’ın, ‘Artık savaşımız komünizmle değil, İslamladır’ dediğini hatırlatarak, Bosna’da toplu katliamların o dönemden itibaren başladığını anlattı. Oruç sözlerini şöyle sürdürdü: “Oyunlardan insan olarak en çok Doğu Türkistan etkileniyor.” Çin’in o topraklarda nükleer deneme yaptığını bu yüzden 1 milyon insanın hayatını kaybettiğini de belirten Oruç, son 50 yılda şu anda Doğu Türkisan’da yaşayandan daha fazla insanın öldüğünü belirtti. Oruç, ne yapılması gerektiğini de şu sözlerle anlattı: “Nerede bir zulüm varsa oraya el uzatılmalı. Bu konuları, kendi memleketimizin iç siyaseti haline getirmemeliyiz.” 

Batı İslam coğrafyasını yönetmek istiyor
Nevzat Çiçek de Müslümanların yaşadığı coğrafyalara gidilmesinde geç kalındığının altını çizdi. Çiçek, “Biz Açe, Moro, Patani, Myanmar’ı bilmezdik. İHH gibi kurumlar ve iletiyim teknolojisi sayesinde bu coğrafyaların farkına vardık. Batı direk müdahaleden vazgeçip, İslam coğrafyasına dört adımlı şiddet politikası uygulamaktadır. Batı devşirdiği adamlarla İslam coğrafyasını yönetmek istiyor” şeklinde konuştu. Batının, Müslümanların seçtiği liderlerin iktidara gelmesini engellediğini de kaydeden Çiçek, Cezayir’de, Mısır’da bu durumun yaşandığını anlatarak, “Batı ortaya çıkan iradenin kendisine yakın durup durmadığına, amaçlarına uygun davranıp davranmadığına bakmaktadır. Suriye’de eşit ortaklık kurulmalı. Selahattin Eyyubi döneminde bu yaşanmıştır. Çünkü o devletini adaletle yönetmiştir” diye konuştu. 

Türkiye Müslümanların güven kaynağı
Program öncesi Bağcılar’daki tüm sivil toplum örgütleri, Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik Komünist Çin yönetimi tarafından düzenlenen saldırılara dikkat çekmek amacıyla hazırlanan bildiri Bağcılar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nihat Adıgüzel tarafından okundu. Hz. Muhammed'in “Tüm Müslümanlar din kardeşidir” sözü hatırlatılan bildiride, “Dünyanın her tarafında zulüm ve eziyet gören Müslümanların meselesi hepimizin meselesidir. Biz bir vücudun parçaları gibi olmalıyız. Vücudun her uzvunun parçasının sıkıntısını  içimizde hissetmeliyiz. Bu duyguları tüm İslam coğrafyasına yaymak, kanayan yarayı durdurmak, felakete ve afete maruz kalanlara canımız, malımız ve dualarımızla ulaşmalıyız” denildi. Çin Devleti'nin Doğu Türkistan'da etnek temizlik ve asimilasyon uyguladığı ifade edilen bildiride, “Çin’de Müslümanlar katliama maruz kalmaktadır” ifadeleri yer aldı. Batının Müslümanlara çifta standart uyguladığı ve zulümleri görmezden geldiği dile getirilen bildiride, “Müslümanlar birbirlerini kucaklayıp bağrına basmadıkça, kardeşi için dualarını yükseltmedikçe, yüzümüz gülmeyecek. Birlik ve beraberlikleri bozulan, yardımlaşmayı terk eden topluluklar yok olmuşlardır. Bu akşam Bağcılar Meydanı’nda tüm zulüm altındaki kardeşlerimiz için dua yapıyoruz. Hamdolun Bağcılar ilçesi bu konuda çok duyarlı davranıyor.  Her ne kadar aramıza nifak sokmaya çalışsalar da bin yıldır kardeşçe yaşıyoruz. Çünkü ortak değerlerimiz inananları bir arada tutuyor. Kat ettiğimiz yol ve aldığımız hava bölüştüğümüz ekmek hep aynı. Millet olarak sadece Türkiye’nin geleceğini düşünmekle yetinmemeliyiz, İslam coğrafyasının umudu olan Türkiye geçmişte olduğu gibi yine Müslümanların güven kaynağıdır” dendi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.