Patron olmak kolay lider olmak zor

Lider ve yönetici birbirine yakın gibi duran, hatta çoğunlukla birbirinin ikamesi olarak da kullanılan aslında birbirlerinden oldukça farklı iki kavramdır. Lider vasıflı birini iyi bir yönetici olarak ya da yöneticilik vasfı belirgin olan birini lider olarak tanımlamak yanlışlığına sıklıkla düşeriz

Patron olmak kolay lider olmak zor

 Lider ve patron kavramları eş anlamlı olmadığı gibi birbirinin ikamesi de değildir ve iş hayatında uygulama farklılıkları çok önemlidir. Yapılan araştırmalar lider ve patron arasındaki farklılıkları belirgin bir şekilde ortaya koydu.


Liderler yol gösterici
Liderler yol gösterici olduğu belirtilen araştırmada patronların liderlerin aksine hükmettiği, yönettiği ve emrettiği belirtildi. Mesela patronlar bütün gün ofisinde oturup kurallara şekil verip diğer herkese ne yapması gerektiğini söyler. Öte yandan bir lider, takımın geri kalanıyla birlikte mücadelede yer alır ve herkese rehberlik eder.

Patronlar açık görüşlü değil
Araştırma sonuçlarında liderlerin dinlediği, patronlarınsa aksine ne geri bildirimleri kabul ettiği ne de işbirliği konusunda açık görüşlü olduğu belirtildi. Araştırmada liderlerin, iş arkadaşlarının söyleyeceklerini dinlemek ve onları karar alma aşamasına dahil etmek istediği vurgulandı. Patronların dinlemediği gibi insanlara bağırdığının da ifade edildiği araştırmada liderlerin geri bildirimlerinin yapıcı ve eylem odaklı olduğunundan emin olduğu ve ikazlarını herkesin içinde değil, özel olarak sunduğu kaydedildi.

Liderler güven aşılar
Liderlerin güçlendirici olduğunu belirten araştırmacılar patronların çalışanlarını deneyimsiz ve rehbersiz bir şekilde bir projenin önüne attığı ve çalışanları ürkek ve endişeli bıraktığı vurgulandı. Araştırmada; 'İyi bir lider, tam tersine ekip üyelerini hazırlamak için elinden geleni yapar ve onlara kendi ve takımın kabiliyetleri konusunda güven aşılar' dendi.

Patronlar hiyerarşiye odaklı
Patronların kendisini çalışanlarından üstün gördüğü ifade edilen sonuçlarda liderin takım üyelerinden gelecek yapıcı geri bildirimlere açık olduğu ve alt düzey çalışanlardan bile olsa, daha öğrenilecek çok şey olduğunun farkında olduğu kaydedildi. Aynı zamanda patronların hiyerarşiye odaklandığı vurgulandığı sonuçlarda patronların, "Ben senin üstünüm ve sana ne yapacağını söylerim" düşüncesi içinde olduğu belirtildi. Tam tersine liderlerin ise ilişkilere önem verirdiği ve "Birlikte nasıl gelişip ilerleyebiliriz?" diye düşündüğü ortaya çıktı.

Patron korku lider saygı kazandırıyor
patron ilgisizdir, lider ise motivasyon kaynağıdır. Patron 'ben' diyerek söze başlar, lider ise 'biz' der. Patron insanlardan faydalanır, lider ise onları geliştirir. Patron korku uyandırır, lider ise saygı kazanır. Patron tüm iltifatların sahibi olup övünür, lider ise takdir etmeyi ve övmeyi bilir. Patron her şeyi çok yakından kontrol etmek ister, lider ise yetkilerini devreder ve takım çalışmasını destekler. Patron yönetir, lider öncülük eder. Patron kısa vadeli düşünür, lider ise ileriyi görür. Patron yöneticidir, lider ise meslektaş. Patron tüm dikkatini işleyişe verir, lider ise insanlara odaklanır.

HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.