Siyah duvaklı siyah kelebekler

Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi, “KADIN CİNAYETLERİNE HAYIR” temalı siyah duvaklı gelinlik üzerinde, katledilen kadınların isimleri yazılı bir manken Beylicium AVM de sergilenmeye başlandı. Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Semra Atasoy, “Kelebeklerimiz siyah ölümü simgeliyor, aynı şekilde gelinliğin duvağı siyah. Çünkü aydınlığa gitmemiş kadınlar onlar” şeklinde konuştu.

Siyah duvaklı siyah kelebekler
14 Ekim 2015 Çarşamba 10:15

 Kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi yeni bir etkinlik başlattı. Siyah kelebeklerle bezenmiş siyah duvaklı gelinlik öldürülen kadınlara ve kadına şiddete dikkat çekiyor.


Kelebeklerin isimleri gerçek
Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Semra Atasoy konuya dair gazetemize yaptığı açıklamada "Bizler Kadın Meclisi olarak kadın odaklı çalışmalara ağırlık veriyoruz. Gençler ve çocuklarla ilgili çalışmalarıda aynı anda paralel yürütüyoruz. Kadınlarla ilgili çalışmada kadın şiddeti zaten hassas davrandığımız temel bir konu. Kadına şiddetle ile ilgili neler yapabiliriz şeklinde düşündük. Bilenenin dışında bir şey yapmaya karar verdik. Çok göze batacak, insanlara direk hitap edecek ama aynı zamanda rahatsız etmeyecek bir çalışma olmalıydı bu. Bu nedenle böyle bir gelinlik yapmaya karar verdik. Bu gelinliğin üzerinde siyah kelebekler var. Her bir kelebekte yazan isim gerçekten öldürülmüş bir kadınımızın ismidir. Ocak ayından günümüze, 10 ayda 203 tane kadın öldürüldü. Kelebeklerimiz siyah ölümü simgeliyor, aynı şekilde gelinliğin duvağı siyah. Çünkü aydınlığa gitmemiş kadınlar onlar" şeklinde konuştu.

Mevsim müsaist değil
Yağmur ve rüzgardan etkilenebileceği için gelinleri  kapalı alanlara koymaları gerektiğinin de altını çizen Başkan Semra Atasoy "Özellikle kapalı alan seçiyoruz çünkü mevsim itibariyle açık alanda sergileyemeyiz. AVM'leri seçme nedenimizde daha fazla insana ulaşmasını istediğimizdendir. Aslında bu çok uzun vadeli bir proje. Birinci basamak AVM'ler ikinci basamak mağazalar. Mağazaların vitrinlerine kadar koyma düşüncemiz var. Fakat yavaş hareket ediyoruz mağaza yönetimlerinin tepkisi ile karşılaştığımız için" diyerek konuşmasına devam etti.

İnsanlar şok oluyor
Siyah duvaklı gelini görüp yanında yer alan yazıyı okuyan insanların şok olduklarını belirten Atasoy, "Beylikdüzü Sevgi Barış  Festival alanına koymuştuk gelini. İnsanlar şok oluyorlar. Önce güzel bir gelinlik, üzerinde kelebekler görüp yanına geliyorlar. Yazıyı okuduklarında bir süre kalıyorlar. Dönüp yeniden yeniden bakanlar var. Düşündürücü olduğunu düşünüyoruz. İçlere dokunacak bir şey olması gerekiyordu, insanlarımızın yaklaşımıda bunu başardığımızı bizlere gösteriyor" dedi. Aynı şekilde Beylikdüzü Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak Türkiye'nin anlık değişen gündeminide yakından takip ediyoruz diyen başkan" Olaylara ve gündeme kadın gözüyle bakıp ne yapabiliriz sorusuna cevap buluyoruz" şeklinde konuştu.

Çok duyarlı bir etkinlik
Beylikdüzü Belediyesi CHP Meclis Üyesi Figen Karahan ise yapılan çalışma hakkında "Çok duyarlı ve hassasiyetli bir davranış şekli. Ben Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin çalışmalarını bu konuda tebrik ediyorum, çok da güzel bir adım oldu bu çalışma. Çünkü gerçekten bizler Kadın- Erkek Eşitliği isimli bir komisyon kurduk. Bu komisyonda eşit hakları, farklı ihitiyaçları görünür kılmak istiyoruz. Burada cinsiyeti öne çıkarmak değil amacımız. Ama bizim toplumumuzda kadınlar ne hikmetse bir türlü yasal ve düzenlenmiş hiç bir hakkından gereği gibi faydalanamıyor. Bu nedenle bu yapılan çalışma yapılmış en güzel adımdır diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten can çok yandı. Bu yanan canlara dikkat çekmek, ne boyutta olursa olsun, hangi koşulda, hangi adımda olursa olsun yapılması çok anlamlıydı" ifadelerinde bulundu.

Toplum endişeli ve korkuyor
Gelinliklerimizin AVM'lere girememesi yaşanan zaten endişeleri, toplumun korkularını, algısını çok  güzel bize yansıtıyor" ifadelerinde bulunan Karahan, "Bu kadar açık ve net. Fazla bir şey konuşmaya bu anlamda gerek yok. Fakat onlar dirensede bizlerde direngenliğimizi artıracağız. Kadın olarak varlığımızı sunacağız. Bu ilçede yapılan her türlü yanlışa dur diyebilecek, kadının ihtiyaçlarını, yasal haklarını ve bu temel, olması gereken Anayasa'nın 10. maddesinde insan haklarında  var olan bir şey bu. Bizler bunuda çok iyi bir şekilde anlatacağız. Anlatmamız gerekiyor.Önce bilinçlendirmemiz,  kadına haklarını anlatabilmemiz, daha sonra haklardan nasıl faydalanabileceklerini ve kendilerini nasıl bir yöntemle hayata kazandıracaklarının altını doldurmamız gerekiyor. Çok ciddi projeler var" dedi.

Kadın sessiz çığlığı sessiz
Kent Konseyi Kadı Meclisi ile ortak çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Meclis Üyesi Figen Karahan "Kadın meclisimizle ortak çalıştığımız konularımız var. İş ve destek projesi belediyemiz komisyonundan geçti. Kadınlarımız için bu konuda çok ciddi adımlar atılacak. Fakat dediğim gibi en önce yapmamız gereken bilinçlendirmek, anlatabilmek, her türlü konuyu aktarabilmek ve sahalarda haklarını doğru olarak geri alabilmek için ne gerekiyorsa destek olabilmek. Bizler kadın meclisi olarak, sade bir vatandaş olarak veya kurumlardaki insan olarak bunu yapacağız. Bunu çok önemsiyoruz, çünkü biz birlik olmadığımız sürece zaten ülkemizde yaşanan her şeyin sebebide budur. Kadın veya erkek olarak da ayırt etmiyoruz eşitlik dediğimiz zaman hakların eşitliğinden bahsediyoruz. Ama biz kadınlar çok acısını yaşıyoruz bu da bir gerçek. Çünkü kadın sessiz ve hep çığlığı sessiz kalıyor. Ya ürküyor, ya korkuyor ya da çekiniyor. Onlara haklarının varlığını hissettirebilmeliyiz" ifadelerini kullandı.AVM’ler çekindi
Kent Konseyi Kadı Meclisi ile ortak çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Meclis Üyesi Figen Karahan "Kadın meclisimizle ortak çalıştığımız konularımız var. İş ve destek projesi belediyemiz komisyonundan geçti. Kadınlarımız için bu konuda çok ciddi adımlar atılacak. İstihdam konusunda öncelikle. Fakat dediğim gibi en önce yapmamız gereken bilinçlendirmek, anlatabilmek, her türlü konuyu aktarabilmek ve sahalarda haklarını doğru olarak geri alabilmek için ne gerekiyorsa destek olabilmek. Bizler kadın meclisi olarak, sade bir vatandaş olarak veya kurumlardaki insan olarak bunu yapacağız. Bunu hep birlikte, elele yapacağız. Bunu çok önemsiyoruz, çünkü biz birlik olmadığımız sürece zaten ülkemizde yaşanan her şeyin sebebide budur. Birlik olmayı bildiğimiz sürece her şeyin üstesinden gelebiliyoruz. Kadın veya erkek olarakta ayırdetmiyoruz eşitlik dediğimiz zaman hakların eşitliğinden bahsediyoruz. Ama biz kadınlar çok acısını yaşıyoruz bu da bir gerçek. Çünkü kadın sessiz ve hep çığlığı sessiz kalıyor. Ya ürküyor, ya korkuyor ya da çekiniyor. Bununda bizler önünü açmak zorundayız" şeklinde ifadeler kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.