Sosyologların kadro sıkıntısı TBMM gündemine taşındı

Gıda mühendislerinin kadro sorununu Meclis gündemine taşıyan CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt bir önerge de sosyologlar için verdi. Bozkurt, son 3 yılda neredeyse hiç sosyolog alımı yapılmadığını hatırlatarak, “Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda sosyolog kadrosu açılmamasının nedeni nedir?” diye sordu

Sosyologların kadro sıkıntısı TBMM gündemine taşındı

SOSYOLOJİNİN hızla küreselleşen dünyada içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli mesleklerinden biri olduğunu, mesleğe ve icracılarına yönelik talebin her geçen gün arttığını dile getiren Bozkurt, ülkemizde şiddet; özellikle kadına şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet gibi psiko-sosyal olayların sayısında her geçen gün artış olmasına karşın, sosyolog istihdamının yok denecek kadar az olmasının son derece düşündürücü olduğunu dile getirdi. 


Gerekçelerini sordu
Sosyologların büyük bir istihdam sorunu ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Bozkurt, toplum genelindeki şiddet vakalarında, adli olaylarda, uyuşturucu kullanımı gibi sosyal problemlerde artış olduğu devletin resmi kurumlarınca da rapor ve istatistiklerle ifade edilmesine rağmen, görevleri toplumda var olan problemlerin nedenlerini anlamak ve çözümlemeye çalışmak olan sosyologlara bu denli az kadro verilmesinin gerekçesini sordu. 

Son 3 yılda sosyolog alımı yok
“Sosyologlar görev tanımları itibariyle Devletin hemen her kademesinde çalışması gereken kişilerdir. Atanabilecekleri başlıca kamu kurum ve kuruluşları arasında Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bulunmaktadır. Ayrıca diğer kurum ve kuruluşlar da Sosyolog olarak bünyesine kadrolu ya da sözleşmeli olarak personel istihdam edebilmektedir” diyen CHP’li Bozkurt, bahsi geçen bakanlıkların bünyesinde son 3 yılda neredeyse hiç sosyolog alımı yapılmadığını, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda sosyolog kadrosu açılmamasının nedenini sordu. 

Çocuk istismarına dikkat çekti
Toplum genelinde erken evliliklerin arttığına, uyuşturucu kullanım ve suç işleme yaşının ilkokul seviyesine kadar düştüğüne, çocuk taciz ve tecavüzlerinin artış gösterdiğine dikkat çeken CHP Konya Milletvekili Bozkurt, “Her okula bir kadrolu sosyolog atanması düşünülmekte midir?” diye sordu. Son merkezi atamada sosyologlara sadece 10 kadro ayrılmasının gerekçesini soran Bozkurt,  “Sosyolojinin her alandaki önemi ışığında bu kadro sayısının arttırılması, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarında da sosyologlar için kadro ihdas edilmesi planlanmakta mıdır?” diye ekledi. Bozkurt, ne kadar sosyologun kendi alanında çalıştığına dair; “Sosyologların ne kadarının kendi alanlarında çalıştığına dair bir araştırma yapılmış mıdır; yapılması planlanmakta mıdır ya da yapılması için ilgili birimlerle irtibata geçilmesi düşünülmekte midir?” sorusunu da 
yöneltti.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.