Tasarrufun sırrı mutlu kadın!

Günümüzde kadın erkek ilişkileri çok hassas bir konu... Hele ki bu ilişki kredi kartı ekstrelerine yansıyınca durum daha da hassaslaşıyor. “Kredi kartı ile ne ilgisi var?” sorusunu sormanız çok normal ancak İngiltere’de yapılan araştırma; kadınların mutsuzken daha çok harcama yaptığını ortaya koydu. Bu da demek oluyor ki tasarruf etmenin sırrı kadınları mutlu etmekten geçiyor.

Tasarrufun sırrı mutlu kadın!

Dünya kurulduğundan bugüne kadar kadın ile erkek arasında hem maddi hem de manevi bir bağ bulunur. Biri somut biri ise soyut bir kavram olmasına rağmen ikisi arasında çok güçlü bir ilişki var. Manevi bağ, aşk, sevgi gibi kavramlar olarak karşımıza çıkarken, maddi bağ ise tabiki para ya da kredi kartı olarak kendini gösteriyor. Kredi kartı ile aşk arasındaki ilişkiye gelince; eğer bir kadın ilişkisinde mutsuzsa daha çok harcama yapıyor. Bu sonuca İngiltere'deki bir araştırmada varıldı. Alım satım eğilimlerini takip eden Avantajix.com’un ortaklarından Güçlü Kayral’a göre harcama kadınlar için bir terapi. Bütçeyi aşmaktan duyulan pişmanlık da çokça karşılaşılan bir durum. Kayral’ın bu saptamasına örnek olan 2 bini aşkın deneğin katıldığı araştırmaya göre kalbi kırık kadınlar daha çok dışarı çıkıyor ve giyim ile ayakkabıya almaya yöneliyor. Böyle dönemlerde harcanan para 190 lirayı buluyor. Aybaşlarında yeni şeyler için 175 lira gibi paralar harcanıyor, vitrinleri veya web ortamını turlamak için atılan adımlar da 130 liraya mal oluyor. Kadınlar sıkılmaları 125 liraya, tartışmanın rahatlamaları ise 115 liraya patlıyor. Şirkette kötü geçen günün ardından yapılan alım satımlar ise bütçede 110 liraya varan gedik açıyor.

Neşelenmek için
Araştırma, deneklerin yüzde 56’sının belirli bir ruh hali içinde olmalarından dolayı bir şeyler almaktan kaçındığını ortaya koyuyor. Çünkü bu grup çok harcayacağının bilincinde. Ama yine de yüzde 53 oranında denek, neşelenmek için online alım satımı tercih ediyor. Anketin bir diğer bulgusu aynı anda iki kadının dışarı çıkması halinde kredi kartı kullanımının arttığı şeklinde.

Limit belirliyorlar
Dışarı çıkanların yüzde 79’u ilk başta kendilerine kesin bir limiti belirliyor. Bunların yüzde 32’si online alım satımlarda bu limiti aşmaktan geri durmuyor. Bir şeyler almak için en popüler nedenler olarak; gerek duyulanı elde etmek, arkadaşlarla dışarıda vakit geçirmek ya da tatil yapmak öne çıkıyor. Yine her üç kadından biri sıkıntı gidermek adına devamlı satış yerlerine giriyor.

Vitrin rahatlatıyor
Bir diğer üçte birlik kısım ise vitrine bakmayı, web ortamını görmeyi rahatlama vasıtası olarak kullanıyor. Yüzde 28 ise maaş aldıklarında vitrinlere bakmaya başlıyor. On kadından dördü, maaş aldıklarında ilk olarak online ya da offline bir satış alanına yöneldiklerini itiraf ediyor. Diğer yüzde 17, ayrılık sonrası kendilerini iyi hissetmek için, yüzde 12 şirkette kötü geçen günün ardından bir şeyler aldıklarını ifade ediyor. CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.