Terör olayları psikolojimizi bozdu

Son olarak Ankara'da yaşanan patlama insanların psikolojileri üzerinde olumsuz etkiler oluşturdu. Neredeyse tüm toplumun paranoyak bir hale geldiği şu günlerde kaygı ve uyku bozukluğu en çok şikayet edilen konu

Terör olayları psikolojimizi bozdu

 Geçtiğimiz gün Türkiye, başkent Ankara'da meydana gelen patlamayla sarsıldı. 37 vatandaşımız hayatını kaybederken 125 'i de yaralnmıştı. Genel Kurmay Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi ve daha nice önemli kurumları içinde bulunduran ülkenin kalbi başkent Ankara'da bu yaşanan son olay deyim yerindeyse toplumda gizli bir infial yarattı. İşe ya da okula gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar, metrobüs ya da diğer toplu taşıma araçlarını kullanırlarken paranoyak tavırlarla yanında duran insandan "Acaba canlı bomba mı?" diye şüphelenir oldu. Günü kazasız belasız bombasız atlatarak eve dönenleri ise derin bir kaygı ve uykusuzluk esir alıyor. Memorial Şişli Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu, terörün çocuklar ve yetişkin insanlar üzerindeki psikolojik yansımaları hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda stres bozukluğu
Kadıoğlu, "Güvenlik tehdidinin getirdiği ani gelişen korku, çaresizlik ve yas duyguları içerisinde bazı psikolojik durumlar tetiklenmektedir. Günlük yaşam akışını olumsuz etkileyen bu olaylardan toplumun ileri düzeyde etkilenmesi doğal bir süreçtir. Yapılan araştırmalar da terör eylemlerini medya üzerinden uzun süre takip eden yetişkin ve çocukların daha fazla kaygı bozukluğu yaşadığını göstermektedir. Psikolojik olarak fazlaca etkilenmiş kişilerde; uyku sorunları, kabuslar ya da depresyon görülmektedir. Üstelik bu kişiler saldırıya maruz kalmış ya da bir yakını saldırıdan etkilenmiş bireyler olmayabilir. Araştırmalar bazı okul çağı çocuklarında terör saldırılarından sonra gelişen travma sonrası stres bozukluğunun başlıca nedeninin bu olumsuz haberlere aşırı maruziyet olduğunu göstermektedir" diye konuştu.
Mağdurda yoğun kaygı
"Terör, psikolojik silah olarak korkuyu kullanır ve korkunun insanlar için ciddi psikolojik etkileri vardır" diyen Kadıoğlu, "Korku, terör saldırıları karşısında verilen en normal tepkidir. Bu tepki aynı zamanda insanların nasıl sosyalleşeceğini, toplu taşıma aracı kullanıp kullanmayacaklarını, kalabalık yerlerde bulunmayı tercih edip etmemeleri gibi birçok günlük aktiviteyi etkilemektedir. Terör tehdidinin etkileri her birey için aynı değildir. Bazı insanlar terör karşısında daha rasyonel ve yapıcı tepkiler verebilirler. Örneğin öfke duymak bazen koruyucu bir faktör olabilir. Öfke duyulduğunda insanların kontrol duygusu, yüzleşme arzusu artar; korku ise kontrolsüzlüğü ve karamsarlığı daha çok hissettirir" diye konuştu.

Terör olaylarının psikolojik etkileri
 Olayla ilgili tekrar eden düşünceler
 Her şeyden korkmak, evi terk edememek ya da yalnız kalamamak 
 Günlük işleyişten uzaklaşmak, günlük rutinleri yerine getirememek 
 Hayatta kalmanın suçluluğunu duymak, “Ben neden hayattayım?” diye düşünmek
 Kaybetme korkusu yaşamak
 Hayatla ilgili kontrol kaybı yaşamak, duygularını ifade etmede gönülsüzlük. 

Çocuğunuzun psikolojisini nasıl korursunuz?
 Olayla ilgili duygu ve düşüncelerini anlattırmaya çalışın.
 Ne gördüklerini, duyduklarını ya da yaşadıklarını sorun.
 Ebeveynlerinin onlarla ilgilendiğini, onlara dikkat ettiğini, onları korkutan ve endişelendiren her olayla mücadele etmelerine yardımcı olacağınızı söyleyin. 
 Zorluklarla karşılaştıklarında ya da olumsuz bir duyguları olduğunda üstesinden gelmek için ne yaptıklarına dikkat ederek, bunu onların da görebilmesini sağlayın.
 Terör saldırılarıyla ilgili haberlere aşırı derecede maruz kalmak ya da yetişkinlerin bu konuyla ilgili konuşmalarını duymak çocukların hassasiyetini arttırabileceğinden bu konularda daha dikkatli olunmalıdır.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.