Topbaş: Dergide yapılan adilik ve ahlaksızlıktır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: "1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisini kapattık. Dergideki yapılan adilik ve ahlaksızlıktır."

Topbaş: Dergide yapılan adilik ve ahlaksızlıktır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi'nin kapatılmasına ilişkin, "Dergide  gördüğümüz bu olay maalesef yenilir yutulur bir şey değil. Ve tamamen adilik ve  ahlaksızlık. Nasıl bir iştir, nasıl bir anlayıştır, nasıl bir mantıktır... Tabii  ki suç duyurusunda bulunarak bunun gereği yapılacak. Biz zaten iş akitlerini  feshettik ve dergiyi kapattık." dedi.

Büyükelçi ve konsoloslarla 3. Havalimanı şantiyesinde bir araya gelen  Topbaş, toplantı öncesinde basın mensuplarının 1453 İstanbul Kültür ve Sanat  Dergisi'nin kapatılması ve hakkındaki iddialara ilişkin sorularını yanıtladı.

Olayı "çok üzücü" diye niteleyen Topbaş, şunları söyledi:
"Ve üzüntüm şudur ki 2004'te göreve başladığım günden bugüne kadar  zaman zaman, son dönemde de artarak şahsıma ve belediye üzerine ciddi bir  provokasyon var. Ciddi bir yükleniş var. Hedefe konduk, anlamak mümkün değil.  Dergide gördüğümüz bu olay maalesef yenilir yutulur bir şey değil. Ve tamamen  adilik ve ahlaksızlık. Nasıl bir iştir, nasıl bir anlayıştır, nasıl bir  mantıktır... Tabii ki suç duyurusunda bulunarak bunun gereği yapılacak. Biz zaten  iş akitlerini feshettik ve dergiyi kapattık."

"Nedir bu kadar hedefe koymak?"
Geçen günlerde 2013 yılındaki fotoğrafların sanki 15 Temmuz'da  çekilmiş gibi yansıtılmasını da anlamakta zorluk çektiğini dile getiren Topbaş,  her daim, her alanda devamlı işine baktığını, yargıya müracaat ettiğini ve onun  dışında cevap vermemeye özen gösterdiğini söyledi.

Bu konuda da hassasiyetini her daim ortaya koyduğunu aktaran Topbaş,  şöyle devam etti:
"İbn Haldun Üniversitesinin tanıtım afişlerinde de bir takım oynamalar  yapmak suretiyle bize mal edildi bu. 'Belediyede üst düzeyde yetkililer görevden  alındı' dediler, görevden alınmadıkları halde, ifadelerimize rağmen ki belediye  her zaman, her daim kendi mesai arkadaşlarının tercihini yapabilir. Nedir bu  kadar hedefe koymak? Amaç nedir? Siyasilere, hizmet üretenlere bu kadar  yüklenilmesinin maksadı nedir? Farklı maksatlarının, niyetlerinin olduğunu  anlıyorum. Bir yerlerden manipüle ediliyor. Başarılı olan, halk tarafından takdir  edilen belediyemizin çalışmalarını kamuoyunda olumsuzluğa doğru yönetmek....  Bunun da ucunun, siyasi partimize dokunmasını arzu ediyorlar. Bir yerlerden  bunlar mutlaka tezgahlanıyor. Öyle hissediyorum, öyle zannediyorum.

Bunlar, bugüne kadar yaptıkları her türlü eylemlerde hiç başarılı  olamadı. Bunu halkımız zaten yakinen izliyor ve takip ediyor. Bize olan güven  duygusu sarsılmadı bunu biliyorum. Bize inanıyorlar ve güveniyorlar ki ben şahsen  3 dönem İstanbul’da başkanlık yapmaktayım. Hak etmediğimiz bir takım yaftalarla,  yaftalanıyoruz."

"Bizim ne olduğumuzu vatandaşımız biliyor"
Bazı köşe yazarlarının, yazılarında bir şey ortaya attığını anlatan  Topbaş, "Doğru mu, yanlış mı, gerçek mi, değil mi bakmaksızın hemen gündem  kaçırmamak adına mı veya her neyse hemen onu incelemeden, doğruluğuna bakmadan  üzerine atlanılıyor. Yarın ileride belki çok daha detaylı açıklamalarda  bulunacağız. Bundan sonra kalkıp özür mü dileyecekler? Hata mı ettik diyecekler?  Öyle bir suratlarının olduğunu da zannetmiyorum. Öyle bir vicdani murakabeleri  olsa zaten bunu yapmazlar, buna girmezler. Ama bakıyorum ki her alanda her  noktada birilerinin ortaya attığı olumsuz bir takım tavırların ve ifadelerin  birilerine hiç bakmaksızın arkasından sürüklenip gidiyor, etkileniyor." diye  konuştu.

Bulunduğu kulvarın yerel yönetim, hizmet, halk ve İstanbul olduğunu  anlatan Topbaş, şunları kaydetti:
"Hiçbir sataşmaya cevap vermemeye, muhatap almamaya özen gösterdik.  'Yeter' diyecek noktaya geldik. Olmaz bu kadar da. Bu kadarı da artık akıl dışı  şeyler. Şeytanın aklına dahi gelmeyecek bir takım vesveseler ortaya koymaktalar.  Bu dergide çıkan olay nasıl hazırlanmış, nasıl tezgahlanmış, ne anlama geliyor bu  nasıl bir şey, bunu anlamak mümkün değil. Niyet nedir? Farklı düşünürseniz, onu  anlayabiliyorsunuz. Yani burada 'hedefte başkan olsun, başkanın üzerinde bir  takım manipülasyonlar yapalım.' Başkan, çevresi, belediye ve İstanbul... Güçlü  bir yönetim var. Siyasetin bel kemiği İstanbul, burada bir takım aksaklıklar ve  sıkıntılar ortaya çıksın, iktidarı yıpratacak adımlar atılsın. Fırsat vermeyiz.  Bizim ne olduğumuzu vatandaşımız biliyor. Biz de kendimizin farkındayız. "

"Birçoğunun dava süreçlerini başlattık"
Topbaş, 2004’ten bu yana zaman zaman arşivlere bakıldığında şahsına ve  belediyeye bir yüklenişin olduğunu dile getirerek, "Göreve gelmemin daha 3.  ayında bir takım manşetler gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken 'İstanbul'a  müdahale et' diye atılan manşetler. Bunlar olacak şeyler değil, bunları yaptılar.  Ama biz hep yolumuza devam ettik, geriye bakmadık, bunları muhatap dahi almadık.  Çünkü seviyesiz bir takım ifadeleri muhatap alıp da bir seviye kazandırmak  istemedik." değerlendirmesini yaptı.

Ülkenin geleceği ve menfaatlerinin her şeyin üzerinde olması  gerektiğini, buna rağmen birilerinin bir yerlerden buldukları ufacık bir takım  şeyleri büyüterek veya hayal ederek veya uydurarak vatandaşı etkilemeye  çalıştığını ifade eden Topbaş, "Bunu da yaşadık. Bunu lanetliyorum ve kınıyorum.  Birçoğunun dava süreçlerini başlattık. Davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Bize  dava açanlar var, onlar sonuçlandığında karşı davalarla iş nasılmış, kazın  ayağının göründüğü gibi olmadığını göstereceğiz. Biz, sessiz, sakin duruyorsak  bir yere kadardır bu. Hiçbir zaman kendi şahsiyetimizden taviz vermeyiz." diye konuştu.

"Birileri maalesef sosyal medyada bunların dümenine takılıyor"
Kadir Topbaş, 2013 yılında Washington’da Temsilciler Meclisi'nde ve  Senato'da yaptığı konuşmaların 15 Temmuz'da yapılmış gibi yansıtılmasının,  birilerinin nasıl bir ahlaktan yoksun olduğunun ifadesi olduğunu söyledi.

Kadir Topbaş, şöyle devam etti:
"Birileri de maalesef sosyal medyada bunların dümenine takılıyor ve  gidiyor. Bizi tanımadılar mı? 13 yıldan beri İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı, Beyoğlu ile birlikte 15 yıldan beri bu kentte yerel yöneticilik  yaparken, bize olan güven duyguları ufacık bir şeyde sarsılır mı? Hayır.  Birileri, mal bulmuş bilmem ne gibi arkasından koşarak karalama kampanyalarına  katılıyor. Bazıları bilinçli, bazıları farkında olmadan. Ve sosyal medyayı  çalkalandırıyorlar. Herkes kendince yargıç kesiliyor."

"Yanlarına kar kalmayacak"
Kendisine verilen yetkilerin dışına asla çıkmadığını ve çıkmayacağını  aktaran Topbaş, "Biz kendi görev alanımızı bilir, işimize bakarız. Yargıya  güvenimiz sonsuzdur. Ve sonuçları çıktığı zaman da hepimiz beraberce takip  edeceğiz. Bunlar da geçecek, geçer ya hu diyorum. Ama yanlarına kar kalmayacak.  Bu kadar net ifade etmek istiyorum. Yargı süreçlerini beraber takip edeceğiz."  dedi.

Topbaş, bir soru üzerine konuyu yurt dışında bulunması nedeniyle  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmediğini belirterek, şunları  kaydetti:

"Ama kendim dün akşam intikal ettiği zaman dehşete kapıldım. Olacak  şey değil. Nasıl bir iş nasıl bir dergicilik, nasıl bir yazarlık, nasıl bir  mantık. Ve İstanbul 1453 Dergisi’nde Kültür AŞ’nin bünyesindeki bir dergide böyle  bir şey yapmanın ne anlam taşıdığını anlamak mümkün değil. Bu bir hata olarak  kabul edebilecek bir olay değil. Bir hata değil. 'Yanlışlıkla oldu' denebilecek  kadar örtbas edilemez bu. Gereken tedbirler alındı, iş akitleri feshedildi  bunların. Yoğun bir şekilde bunlarla ilgili çalışmalar başlatıldı. Arkadaşlara  savcılığa suç duyurusunda bulunulmasının talimatını verdim. Yargı önüne çıkıp  bunların orada cevabı versinler."

Çok iş yaptıkları için hedefe konduğunu dile getiren Topbaş, kente her  gelenin ve yaşayanın da bunun farkında olduğunu söyledi.

Bundan dolayı 3 dönemdir İstanbulluların, şahsına karşı güven  duygusunun geliştiğini ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:
"Başkan ne söylerse yapar, yapmayacağı şeyi söylemez. Vatandaş bunu  biliyor. Çok şey konuşmadım, bulunduğum görevle ilgili hep çalıştım ve hiçbir  şeye bakmadım. Tabii şahsıma ve belediyeme olan bu ithamlar, bu tip tezviratlar  sadece benim ile ilgili değil esasında, temsil ettiğim siyasi partimi de etkileme  adına, birbirimize düşürme adına, yalnızlaştırma adına. Bunu uzun yıllara dayanan  tecrübem dolayısıyla söylüyorum ve söyleyemediğim bazı şeyler var. Tahminlerim  var. Bunları ortaya koymak isteyen bir ortak akıl tarafından bunlar tetikleniyor.  Öyle tahmin ediyorum. Kimse kendi kendine bu işleri ortaya atmıyor. Sosyal  medyada kendilerini çok akıllı zanneden bazı tipler ve bunların arkasına takılan,  dümen suyuna giden kişiler var. Bir tezvirat yapıyorlar. Bunlar da geçer ya hu.  Çünkü biz Allah'a inanan ve kendimizin farkında olan, vatandaşımıza güvenen  insanlarız. Bu samimiyetimizi bu duygularımızı kimsenin sarsması mümkün değil." 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.