Türkiye ve Almanya ortak niyette birleşti

Berlin'de Türk - Alman Sağlık Sempozyumu gerçekleştirildi. Federal Almanya Sağlık Bakanlığı'nda gerçekleştirilen sempozyum sonunda, “Ortak Niyet Bildirisi” imzalandı

Türkiye ve Almanya ortak niyette birleşti

Almanya Federal Sağlık Bakanlığı'nın ev sahipliğinde dün gerçekleştirilen sempozyuma Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında, TBMM, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YÖK Başkanlığı, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, SGK'dan üst düzey yetkililer de iştirak etti. Sempozyum sırasında, sağlık hizmetleri, bakım hizmetleri, göçmenlik geçmişi olan kişilere sunulan sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesi, Almanya'da yaşayan ve göçmenlik geçmişi olan Türklere yönelik sağlık ve bakım hizmetlerindeki zorluklar, fırsatlar ve çözümler konu başlıkları olarak tartışıldı. Sağlık ve bakım hizmetleri konusunda karşılıklı sunumlar yapıldı.


Ortak niyet bildirisi 
Yine sempozyum marjında, Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Almanya Federal Sağlık Bakanı Sayın Herman Gröhe, sağlık alanında iş birliğini geliştirmek üzere her iki ülke Dışişleri Bakanlıklarının da onayını alan Ortak Niyet Bildirisi'ni imzaladılar. Ortak Niyet Bildirisi'nde iki ülke Sağlık Bakanlıklarının, tıp bilimleri ve araştırma, sağlık sigortası, sağlık ekonomisi, sağlık yatırımları projeleri ve sağlık teknolojileri, sağlık turizmi, göçmenlik geçmişi olan kişilerin sağlık meseleleri, yaşlı ve uzun süreli bakım hizmetleri gibi alanlarda iş birliği yapılması öngörülüyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığımızın, diğer sağlık profesyonellerinin eğitim kurumlarını da kapsayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi aracılığı ile, Almanya'da ortak işletilen Türk Alman Eğitim ve Araştırma Hastaneleri kurma konusunda çalışmalar yapması planlanmakta. 

İş birliğinde yeni boyut
İmza töreni sonrası birer kısa konuşma yapan bakanlardan Herman Gröhe, sempozyum sonunda imzalanan bu anlaşmayla Türkiye ile Almanya arasında sağlık alanında zaten var olan sıkı iş birliğinin yeni bir boyuta taşındığını söyledi. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da tarihi derinliği olan ikili ilişkilere bir yenisinin daha eklendiğini söyleyerek başladığı konuşmasında bu ilişkilerin gelişmesinde 1960'lı yıllardan beri Almanya'ya çalışmak üzere gelen Türk vatandaşlarının büyük katkısı olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, bu Türkler'den birinci kuşağın artık yaşlandığını ve sağlık ve bakım alanında, kültürden ve yaşam tarzlarından kaynaklanan farklı beklentileri olduğunu kaydetti. 

Çalışılacak 3 konu

günümüzde üç konu üzerinde çalışılacağının altını çizen Müezzinoğlu, "Birinci olarak, yaşlı vatandaşlarımız için, sağlık alanında sağlık eğitimcisi ve yardımcı sağlık elemanı yetiştirilmesi konusunda ortak projeler geliştirmemiz gerekiyor. İkincisi sağlık hizmeti sunma, tıp eğitimi ve hastane hizmetleri verme alanlarında, hem Türk vatandaşlarına hem de Alman vatandaşlarına bir dinamizm kazandırabilir miyiz onun üzerinde çalışacağız. Üçüncüsü de Almanya'nın sağlık endüstrisinde, teknolojisinde çok güvenli geçmişi var. Türkiye bundan çok uzun zamandır istifade ediyor zaten. Ama Türkiye şu anda 2015, 2016, 2017, en geç 2018 sürecinde sağlık alanında 90.000 yatak yeniden sıfırdan yapacak. Dolayısıyla buradaki tıbbi teknolojinin dinamiklerinin Almanya'nın güçlü firmaları tarafından Türkiye'de üretilmesi en önemli yol haritası” dedi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.