Umut mevzuat değişikliğinde

Yapılan son araştırma, kadına yönelik şiddetin boyutlarının korkunç noktalara ulaştığını ortaya koydu.

Umut mevzuat değişikliğinde

«Türkiye Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede Nerede» başlıklı araştırmaya göre 2015 yılının sadece Ocak ve Şubat aylarında 52 kadın cinayete kurban gitti. Rapora göre bu cinayetlerin önüne geçebilmek için öncelikli yapılması gereken mevzuatı değiştirmek.

Global Politika ve Stratejisi ‘Türkiye Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede Nerede’ başlığı adı altında bir rapor yayınladı. Rapordaki resmi olmayan sonuçlara göre; 2015 yılının sadece Ocak ve Şubat aylarında öldürülen kadın sayısı 52. Ocak ayında öldürülen kadın sayısı 28, yaralanan kadın sayısı 38, tecavüze uğrayan kadın sayısı 9, fuhşa sürüklenen kadın sayısı 31 ve tacize uğrayan kadın sayısı da 16 olarak tespit edildi. Şubat ayında ise 24 kadın öldürüldü, 17 kadın yaralandı ve 8 kadın da intihar etti. Kadına karşı şiddetin nüfusa oranla en yoğun yaşandığı il, Adana. Bu ili sırasıyla Zonguldak, Aksaray, Kütahya ve Çorum takip ediyor.

Şiddetin kapsamı çok geniş
Doç. Dr. Hasan Büker, Doç. Dr. Kübra Gültekin ve Emel Baykal Benlioğlu tarafından hazırlanan raporda, kadına yönelik şiddet olgusu ve Türkiye için genel bakış, kadına yönelik şiddetin boyutları, Türkiye’de kadına yönelik şiddet hakkındaki yasal gelişmeler, Birleşmiş Milletler'in kadına yönelik şiddete ilişkin model mevzuat çerçevesi önerileri ile Türk mevzuatının karşılaştırılması, sonuç ve öneriler gibi bölümler bulunuyor. 
Kadına yönelik yapılan şiddetin sadece fiziksel şiddetle sınırlı kalmadığını açıklayan raporda kadına karşı farklı şiddet türlerinin olduğu belirtiliyor. Rapora göre; “Kadına yönelik yapılan şiddet olgusu fiziksel şiddet ile sınırlı değildir. Şiddet; tokat, tekme, yumruk atma, beden bütünlüğüne zarar verecek şekilde kesici, delici veya ateşli silahla yaralama, alıkoyma, işkence yapma, hırpalama, sarsma, öldürme gibi fiziksel nitelikte olabileceği gibi, bunların yanı sıra aşağılama, bağırma, küfür, hakaret, baskı, kontrol, tehdit gibi sürekli eylemleri içeren sözlü-duygusal-psikolojik şiddetle de karşı karşıya kalabilir. Kadına karşı ekonomik şiddet; para vermemek, veya kısıtlı para vermek, ekonomik gücü olduğu halde evin giderlerini karşılamamak, kadının çalışmasına izin vermemek veya zorla bir işte çalıştırılması. Bütün bunların yanında kadını rıza göstermediği bir zamanda istemediği şekilde cinsel ilişkiye zorlamak, tecavüz etmek, cinsel saldırı veya tacizde bulunmak, doğum yapmaya veya kürtaja zorlamak gibi eylemleri içeren cinsel şiddet uygulanabiliyor.”

En fazla duygusal şiddet görülüyor
Rapora göre; beyaz yakalı kadın çalışanlarının yaşadığı şiddet türleri arasında en fazla yüzde 40 ile psikolojik şiddet geliyor. Sosyal şiddet yüzde 35, ekonomik şiddet yüzde 17 uygulanırken kadınlar yüzde 8 fiziksel şiddete maruz kalıyorlar. 2014 yılında yapılan ‘Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre katılımcıların tüm hayatları boyu yaşadıkları şiddet tecrübeleri sorulduğunda; “En çok görülen şiddet türü yüzde 44 oranıyla duygusal şiddet. Bunu yüzde 36 ile fiziksel şiddet ve yüzde 12 ile cinsel şiddet izlemekte. Araştırmaya göre en çok boşanmış kadınların erkek şiddeti neticesinde öldürüldüğü de tespit edildi” bilgisi paylaşıldı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre şiddet gören kadınların yüzde 44’ü şiddet olayından kimseye söz edemiyor. Kadınların sadece yüzde 11’i şiddete dayanamayacakları zaman kurumsal başvuru yapıyor. En fazla şiddet olayları yüzde 43 ile Orta Anadolu'da görülüyor. Araştırmaya göre cinsel şiddetin oranları yüzde 16 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülmekte.     cihan

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.