Vurdumduymaz olmakta yarar var!

Çocuğuna, tabağındaki son lokmayı yedirinceye kadar uğraşan annelerden mi, yoksa eline tabağı kaşığı verip çocuğunuzun yemeği kendi kendine yemesini bekleyen annelerden misin? Kendinizi ilk sorunun cevabı olarak görüyorsanız haberimiz tam size göre

Vurdumduymaz  olmakta yarar var!

Hemen hemen hergün gerek yazılı gerekse de görsel medyada anne çocuk ilişkisine dair bir inceleme görmüşüzdür. "Tipik Türk annesi" deyince akla, aşırı korumacı, tabiri caizse "anaç" tavırlarla yaklaşan, bu anaçlıkla çocuğunun tek başına bir şey yapmasına izin vermeyen bir tanım gelir. Yıllar içerisinde, bir çok bilim insanının yaptığı araştırmalar sonucunda bu "aşırı korumacı" tavrın; gelecekte çocukların kendi ayakları üzerinde duramamasına, olaylar ve durumlar karşısında kendi kendine karar verememesine yani özgüven kaynaklı sorunlar yaşamasına neden olduğu ortaya kondu. Bu noktada, yurdum insanı tarafından daha "vurdumduymaz" olarak tanımlanan "yabancı annelerin" Türk annelerinden ayrıldığı görülüyor.

Kültürlerarası araştırma 
Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, Hollanda’da tamamladığı doktora tezi ile kültürlerarası bir araştırmaya imza attı. Elif Durgel Jagtap, Hollanda’nın Tilburg Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği araştırmasında "3- 6 yaş grubu" çocuk sahibi bine yakın Türk, Alman ve Hollandalı annenin çocuklarını yetiştirme davranışlarını inceledi. 4 yıl süren araştırması için Hollanda Eğitim Bakanlığı’ndan da mali destek gören Jagtap, Almanya ve Hollanda’da yaşayan Türk göçmen ve Avrupalı annelerin yanı sıra İstanbul’da yaşayan Türk anneler ile bire bir görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırmadaki görüşmeler, Almanya’da Bochum, Hollanda’da Tilburg, Eindhoven, Rotterdam, Amsterdam şehirlerinde gerçekleştirildi. Annelere "Nasıl bir birey yetiştirmek istiyorsunuz?", "Çocuğunuzdan beklentileriniz neler?", "Kültürünüzü ne kadar koruyorsunuz", "Yabancı uyruklu anneleri nasıl buluyorsunuz" gibi sorular yönelten Jagtap, böylece Türk ve yabancı annelerin çocuk yetiştirmede gösterdikleri davranış farklılıklarını ortaya koydu.

Türkler saygıya önem veriyor
Yrd. Doç. Dr. Jagtap, araştırmasında şu farklılıkları saptadığını söyledi: "Türk anneler çocuklarının aileyle yakın ilişkileri olan, terbiyeli, büyüklerine saygılı ve itaatkar birer yetişkin olarak büyümelerini Alman ve Hollandalı annelerden daha çok önemsiyor. Oysa Hollandalı ve Alman anneler çocuklarının sağlıklı ve mutlu, ayakları üzerinde durabilen, özerk, bağımsız bir kişilik geliştirebilen bireyler olarak gelişmesini ön plana çıkarıyorlar. Öte yandan Türk göçmen anneleri kendi içinde Alman ya da Hollanda kültürünü benimsemelerine göre farklılıklar da gösteriyorlar. İçinde yaşadıkları Avrupa kültürüyle bütünleşmiş Türk annelerinin daha çok özerklik vurgusu yaptıklarını da görüyoruz."

Yabancıları gaddar buluyorlar
Yrd. Doç. Dr. Jagtap, Türk annelerin yabancı anneleri kimi zaman gaddar bulduklarını da belirtti. Jagtap, "İki grup annenin birbirlerine bakış açısı çok farklı. Türk anneleri yabancı anneleri çok kuralcı ve gaddar buluyorlar. Yabancı annelerin küçük çocuklarını odalarında yalnız bırakmalarını çok garipsiyorlar. Yabancı anneler ise Türk anneleri gereğinden fazla yumuşak buluyorlar" dedi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.