Yargıtay süt parasına izin vermedi!

Tahsilat sorumlusu olarak çalıştığı iş yerinden atılan kadın işçi kıdem ve ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, doğum izin ücreti, ücret alacağı, izin ücreti, performans prim ile süt izni alacaklarının ödenmesi talebiyle işveren aleyhine dava açtı.

Yargıtay süt parasına izin vermedi!

Mahkeme, genç annenin; bebeğin 1 yaşına gelene kadar günlük 2 saatlik süt izni kullandığına dair bir bilgi ve belge sunulmadığı gerekçesiyle süt izni hakkının da bulunduğu gerekçesi ile davanın kısmen kabulüne hükmetti. Temyiz edilen davada son sözü söyleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kadın işçiye doğumdan sonra bir yıla kadar günde 1.5 saat süt izni verilmesi gerektiğine dair düzenleme olmasına rağmen süt izni verilmemesi durumunda işçiye ilave bir ücret ödeneceğine dair bir yasa maddesinin bulunmadığı gerekçesiyle mahkeme kararının bozulmasına hükmetti.


Davanın reddi istendi
İstanbul'da bir işyerinde tahsilat sorumlusu olarak çalışan kadın işçi, 2006 yılında doğum yaptı. Bir süre sonra işten kovulan kadın işçi, iş sözleşmesinin işverence haksız şekilde feshedildiğini, fesih sonrası bir kısım ödeme yapıldığını ancak ödeminin eksik olup alacaklarını karşılamadığını ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatı ile fazla çalışma, süt izni, doğum izni, performans primi, yıllık izin ve bir kısım maaş alacaklarının tahsili talebiyle İstanbul 8. İş Mahkemesi'nde işveren aleyhine alacak davası açtı. Mahkemede savunma yapan davalı işveren ise davacının son ücreti üzerinden tüm yasal haklarının ödendiğini, prim alacağı ve fazla mesai alacağı olmadığını, şirketten başkaca hiçbir hak ve alacağının bulunmadığını, savunarak davanın reddini istedi. 

Yerel mahkeme kabul etti
Toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanarak kararını açıklayan mahkeme, davacının iş akdinin haksız olarak feshedildiği gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatı ile ücret alacağı ve yıllık izin alacaklarının davalı işveren tarafından ödendiğine dikkat çekti. Prim ödemesi ile ilgili emsal bir belge sunulmadığından bu alacaklarla ilgili talebinin reddi gerektiğine kanaat getiren İstanbul 8. İş Mahkemesi, davacının fazla mesai ücreti alacağı bulunduğu, doğumdan sonra 1 ay izin kullanıp 4 haftalık kısmını ise kullanmadığı, bebeği 1 yaşına gelene kadar günlük 2 saatlik süt izni kullandığına dair bir bilgi ve belge sunulmadığından süt izni hakkının da bulunduğu gerekçesiyle ile davanın kısmen kabulüne hükmetti.

Karar maddesi bulunamadı
Kararı davalı işveren avukatı temyiz etti. Dava dosyasını inceleyenYargıtay 9. Hukuk Dairesi, davacı kadın işçinin 2006 yılında doğum yaptığı halde işverence süt izninin kullandırılmadığını ileri sürerek, karşılığı olan ücretlerin ödetilmesi isteğinde bulunduğuna dikkat çekti. Mahkemece verilmeyen süt izin sürelerin ücreti hesaplanarak karşılığının davacı işçiye ödenmesi gerektiği belirtilerek isteğin kabulüne karar verildiğinin hatırlatıldığı Yargıtay kararında, şu ifadelere yer verildi: "Kadın işçiye doğumdan sonra bir yıla kadar günde 1.5 saat süt izni verilmesi gerektiğine dair düzenleme, 10 Haziran 2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 74. maddesiyle getirilmiştir. İşverence süt izni verilmemesinin yaptırımı da, anılan yasanın 104. maddesinde öngörülmüştür. Bununla birlikte süt izni verilmemesi durumunda işçiye ilave bir ücret ödeneceğine dair bir kurala yer verilmiş değildir. Bu durumda süt izni ücreti isteğinin reddi gerekirken yazılı şekilde kabulü hatalıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.