Yükselmek sadece binalarla olmaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, katıldığı Kur’an yarışması açılışında, “Bu kitabı eğer hayatınızla buluşturursanız millet olarak yücelirsiniz, yükselirsiniz. Yücelmeyi ve yükselmeyi sadece binalarda, sadece teknolojide, maddi kalkınmada aramayın. Yücelmek istiyorsanız Allah’ın yüce kitabına başvurun” dedi

Yükselmek sadece  binalarla olmaz

 Kur’an hakikat ve adalet kitabıdır
Kur’an-ı Kerim’in insanlara var oluşumun anlamını anlattığını, hayatın gayesini gösterdiğini ifade eden Görmez, “Nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi bize anlatıyor. Öyle bir kitap ki bize Allah’a nasıl iyi bir kul olacağımızı öğretiyor. Annemize, babamıza nasıl iyi bir evlat olacağımızı öğretiyor. Nasıl iyi bir komşu olacağımızı, nasıl iyi bir evlat, dost, anne-baba olacağımıza bize öğretiyor. Öyle bir kitap ki bize eşyaya ve bütün varlığa karşı merhametli olmayı öğretiyor. Bütün insanlara karşı adaletli olmayı öğretiyor. Bu bir merhamet kitabı, bu bir hakikat kitabı, bu bir adalet kitabı, bu bir ibadet kitabı, bu bir iman kitabı... Bir kitap düşünün ki yüzüne bakmak ibadet, okumak ibadet, dinlemek ibadet, anlamak en büyük ibadet, daha da büyüğü yaşamak. Yaşamak çok daha büyük bir ibadettir. Böyle bir kitabımız var Allah’a hamdolsun.” şeklinde konuştu.
Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Türkiye Uluslararası Hafızlık ve Kuran’ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ düzenledi. Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından Kur’an kültürünün ve eğitiminin yaygınlaştırılması, Kuran’ı Kerim’in ezberlenmesi ve güzel okunmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye’de ilk defa düzenlenen yarışmaya 52 ülkeden 98 hafız ve kurra katıldı. 5-10 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fatih Camii'nde 50 hafız birincilik için yarışırken, aynı tarihlerde Sultanahmet Camiinde ise Kuran’ı Kerim’i güzel okuma yarışması için 48 kurra ter dökecek. Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışmaları, 6-9 Temmuz tarihleri arasında Fatih ve Sultanahmet Camilerinde yapılacak.

Ne kadar hamd etsek azdır
Kur’an yarışmasının İstanbul Fatih Camii'nde gerçekleşen açılış programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Kudüs eski Müftüsü İkrime Sabri katıldı. Açılış programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kuran’ı Kerim’in nice milletleri şereflendirdiği, yücelttiği nice milletlerin de bu kitapla zelil olduğunu belirterek, “Bugün bayram, bugün yanı başımızda yatan Fatih Sultan Muhammed Han Hazretlerinin ruhu şad olacak. Allah’a ne kadar hamd etsek azdır. Kur’an ayı Ramazan’da, Ramazan’ın rahmet ve mağfiret ikliminde yüce Rabbimiz İstanbul’da Fatih Camii Şerifinde 52 ülkeden ülkemize teşrif eden hafızlar, kurralar ile birlikte dünyanın yapılabilecek en güzel yarışmasında, en güzel müsabakasında, hafızlık yarışmasında, Kur’an-ı güzel okuma müsabakasında bizleri bir araya getiren Cenabı Hakk’a sonsuz hamdu senalar olsun” ifadelerini kullandı.

Yüce kitaba başvurun
Görmez, şöyle devam etti :”
Yüce Rabbimiz Kuran’da şöyle buyuruyor, ‘Ben size öyle bir kitap gönderdim ki orada sizin şerefiniz var’ Yeryüzünde şeref mi arıyorsunuz, yeryüzünde izzet mi arıyorsunuz, yeryüzünde itibar mı arıyorsunuz, şerefiniz, itibarınız, izzetiniz o Kitaptadır. İslam ümmetinin şerefini yücelten kitap… Böyle bir kitabı bize lütfettiği için Cenabı Hakk’a sonsuz hamdu senalar olsun. Hadisi şerifte ise Yüce Resul şöyle buyurdular, ‘Allah bu kitapla nice milletleri, nice kavimleri yüceltir, nice milletler de bu kitapla zelil olur’ Bu kitabı eğer hayatınızla buluşturursanız millet olarak yücelirsiniz, yükselirsiniz. Yücelmeyi ve yükselmeyi sadece binalarda, sadece teknolojide, maddi kalkınmada aramayın. Yücelmek istiyorsanız Allah’ın yüce kitabına başvurun. Çünkü nice milletleri Cenabı Hak bu kitapla yüceltmiştir. Cenabı Hak yeryüzünün en bedevi toplumundan sahabe gibi bir nesil yetiştirdi ve o nesil yeryüzünün en yüce nesli oldu. Onlar bu Kur’an’la yüceldiler ve nice milletler de bu kitapla zelil olur, yücelmeyi terk eder. Onun için Cenabı Hakk’a ne kadar hamd etsek azdır.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.