Yeni ve demokratik bir anayasa istiyorum


Nusret Yılmazer

Nusret Yılmazer

28 Mart 2017, 07:38

7 Haziran 2015 seçimlerinde tek parti hükümeti oluşmadı. Cumhurbaşkanı hükümeti kurmak için ikinci partiye görev dahi vermedi. Burada anayasaya uymayan, demokratik geleneği uygulamayan Cumhurbaşkanına kimse bir şey diyemedi.
“Güçlü liderlik!” istikrarı sağlamak için yeniden seçime gitti. Neden?
“Koalisyon ülke için tehlike demekti, kötü yönetim demekti!” Koalisyon kurulmamalı, yeniden seçime gidilerek, , ne yapılıp edilmeli Ak Parti tek başına hükümeti kurabilmeliydi. Çünkü tek parti iktidarı istikrar demekti”. Bunun için ne gerektiyse, o yapıldı.
Peki, o günden sonra ne oldu?
Çözüm süreci birden bire sona erdi. Birden bire terör hortladı. Daha çok gözyaşı, daha çok kan aktı. Ve milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, milliyetçiliğe sarıldı.
HDP ile görüşmeleri bitiren hükümet MHP ile yakınlaştı.
Eski siyasi ortak F. Gülen ile ilişkiler bozulmuş, güç paylaşımı kavgası başlamıştı.         15 Temmuz darbe kalkışması yaşandı.
Bütün bunlar gösterdi ki; artık tek parti hükümetinden de öte, tek adam iktidarı yaratmak gerekiyordu. Seçim kazanmış, başbakan olmuş, parti lideri istifa ettiriliyor, yerine daha mülayim biri getiriliyor ama yetmiyor. Çünkü partide, büyük liderden başka bu ilişkileri yönetecek kimse olamazdı.
Bunun için hiç gündemde yokken Devlet Bahçeli aracılığıyla, anayasayı değiştirme gündeme getirtildi. Şimdi MHP ile koalisyon kuruluyor. Eğer halk uygun görürse “güçlü lider” dönemi başlayacak. Ve bundan sonraki bütün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde koalisyon olmazsa olmaz olacak. Çünkü hiçbir zaman bir parti %51 oy almadı, alamaz.
Yani koalisyon kaçınılmaz. Ama onlar buna koalisyon demiyor, uzlaşma diyor.
İyi de 15 yıldır güçlü parti, güçlü liderlik yönetti bu ülkeyi! Tek adam kime, ne uygun gördüyse onu vermişti zaten. Terör bitti mi? Yüzlerce canımız yok oldu, gelecek açısından ülke beka sorunu yaşıyor durumdaymış.
Ekonomi rayında mı? Krizin büyüğünü yaşıyoruz.
İşsizlik bitti mi? Fabrika yapmadık. İnşaat, yol, köprü, tünel yaptık. Onlar bitti, insanlar işsiz. İstikrar sıfır.
Gelir dağılımında eşitlik sıfır.
Gelecek endişesini bütün zamanlardan daha çok yaşıyoruz.
Güçlü ülkenin güçlü parası olur. Bizim paramız pul oldu.
Adalete güvenen var mı? Bizi bırak dünyada inanan kalmadı.
Eğitim, öğretim, bilim gelişti mi? Yüz yıl öncesine gitmek için uğraşıyoruz. Matematik, fen teknoloji yok sayılıyor. Eğitimsiz vatandaş daha çok değerli oldu!
Bütün bunlar olmayınca huzurumuz yok oldu.
Şimdi bize “anayasa değişikliği ile güçlü liderlik gelecek, terör bitecek” diyorlar. Güçlü Türkiye gelecek diyorlar.
“Biz çok geliştik, dünya bizim gelişmemizi istemiyor. Onun için hainler hayır diyor”     diyorlar.
Sahiden hangi alanda güçlendik?
Anayasa değişirse güçlü liderlik yukardaki hangi alanda bizi daha iyiye götürür?
Avrupa ülkeleri bakanlarımıza ülkelerinde miting yaptırmıyor diye kızıyoruz, onları faşistlikle suçluyoruz. Ama bizde hayır yönünde çalışma yapanlar gözaltına alıyoruz. Hayır, çalışması yapanlara salon verilmiyor, her türlü engellemeyi yapıyoruz.
Vatandaşımız ülkesinde fikrini açıklayamaz, bu yönde çalışamaz olmuş. Korku var korku, vatandaş devletinden, hükümetinden korkuyor.
Kendinden olmayanı dinlemeyen, hain, terörist ilan eden bir anlayışa, denetlenmeyen bir yetki vereceksin.
Kendinden olup suç işleyeni, ötekine saldıranı suçlu görmeyen, cezalandırmayan bir düzene evet diyeceksin.
4 milyon Suriyeliyi ülkene almışsın. Kendi vatandaşın onların yanında 2. Sınıf yurttaş olmuş, bunu görmeyeceksin.
Güvenmem için bütün güvenceleri yok ediyorsun, bana güven diyorsun.
İşine geleni değiştire değiştire yamalı bohçaya dönmüş anayasaya yeni ve çirkin bir yama yapıyorsun. Sıfırdan yeni ve demokratik bir anayasa yapmıyorsun. Sadece yönetenleri yargılanmaktan kurtaracak yamalı anayasa ile bana güçlü Türkiye hikayesi anlatıyorsun.
Ben bu sistemden memnun değilim, değişsin istiyorum ama yöneteni değil; seni, beni, onu; herkesin hukukunu koruyan, güvenceye alan yeni bir anayasa. Adil bir anayasa, kurumları ve herkese eşit kuralları olan, yeni bir anayasa istiyorum.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.