1 Kasım'dan sonra çok değiştiniz!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çalışmalarının engellendiğini iddia eden CHP’liler; ihtisas komisyonlarındaki AK Partili üyelerin özellikle 1 Kasım Genel Seçimi'nden sonra tavrının değiştiğini iddia etti.

1 Kasım'dan sonra çok değiştiniz!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Kasım ayı oturumları bütçe görüşmeleri nedeniyle iki haftaya yayıldı. Geçtiğimiz Perşembe günkü son oturumda çok yoğun imar komisyonu raporlarının getirilmesi, raporların çok geç dağıtılması ve CHP'li bazı belediyelerdeki çalışmalarla ilgili ret kararı verilmesi tartışmalara neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever çalışmalarının engellendiğini iddia ederek, “1 Kasım seçimlerinden sonra CHP Grubu olarak hak etmediğimiz bir tavırla karşılaşıyoruz. Komisyonlardaki arkadaşlarımız düşüncelerini dile getirdiğinde 'biz karar verdik, siz nasıl isterseniz öyle yapın' haline dönüşüyorsa; bizi komisyonlarda olmamızın artık bir anlamı olmayacağı gibi bir düşünceye sevk edersiniz ki bu durumda meclisin merşuiyeti tartışılır” ifadesini kullandı.

Raporlar geç geliyor
Gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, muhalefet grubu olarak meclis çalışmalarına katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirterek, “Çünkü amacımız İstanbul'a hizmet etmekti. Ancak içinde bulunduğumuz şartlar bana bugün bu konuşmayı yapmak mecburiyetinde bıraktı. Zaman zaman yerimizden, zaman zaman kürsüye gelerek gördüğümüz olumsuzlukların, yaşanan sıkıntıların giderilmesi için eleştirilerimizi yumuşak bir dille ifade ettik. Burada yaşanan bazı durumlar nedeniyle 'yeterince çalışma yapmamıza olanak sağlanmıyor, görevimizi layıkıyla yerine getiremiyoruz' endişesi taşıdığımızı meclis başkanına defalarca söyledik. Neydi bunlar; meclis saat 14.30'da başlar deniliyor; 15.30'da toplanıyor. Bunun hiçbir mahsuru yok, biz bekleriz yeter ki önemli bir çalışma olsun. Ama 14.30'da toplanacak meclis için bugün olduğu gibi 13.50'de komisyon raporları ve gündem gelirse ve sonra da hazır mısınız diye telefon açılırsa bu meclise müspet katkıda bulunmamış oluruz. Yanlış işlem yapma olasılığımız yükselir. Bunun için özellikle rica ettik; raporların geldiği hafta değil bir ay sonra görüşülmesini önerdik. En azından daha ayrıntılı inceleme fırsatımız olur” diye konuştu,

Meclisin merşuiyeti tartışılır
“1 Kasım seçimlerinden sonra CHP Grubu olarak hak etmediğimiz bir tavırla karşılaşıyoruz” diyen Gülsever “Komisyonlarda çalışma yapmak istiyoruz. Ancak AKP'deki arkadaşlarımız 'sizin incelemenize gerek yok, biz zaten inceliyoruz. Siz gelin bizim söylediklerimize uyun' türünde bir tavır sergiliyorlar. Komisyonlardaki arkadaşlarımız düşüncelerini dile getirdiğinde 'biz karar verdik, siz nasıl isterseniz öyle yapın' haline dönüşüyorsa; bizim arkadaşlarımızın komisyonda söylediklerinin bir önemi yoksa; o zaman bizim komisyonlardaki duruşumuzu yeni baştan gözden geçirmemiz gerekir. Komisyonlarda olmamızın artık bir anlamı olmayacağı gibi bir düşünceye sevk edersiniz ki bu durumda meclisin merşuiyeti tartışılır” ifadesini kullandı. Gülsever, “Bunun yanında CHP'li belediyelerin çalışmalarıyla ilgili engeller çıkartılıyor. Örneğin Kadıköy Belediyesi'nin 25 yıldır kullandığı binanın 1/1000'lik planı için karar geliyor ama iade ediliyor. Ataşehir'de kamu için bir kültür merkezi planı geliyor, çeşitli bahanelerle iade ediliyor. Ancak Sultangazi ya da Üsküdar ile ilgili benzer kararlar komisyondan olur alıyor. Biz bunları bize yakışan bir dille itirazlarımızı söylemeye çalışıyoruz. Dini tesislerle ilgili planlar geliyor, birçoğunda mahsur görmemize rağmen toplumda yaratmaya çalıştığınız o algıyı kırmak için sesimizi çıkarmıyoruz. Müspet oy vermek için özel çaba harcıyoruz. Dönüyoruz, Kartal'da Pir Sultan Abdal Cemevi'nin yerinin planı reddediliyor. Yani bu meclis sadece sizin onayladığınız planları mı görüşecek?” diyerek sözlerini bitirdi.

Tüm ilçelere eşit mesafedeyiz
Ertuğrul Gülsever'in eleştirilerine AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek yanıtladı. Taşyürek, “Gelen dosyalar ivedi bir biçimde meclisten geçiriliyor görüşüne katılmak mümkün değil. Örneğin bugün imar komisyonundan gelen dosyalardan sadece 3 adet bu ay meclisten komisyona havale edilmiş ve bugün görüşülüyor. Diğerleri arasında altıncı hatta beşinci aydan gelen dosyalar vardır. O zamandan beri huzurunuzdadır, komisyon orada çalışmaktadır. Meclis üyelerimiz de istediği zaman o dosyaları inceleyebilir” diye konuştu.

İade nedeni eksiklik
CHP'li belediyelere ayrımcılık yapıldığına yönelik iddiayı da kabul etmediklerini ifade eden Taşyürek, “Bugün görüşelecek Kadıköy ya da Ataşehir ile ilgili raporları Sayın Ertuğrul Gülsever'in bahsettiği gerekçelerle değil kurum görüşleri olmadığı için geri gönderiliyor. Yoksa Kadıköy'de, Üsküdar'da bizimdir. Ancak Kadıköy Belediyesi bir taraftan bizden 5000'lik plana uygun 1000'lik plan yapmak isterken diğer taraftan da Büyükşehir Belediyesi'nin Kadıköy halkına götürmek istediği hizmete ilişkin, katlı otoparka ilişkin konuyu mahkemeye götürürse bunu da beraber değerlendirmek gerekir. Biz bu işleri prensip olarak bakıyoruz. Meclis'in çalışma kuralları bellidir. Yıllardan beri kurumsal hafızası oluşmuştur. Tüm ilçelere eşit mesafedeyiz” diye konuştu.

EMEK KARAKAŞ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.