1 lira bile kasaya girmeyecek!

Silivri Belediyesi AK Parti meclis grubunun SİLKENT borçları, Aydın Üniversitesi’nin akıbeti ve geçen mecliste hararetli tartışmalara neden olan Ortaköy’deki satışa sunulan arazi ile ilgili verdikleri önergelere Belediye Başkanı Özcan Işıklar meclis kürsüsünden yanıt verdi.

1 lira bile kasaya girmeyecek!

Silivri Belediyesi AK Parti meclis grubunun SİLKENT borçları, Aydın Üniversitesi’nin akıbeti ve geçen mecliste hararetli tartışmalara neden olan Ortaköy’deki satışa sunulan arazi ile ilgili verdikleri önergelere Belediye Başkanı Özcan Işıklar meclis kürsüsünden yanıt verdi. Işıklar, tartışmalı Ortaköy arazi satışı ile ilgili ise “Buradan 1 TL bile belediye kasasına girmeyecek” dedi.

Ak parti grubu Silivri Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında meclisi yine önerge yağmuruna tuttu. AK Parti gurubu meclise 9 yazılı önerge sundu. Meclis gündemine geçilmeden önce AK Parti gurubunun verdiği önergeler okundu. Silivri’de sayıları günden güne artan sokak köpekleri ve Belediyeye ait hayvan barınağının yeterli olup olmadığı ile ilgili bir önergeye Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın verdiği cevap meclis salonunda espirilerle dolu bir hava estirdi. Işıklar “Biz Silivri’de ki köpeklere yeşil küpe takıyor ve aşılıyoruz. Fakat gördüğünüz gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden  ve bazı ilçelerden kamyonlarla sarı, kırmızı küpeli köpekler ilçemize bırakılıyor. Eğer yardımcı olursanız bu köpekleri biz de kamyona doldurup İBB binasının önüne bırakabiliriz. Hayvan barınağımızda diğer ilçelere kıyasla en büyük ve 4 veterineri ile çalışan bir barınaktır. Aslında daha da geliştirmek isteriz ama bütün İstanbul’un köpeklerini bize bırakma ihtimalleri var” dedi.

İsmi Silivri'de yaşayacak
AK Parti grubu bir diğer önergesinde Cemevi konusunda eksikliklerin giderilmesi ve gerekli çalışmaların yapılarak çalışmanın sürdürülebilmesi için belediye olarak taşın altına el sokulması yönünde görüş ve taleplerini dile getirdiler. Önergelerde bozuk yollar ve işgaliyelerin yanı sıra Çağlayan Adliyesinde şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz isminin de ilçede bir caddeye verilmesi yönünde önergede meclis gündemine alındı. görüşünü ortaya koyarak bunu bir önergeyle meclise sundu.

Arazinin akıbetini sordular
Daha öncede mecliste hararetli tartışmalara neden olan Ortaköy’de ki satışa sunulan ve CHP’li bazı meclis üyeleri ile AK Parti’li üyelerin ret oyu satışa yeniden önerge geldi. AK Parti Ortaköy 332 ada 7 parselde yer alan taşınmaz ile ilgili olarak Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın çeşitli açıklamalarda bulunarak kafaları karıştırdığı, bilgi kirliliğine yol açtığı ve arazinin akıbeti konusunda bilgi almak istediklerine değinildi.

Askıya aldık
Işıklar CHP’li belediye meclis üyesi İbrahim Çeşmecioğlu ile de tartışma içerisine girdiği arazi ile ilgili önergeye meclis kürsüsünden yanıt verdi ve yanlış anlaşıldığını ifade etti. Işıklar “Şu an da satma yetkimiz var. Zaten buranın satışında cebimize bir kuruş da girmeyecek. Yapılandırma aşamasında olan bir SGK borcu var bu bir. İkincisi ben bu satışın meclisten oy birliği ile geçmesini beklerdim. Kritik sayıda bir oylama olduğu için kararı da uygulamak istemedim” dedi.

SİLKENT neden zarar ediyor?
AK Parti grubu geçtiğimiz günlerde Gazete İstanbul’un da manşetten duyurduğu Belediye bünyesindeki SİLKENT A.Ş’nin borç durumunu bir önergeyle yeniden gündeme getirdi. Söz konusu önergede “Geçtiğimiz günlerde Silivri Belediyesi iştiraki olan SİLKENT A.Ş' ye ait bir aracın, şirketin SGK borçlarından dolayı haciz edildiği öğrenilmiştir. Söz konusu aynı şirketin geçmiş Belediye Başkanları ve yönetimleri döneminde kar eden bir kuruluş olmasına rağmen, şimdi zarar etmesindeki faktör nedir? aynı şirketin yöneticilerinin sürekli görev değişikliklerine gitmek istediği ve kimsenin görev yapmak istememesindeki neden nedir? söz konusu şirketin faal anlamda herhangi bir hizmet sunamamasına rağmen 1,5 Trilyon'a yakın SGK borcunu nasıl birikmiştir? 1,5 Trilyona yakın zararın Silivri Halkının cebinden çıkarmaktan ziyade Faal anlamda işlevsiz hale gelen SİLKENT'i fesh etmek daha doğru bir karar değil midir?” ifadeleri kullanıldı.

Fırıncılarla anlaşacağız
Işıklar SİLKENT bünyesinde her gün altı,yedi bin civarı ekmek üretildiğini ve düşük fiyattan ekmek sattıklarını fakat Silivri’de ki fırıncılarla bir anlaşmaya varacaklarının da bilgisini vererek “İlçemizde akşamları 4 fırınımızdan artan ekmekleri 30 kuruşa alabilmek için sıraya giren insanlar var. Fırıncılarımızla görüştük. Aslında bu yükü üzerimizden kaldıracak hem bize bir maliyeti olmayacak hem de sistemin aynı şekilde yürütülmesini sağlayacak bir yöntem bulduk. Her gün SİLKENT’in ürettiği ekmekleri siz üretin ve belediyemize ait yerlerde siz satın dedim. İsterseniz bu ekmek sayısını bölüşün, dilerseniz sadece  bir fırından bu ekmekler çıksın dedim. Fakat halk ekmeği devretmemiz için karşımızda dernek gibi yada bir kooperatif gibi bir kuruluşun olması gerekiyordu. Zaten fırıncılarımızda geçtiğimiz günlerde  bir açılış yaparak odalarını kurdular. En yakın zamanda bu proje hayata geçecek. Bizde halk ekmekte harcadığımız enerjiyi başka bir projede kullanacağız” dedi.

Üniversite için talep var
AK Parti grubu bir diğer dikkat çekici önergesinde ise Gümüşyaka’da kurulması planlanan Aydın Üniversitesi ile ilgili verdi. AK Parti grubu verdikleri önergeyle aylar geçmesine rağmen hiçbir gelişme olmadığını, ya da varsa gelişmeleri öğrenmek istediklerini söyledi. Başkanlık makamına havale edilen önerge ile ilgili konuşan Işıklar, söz konusu üniversitenin kurulacağı yerle ilgili karşı taraftan yeni bir talebin geldiğini söyleyerek “Bize protokole yeni bir madde ekleyerek yol sorunun çözülmesini istediler. Bu bizm işimiz değil, Kara Yollarının işi. Trilyonluk bir yol düzenlemesinden bahsediyoruz. Protokole ek olarak tek bir madde getirmeyeceğimizi söyledim. Gelişmeler şimdilik bu yönde” dedi.

AK Parti grubunun önergelerinin hepsi başkanlık makamına havale edildi. Terör saldırısında hayatını kaybeden Savcı Kiraz’ın isminin Silivri’de bir sokağa verilmesi ile ilgili önerge ise gündeme alındı. Belediye Başkanı Işıklar da bu konuda hassas olduklarını ve terörü lanetlediklerini sözlerine ekledi.

MÜGE CESUR ÖZMEN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.