1 milyonluk acı

Büyükçekmece’de deniz bisikletiyle açıldıktan sonra geri dönemeyen gençlerin aileleri 1 milyon TL’lik tazminat davası açtı

1 milyonluk acı

Büyükçekmece Mimaroba'da 17 Ağustos 2014 tarihinde deniz bisikletiyle açıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Doğan Demir ile kaybolduktan 6 gün sonra cesedi Marmara Adası sahilinde bulunan Serdar Demir'in ailesi, kazada sorumlulukları bulunduğunu öne sürdükleri kişi ve kurumlar aleyhine 1 milyon bin TL'lik tazminat davası açtı.

Maktüller Serdar ve Doğan Demir'in annesi Ruskat Demir, babası Mehmet Can Demir ve kardeşleri Remziye Demir, Evin Emine Demir, deniz bisikletini kiralaya veren işyeri sahibi Sinan Önügören, deniz otobüsü kaptanı Yavuz Yılmaz, İDO, İBB, İstanbul Valiliği ve Büyükçekmece Belediyesi aleyhine açtıkları davada 1 milyon TL'nin faizi ile tahsilini istediler.

Büyükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuran davacı Demir Ailesi, Serdar Demir ve Doğan Demir'in arkadaşları Şükrü Kahraman, Mikail Çelik, Yusuf Büyükizgi ile birlikte 17 Ağustos 2014 tarihinde Kumburgaz Mimaroba'da kiraladıkları deniz bisikleti ile denize açıldıklarını hatırlattı. Olaydan 6 gün sonra Serdar Demir'in Marmara Adası sahilinde cesedine ulaşıldığı hatırlatılan dilekçede, diğer 4 kişiden bugüne kadar bir daha haber alınamadığı belirtildi.

8 yıldır ruhsatsız

Olaydan sonra, bu 5 kişiye deniz bisikletini kiralayan işyeri sahibi Sinan Önügören'in tutuklandığı, 13 gün sonra da serbest bırakıldığı hatırlatılan dilekçede, Doğan Demir'in İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf, Serdar Demir'in de Atatürk Üniversitesi Elektronik bölümü 2. sınıf öğrencisi olduğu ve bir elektronik firmasında teknisyen olarak çalıştığı, hayatının en verimli çağında hayatını kaybettiği, aileyi manen çökerttiği, sosyal ve ekonomik yönden çökerttiği belirtildi. Dilekçede hayatını kaybeden 5 kişinin davalı Sinan Önügören'in işyerinden kiraladığı bisikleti ile denize açıldığı, bu işyerinin 8 yıldır ruhsatsız olduğu, bu işletmeyi denetlemeyen Büyükçekmece Belediye Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne izafeten İstanbul Valiliği'nin sorumlu tutulmaları gerektiği kaydedildi. Davacılar, 1 milyon TL manevi ve 1000 TL maddi tazminatın olay tarihinden itibaren işleyecek faizi ile birlikte davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmesini istediler

İDO da sorumlu

Fırtınada denizde kaybolan 5 kişiden 2'sinin aynı gün Avşa – Yenikapı seferini yapan İDO'ya ait deniz otobüsünde yolculuk yapan Recep Yılmaz isimli bir yolcu tarafından görüldüğü, bu yolcunun ısrarlarına rağmen bu kişilerin deniz otobüsünü kullanan kaptan Yavuz Yılmaz tarafından kurtarılmadığı iddiasında bulunulan dilekçede, Yılmaz ve İDO'nun da olaydan sorumlu tutulmaları gerektiği belirtildi. Davalıların ölümle biten olayda gerekli yasal ve yönetsel tedbirleri almadıkları belirtilen dilekçede, inceleme, araştırma ve denetim görevlerini 8 yıl gibi uzun bir süre yerine getirmeyen davalıların, meydana gelen ölümden ve buna bağlı zararlardan müştereken ve müteselsilen sorumludurlar denildi.

Dava devam ediyor

17 Ağustos 2014 tarihinde meydana gelen olay sonrası Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, serdar Demir, Doğan Demir, Şükrü Kahraman, Yusuf Büyükizgi ve Mikail Çelik'in Kumburgaz Kamiloba'da deniz bisikleti ile açıldıktan sonra bir daha dönmedikleri belirtildi.

Gençlerden serdar Demir'in cesedinin olaydan 6 gün sonra 23 Ağustos 2014 tarihinde Marmara Adası açıklarında bulunduğu hatırlatılan iddianamede, olaydan sonra alınan bilirkişi raporunda

deniz bisikletini kiralaya veren Garden Beach Club'un sahibi Sinan Önögüren'in asli kusurlu, gençlerin de tali kusurlu olduğu belirtildi. Soruşturma sonunda işyerinde çalışan Mehmet Burak Önügören ve Cem Bekdemir ile denizde gençleri görüp de yardım etmemekle itham edilen İDO kaptanı Yusuf Yılmaz ile cankurtaran Serkan Tunç hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtilen iddianamede, 4 kişilik deniz bisikletini 5 kişiye kiralayan işyeri sahibi Sinan Önügören'in "Taksirle birden çok kişiyi öldürmek" suçundan 15 yılla yargılanması isteniyor.

DHA

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.