7,5 milyarlık istihdam paketi

Başbakan Davutoğlu, üretim ve istihdam paketini açıkladı. 7,5 milyar liralık paketin detayları arasında 120 bin kişinin istihdam edileceği ve kadın girişimcilere destek verileceği maddeleri debulunuyor

7,5 milyarlık istihdam paketi

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, üretim ve istihdam paketini açıkladı. Başbakan açıklanan ekonomik paketin maliyetinin 7,5 milyar lira olduğunu ifade etti. Davutoğlu, "Paketin maliyeti emekliler dahil 7,5 milyar lira. Bütün maliyet bütçe yapılanmamızda herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacak. Paketin tam yıl etkisi 2015'te daha düşük olacak. Bunların getireceği vergi gelirleri ve ekonomik canlılık. 2015'te GSYH'nin yüzde 0,2'si kadar olacak maliyet" dedi. 


120 bin kişiye istihdam 
Başbakan, açıklanan tedbirlerin maliyetlerinin hepsinin bütçeden karşılanmayacağını, işsizlik fonundan da katkı sağlanacağını ifade etti. Başbakan yeni teşvikler kapsamında, özel sektör işyerlerinde 6 ay işbaşı eğitim programında çalışacak kursiyerlere İŞKUR tarafından net asgari ücret ödeneceğini söyledi. Davutoğlu, "İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşürülecek. Kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek. 2015 Temmuz ayına kadar işbaşı eğitimine başlanmış olması halinde ilave 6 ay daha desteklerden faydalanılacak" dedi. Başbakan, toplum yararına çalışma kapsamında 120 bin yeni istihdam sağlanacağını belirtti ve "Bugün kararnameyi imzalayacağım" dedi. Davutoğlu, istihdamı güçlü ve sanayi yatırımları yüksek ekonomilerin krizlere daha dayanıklı olduğunu söyledi.

Vergi indirimi gelecek
Davutoğlu, "Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi verilecek. 2014 yılı sonunda uygulaması sona eren vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteğindeki yüksek oran ve süreler, 31 Aralık 2015'e kadar başlanılacak yatırımlar için uygulanmaya devam edilecek" dedi. Başbakan, "2015-2016 harcamaları için yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde uygulanacak oranları, mevcut durumda yatırım döneminde vergi indirimi birinci bölgede yoktu, şimdi yüzde 50 artırıyoruz. İkinci bölgede yüzde 10'dan yüzde 55'e çekiyoruz.Üçüncü bölgede yüzde 20'den yüzde 60'e, dördüncü bölgeden yüzde 30'dan yüzde 65'e, beşinci bölgede yüzde 50'den yüzde 70'e, altıncı bölgede yüzde 80 olarak muhafaza ediyoruz" diye devam etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sigorta primi işveren hissesi desteği hem süre hem de oran itibarıyla artırılıyor. Şu anki sigorta primi işveren hissesi desteği 1. bölgede süre itibarıyla yokken 2 yıla, 2. bölgede 3 yıla, 3. bölgede 3 yıldan 5 yıla, 4. bölgede 5 yıldan 6 yıla, 5. bölgede 6 yıldan 7 yıla, 6. bölgede 7 yıldan 10 yıla çıkarılacak." ifadelerini kullandı. 
Büyüme rakamı Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyüme rakamlarıyla da ilgili bir değerlendirme yaptı. "Açıklanan büyüme rakamı beklentilerin biraz altında ama kur paritesindeki değişimler ve dünya piyasalarındaki daralma ile ilgili" dedi. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz bu sene yüzde 4 büyüme hedefine rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu. “Önümüzdeki dönemde daralmayı aşabilmek için bütün ülkeler çalışacak, bu çerçevede Türkiye’nin pazarlarında gelişme bekliyoruz. Geçen seneki büyüme tarımdaki daralmadan etkilendi. Bu sene tarımda artış bekliyoruz, baz etkisi de göz önüne alında yüzde 4'lük büyüme hedefine ulaşabileceğimizi görüyoruz.”

Büyüme rakamı beklentinin altında

Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyüme rakamlarıyla da ilgili bir değerlendirme yaptı. "Açıklanan büyüme rakamı beklentilerin biraz altında ama kur paritesindeki değişimler ve dünya piyasalarındaki daralma ile ilgili" dedi. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz bu sene yüzde 4 büyüme hedefine rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu. “Önümüzdeki dönemde daralmayı aşabilmek için bütün ülkeler çalışacak, bu çerçevede Türkiye’nin pazarlarında gelişme bekliyoruz. Geçen seneki büyüme tarımdaki daralmadan etkilendi. Bu sene tarımda artış bekliyoruz, baz etkisi de göz önüne alında yüzde 4'lük büyüme hedefine ulaşabileceğimizi görüyoruz.”

Kadın girişimciye ekonomik destek

Davutoğlu, "Kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenleme başlatılmıştır. Düzenleme ile kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanmaktadır" diye devam etti. Ahmet Davutoğlu, "KOBİ'lerin finansmana erişiminin artırılması amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeler yapılacak" şeklinde konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.