ALZA kanunları çiğnemiş; kim takar yasayı!

Yaptığı her ihalesi tartışılan Avcılar Belediyesi'nde yeni bir skandal ortaya çıktı. Avcılar ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zafer Polat'ın Temmuz 2013 yılında, belediye özel kalem müdürlüğünde çalışan Alican Abacı ile beraber kurduğu ALZA Sigorta Şirketi'nin belediyeden sigorta işleri aldığı görüldü

ALZA kanunları çiğnemiş; kim takar yasayı!

Polat'tan Abacı'ya, ardından 

Köse Polat'a devir 16 Temmuz 2013 tarihinde ALZA Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi kuruldu. Şirketin ortaklarının 1988 doğumlu Zafer Polat ve 1992 doğumlu Alican Abacı oldouğu ortaya çıktı. ALZA isminin iki ortağın baş harflerinden oluştuğu görüldü. Zafer Polat Avcılar Belediye Meclis üyesi seçilince şirketi de Avcılar Belediyesi'nin sigorta işlerini yapmaya başladı. Polat seçildikten 50 gün sonra şirketi ortağı Alican Abacı'ya devretti. Alican Abacı şirketin sahibi olarak tüm hisselerini 16 ay sonra 14 Eylül 2015 tarihinde Zafer Polat'ın eşi Tülay Köse Polat'a devretti. Ve ALZA Sigorta Zafer Polat'ın hisselerini devrettikten sonra, Avcılar Belediyesi'nin sigorta işlerini yapmaya başladı. 2015 yılında belediyeden aldığı hak edişler ise belgelerde görülmektedir. 

Baba, oğul ve kutsal ruh adına

16 Eylül 2105 tarihinde ALİS İnşaat ve Temizlik Limited Şirketi kuruldu. 13 Ekim 2015 tarihinde Kent Mobilyaları Alım İşi ihalesine (lale bank alımı) tek başına katılarak, ilk ihalesini kazandı. 954 bin 384 liralık ilk faturasını da Avcılar Belediyesi'ne kesen şirket, 840 adet lale bankını montajı ve diğer aksesurları hariç tanesini 810 TL'ye sattığı ile ilgili haberimizi 13 Haziran tarihinde kamuoyuna duyurmuştuk. 

Şirketin tek sahibi ise Songül Demir. Demir, şirketin her türlü yetkisini şirketin resmi kuruluşundan bir gün sonra 17 Eylül 2015 tarihinde İsmet Abacı'ya devretti. Abacı, yetki belgesini aldıktan 26 gün sonra, şirketin yetkilisi olarak katıldığı Lale Oturma gurubu ihalesini kazandı. ALİS şirketinin ilk iki harfininde oğul ALican ve baba İSmet'in iki harfinden oluşması ayrıca dikkat çekti.  

İki şirketin isimleri, ortakları ve Avcılar Belediyesi'nden aldığı ihaleler ve işler dikkat çekiyor. Üç ismin ortak yanları ise şöyle: 

Zafer Polat: Avcılar ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi. Amasya Dernekler Federasyonu Gençlik Kolları Kurucu Başkanı.
Alican Abacı: Avcılar Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü'nde çalışıyor. Aynı zamanda Zafer Polat'ın ortağı. İsmet Abacı'nın oğlu. 
İsmet Abacı: Alican Babası'nın babası ve Amasya Dernekleri Federasyonu'nun Kurucu Başkanı. Aynı zamanda Alican Abacı'nın babası. 

Amasya haber sitesinde şirket ve ortakları 

Aralık 2013 yılında Amasya Haber internet sitesinde Alza Sigorta Şirketi ve ortakları şöyle tanıtılıyor: Bizleri işyeri girişinde Zafer Polat ve Ortağı Alican Abacı karşılıyor. Bu iki gencimiz emeklerini ortaya koyarak Sigortacılık adına bir çalışmanın içerisine girmişler. Tebrik ediyoruz. Bizlere düşende zaten destek olmak. Gücümüz oranında yanlarında olduğumuzu göstermek. Destek vermek ve yanlarında olmak kelimelerinin anlamı açık zaten.

ALZA SİGORTA firması yetkilisi kardeşlerimiz kısaca tanıyalım:

ZAFER POLAT: Amasya Merkez Karsan Köyü Doğumlu, Karsan Köyü Önceki dönem Dernek Başkanı Cafer Polat'ın oğlu. Amasya Dernekler Federasyonu Gençlik kolları Kurucu Başkanı. Beş yıl ADEF Gençlik Kolları Başkanlığı'ndan sonra şuan ADEF Yönetim Kurulu'nda Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte, eğitimi Üniversite olup Tülay KÖSE ile evli.
ALİCAN ABACI: Amasya Merkez Saıyar Köyü 1992 doğumlu Orta Öğrenimini İstek Vakfında Üniversite Eğitimini Arel Üniveritesi'nde İngilizce/İşletme olarak okumakta. Bekar. ADEF Amasya Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanı İsmet Abacı'nın oğlu.

5393 SAYILI BELEDİYE KANUNU:

Başkan ve meclis üyelerinin yükümlülükleri 

Madde 28- Belediye başkanı görevi süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz. 

2886 Sayılı Kanun kapsamındaki ihalelere kimler katılamaz?

İhaleyi yapan idarenin ita amiri ve eşleri ve ikinci dereceye kadar (ikinci derece dahil) kan ve sıhri hısımları ile bunların ortakları,
İhaleyi yapan idarenin ihale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve denetlemekle görevi olanlar ile eşlerive ikinci dereceye kadar (ikinci derece dahil) kan ve sıhrı hısımları ve bunların ortakları,

2886 sayılı Kanun ve diğer kanunlardaki hükümler gereğince geçici veya sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olanlardır. 
İhale işlemlerini hazırlayanlar ve yürütenler her idarede özelleliğine göre farklıdır. Genel olarak ise;

- İhaleye karar verenler,
- İhale konusunda etüt, araştırma, hesap yapanlar,
- İhale konusu işin dosyasını hazırlayanlar,
- Tahmini bedeli hazırlayanlar.
İhale kararını veren komisyondaki kişiler...
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.