Arzu Öner yeniden başkan

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Arzu Öner ile yola devam dedi. Çekişmeli bir yarışın ardından rakibi Süreyya Çinik'i geride bırakan Öner 179 delegenin desteğini alarak yeniden başkan oldu. Öner'in, “Beni Facebook'ta poz verirken değil emeğimle tanıdınız” sözleri geceye damga vururken, Süreyya Çinik, İlay Aksoy ve Safiye Taylan'la birleşmesine rağmen ancak 116 oy alabildi.

Arzu Öner yeniden başkan

CHP İstanbul İl Kadın Kolları 12. Kurultayı Beşiktaş'ta bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını CHP PM Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran'ın yaptığı kongre İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Başkan adaylarından İlay Aksoy kongre salonunda Süreyya Çinik ile birleşme kararı aldıklarını ve seçime ortak liste ile gireceklerini duyurdu. Süreyya Çinik Beyaz Liste, Safiye Taylan Kırmızı Liste, Arzu Öner Sarı Liste ile kadın Kolları Başkan'ı seçilebilmek için imzalarını divan başkanlığına sunarak yarışan adaylar oldu. Kongrede lehte ve aleyhte söz alarak konuşma yapmak isteyenlere beş dakika süre verildi. CHP PM üyeleri, CHP Genel Merkezi Kadın Kolları üyeleri ve kadın kollarından üyelerin yaptığı konuşmaların ardından adayların konuşmalarına geçildi.

Salona bakın bir avuç kadınız
CHP İstanbul İl Başkan'ı Cemal Canpolat'ın mesajının okunmasının ardından ilk konuşmayı yapan  Süreyya Çinik, "İstanbul İl kadın Kolları Başkanı'nı iki sene boyunca ilde göremedim" eleştirisinde bulundu. Kongrenin yapılış tarihini eleştirerek sözlerine devam eden Çinik, "Bugün CHP'nin tarihine çok iyi bir şekilde geçmeyecek. Apartman yönetimleri bile perşembe günü toplantı yapmıyor. Salon bulamadık açıklamasını kabul etmiyorum" dedi. 15 gündür kadın kolları başkanını yüzde 33 cinsiyet kotasına sahip çıkmadığı için tartıştıklarını dile getiren Çinik, "Yüzde 33 kotaya kedinin ciğere baktığı gibi bakıyoruz. Ama bu ciğer kasabın elinde kedide ciğercinin evinde. Biz kotada emek veren isimleri görmeliyiz. Salona bakın bir avuç kadınız 30 senedir kırılmadık kemiğim kalmadı. İki defa mahalle delegesi oldum. Kadınlar, kadınların sorunlarına sahip çıkmadı. Herkese haklısın diyen bir kadın kolları istemiyoruz. İki tane çalışan kolumuz var biri gençlik diğeri kadınlar kolu. Kadın kolları başkanı kendini ateşe atmalı. Ben köprü olmaya adayım bu köprüden kadınlar karşı kıyıya geçecek. O köprü sağlam olduğu sürece İstabul'u sallarız" açıklamasını yaptı.

Birlikteysek güçlüyüz
Bir diğer aday Arzu Öner başkanlığa değil örgüte yol yürümeye aday olduğunu ifade ederek, "Unutmayalım birlikteysek güçlüyüz" dedi. Konuşmasını, "Üç buçuk yıldır görevde olduğum süre içinde elde ettiğim deneyimlerimin, bilgilerimin, partime, örgütüme doğru bir şekilde geri dönüşünü sağlayabilmek için adayım" şeklinde sürdüren Öner, "4 seçim, bir ön seçim, bir eğilim yoklaması, iki kurultay seçimini kadın örgütümün başında yaşamış bir başkan olarak, edinilmesi zor bir tecrübeye ve deneyime sahibim. Çok yoğun yaşadığımız bu süreçte emek veren bütün kadın arkadaşlarımın emeklerine sahip çıkmak ve birlikte daha güzel, daha başarılı işlere imza atabilmek için adayım" ifadelerini kullandı.

2 milyon evin kapısını çaldık
Öner geçmişe dönük çalışmalarından da bahsederek, "İstanbul’da ilk defa 2 milyon hanenin tek tek kapısı çalarak, 300 bin oy artışı sağlanmışsa bu kadınların başarısıdır. Bu başarıyı birlikte yaşadığım bütün arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Onların başkanı olmaktan her zaman büyük onur duydum. Önümüzdeki dönemde partisi için bu kadar emek veren kadınlarımızın hak ettikleri saygınlığın ve değerin kazanılması adına mücadele vermek için adayım. Partimizin alan çalışmalarının planlanması ve uygulanmasının dışında kadınların kendi içlerinde de örgütlü davranabilme becerisinin etkileri artık partimizde hissedilmeli" diye konuştu.

Sorunlara çözüm üretilmeli
Daha örgütlü bir kadın kolu oluşturmak için yola çıktığını dile getiren Öner, "Kadın kollarımızın parti içindeki tek görevinin kapı çalmak broşür dağıtmak olmadığı bunun dışında ülkenin kadın sorunlarına çözümler üretecek politikaları geliştirir ve uygulanabilir yapıya dönüştürülmesi için adayım" dedi. Öner konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kadın kollarımızın, TBMM’de kadının gücünü temsil eden, görünür yüzlerimiz olan kadın vekillerimizle birlikte alan tecrübelerimizi paylaşılarak kadın politikalarına yön verir olması lazım. Kadınlar cinsiyet kotasına mahkum edilmeden yapılacak tüzük değişikliği ile hem imza hem de temsil haklarını almalı bunun mücadelesi parti içinde verilmeli bu mücadele de kadın kollarının bir neferi olmak için adayım. Kadınlar ilk önce mahalle de temsil edilmeli. Her mahallenin bir kadın, bir erkek mahalle temsilcisi olmalı. Kadının parti içinde görünür olması en alttan en üste kadar sağlanmalıdır. Parti içi eğitimlerin kadın örgütünde yaygınlaştırılarak alanda çalışacak her kadının öz güveni tam olmalıdır."

Beni emeğimle tanıdınız
Konuşmasının devamında kadınların çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Arzu Öner, "Beni Facebook'ta poz verirken değil emeğimle tanıdınız. Burada göreve talip olan 3 yoldaşız tek isteğim kongrenin kadınlara yakışır olması ve seçilen Başkana partililerimizin destek olmasıdır. Gücümüzde açık solumuzda açık" ifadelerini kullandı.

Taylan yarıştan çekildi
Konuşmaların ardından listelerin tamamlanması için adaylara süre verildi. Listelerin tamamlanmasının ardından seçime geçildi. Daha sonra ise Safiye Taylan ile Süreyya Çinik listelerini birleştirdiğini açıkladı. Ancak divan bunu kabul etmedi. Bunun üzerine Safiye Taylan, Süreyya Çinik'e destek vermek için çekildiğini açıkladı. Çekilme gereğini açıklayan Taylan, "Partimin geleceği ve birlik bütünlük adına Süreyya Cinik lehine seçimlerden çekilme kararı aldım. Dilerim ülkemiz ve partimiz için hayırlı olur" dedi.

Öner yeniden başkan
İki adayla gerçekleşmesi planlanan seçimde Safiye Taylan'ın kırmızı listesi iptal edildi. Seçime iki Ada'yla gidildi. Süreyya Çinik'in listesi okunurken ismine itiraz edenler listede olmak istemediklerini beyan eden itirazlarını yazılı olarak yaptı. Divan Başkan'ınızda isminin listede olması şaşkınlık yarattı. Daha sonra ise Arzu Öner'in listesi okundu. Öner'in listesine ise itirazlar oldu. Cinik'in listesinin okunmasının ardından o listeyle itirazlar geldi. Yapılan oylama sonucunda Arzu Öner 179 oyla başkan seçilen isim oldu. Öner 179 oy alırken Çinik 116 oyda kaldı.

İçinizden kaç belediye başkanı çıkardınız?
Üç adayın yarıştığı kongrede son konuşmacı aday Safiye Taylan ise salonda uğultu olduğunu bu yüzden uğultunun kesilmesini talep etti. Kongrelerin mesaj yeri ve ülkedeki gelişmeleri paylaşma yeri olduğunu dile getiren Taylan, "Bizler CHP üyeleriyiz kim olduğumuzun farkında olmalıyız. Gece gündüz sokaklarda çalışan, partisi için sabahlayan emekçi kardeşlerimiz; içinizden kaç belediye başkanı, kaç milletvekili çıkardınız?" diye sordu.

Külhanbeyi gibi atıp tutmayacaksın
Mevcut Başkan Arzu Öner'i kastederek, "Burada külhanbeyi gibi atıp tutmayacaksın. 3,5 yıldır sokaklarda ne olmuş CHP kadınları nereye taşımış!" eleştirisinde bulunan Taylan, "Ben bugün önümüzdeki 3 yılı nasıl planlayıp AKP'den nasıl kurtulabiliriz bunun fikri alışverişini yapmak durumundayız. Önümüzdeki süreçte Kemal Kılıçdaroğlu'nu Başbakan yapmamız lazım. Salondakilerin gündemden haberi var mı? Bizim gündemi konuşmamız lazım. CHP evrensel değerlere ve emeğe sahip çıkar bizde bu şekilde çalışmalıyız. Kadın baronlar olmak yerine sokaklara çıkmalıyız. Kimseyi ötekileştirmemeliyiz. Tarlada izi olanın harmanda sözü olmaz" diye konuştu. UFUK ÇOBAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.