Avcılar Avcılar olalı böyle zulüm görmedi

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten kovulan ve eylemlerini sürdüren mağdur işçilere Avcılar Belediyesi tarafından mobing uygulandığı ortaya çıktı. Eyleme katılan 4 işçinin sendikaya üye olmadıklarını noter kanalıyla belgeledikleri için işe geri alındığı öğrenilirken, taşeron da çalışan bazı işçilerin zorla e-devlet şifresinin alındığı ve istifaya zorlandığı iddia edildi.

Avcılar Avcılar olalı böyle zulüm görmedi

Haber: Ekrem HACIHASANOĞLU 

Avcılar Belediyesi'ne taşeron hizmet veren temizlik firmasında çalışan ve sendikaya üye oldukları için kapı dışarı edilen işçiler eylemlerini sürdürüyor. Belediye binası önünde gerçekleşen ve ikinci haftasına giren eylem sürecinde belediyeden de tutarsız açıklamalar gelmeye devam ediyor. Kısa bir zaman önce yaptığı açıklamada, işçilerin sendikaya üye oldukları için değil, çalışmadıkları için işten çıkarıldığını açıklayan Belediye Başkanı Handan Toprak, önceki gün yayınladığı duyuruda da taşeron sistemin bitmesini ve kamu işçilerine kadro verilmesini istediklerini dile getirdi. 

Çevir kazı yanmasın

Belediyenin resmi sitesinden yayınlanan duyuruda, belediyelerin hizmet aldıkları firmalara kimi işten çıkaracağı, ya da kimi işe geri alacağı konusunda doğrudan müdahale etme hakkı olmadığını beklirten Toprak, aynı duyurunun alt kısmında, göreve geldiğinde temizlik firmasında 250 kişinin çalıştığını, şimdi ise çalışan sayısının 650 olduğunu ve 400 kişilik bir istihdam yaratıldığını ifade etti. Kendisiyle çelişen duyurunun son kısmında ise taşeron firmalara işçi alımı ve çıkarımı konusunda müdahale etmenin mümkün olmadığı vurgulandı. 
Baştan sona yalan bir duyuru

Avcılar Belediyesi'nin resmi veb sitesinde yayınlanan duyuru ve Belediye Başkanı Handan Toprak'ın özlük dosyasını getiren işçileri tekrar geri alacağı yönündeki iddiaları gazetemize değerlendiren Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, "Bunun anlamı sendikadan istifa edin gelin demektir" ifadelerini kullandı. Başkan Toprak'ın eylen başlamadan önce işçilerle yaptığı görüşmede, "Bırakın sendikayı, sendika sizin bir yevmiyenizin peşinde" talebinde bulunduğunu da belirten Özdemir, "Geçtiğimiz gün işçiler hakkında bir kamuoyu duyurusu yaptılar. Baştan sona yalan bir beyan. Arkadaşlarımız işe alınsın biz eylemimizi sonlandırırız. Ama tek düşündükleri sendikayı devre dışı bırakmak" açıklamasını yaptı. 

İstifaya zorluyorlar

Gazetemize yaptığı açıklamanın devamında işten kovuldukları için eylem yapan 4 işçinin, noter kanalıyla sendikaya üye olmadıklarını belgeledikten sonra tekrar işe alındığını ifade eden Özdemir, "Bazı görevliler vasıtasıyla işçileri tehdit ediyorlar, istifaya zorluyorlar" diye konuştu. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın işçilerden istediği özlük dosyasını ne yapacağını bilmediğini sözlerine ekleyen Özdemir, "Sendikayı devre dışı bırakmak istioyrlar" yorumunu yineledi. 

Noter onaylı güvence!

İşçi Komistesi Başkanı Özgür Demir ise son günlerde bölgede çalışan bazı arkadaşlarının da zorla e devlet şifreleri alınarak istifaya zorlandığını savundu. Sendikadan istifa ettiğine dair noter belgesi alınarak iş başı yaptırılan 4 işçiyle de 2 aylık sözleşme yapıldığını belirten Demir, "Özlük dosyası adı altında sendikadan istifa ettiğimizin belgesi isteniyor. Şirketten bir yetkili beni aradı ve bizden istenen evrakı getirmemi talep etti. Ben de bu evrakın ne olduğunu anlamadığım için başka bir yetkiliyi aradım. Bu yetkili kişi de istenilen yazının sendikadan istifa ettiğime dair bir belge olduğunu ifade etti. Her şey bu kadar açık ve net" ifadelerini kullandı. 

Gerçek niyetleri çok farklı

Özgür Demir açıklamasının devamında belediye tarafından yapılan duyuruya da değinerek, "Bu duyuru da taşeronun işçi alımı ve çıkarımına karışamadıklarını ifade ediyorlar. Peki meclis grubu bünyesinde kurulan İşçi Alma ve Çıkarma Komisyonu ne iş yapıyor" sorusunu sordu. Demir ayrıca, çalışmadıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 32 işçiden, sendikadan istifa ettikten sonra dördünün tekrar işe alındığını hatırlatarak, "Hani çalışmadığımız için işten çıkarmıştınız! Demek ki gerçek niyetleri çok farklıymış" serzenisinde bulundu.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.