Bir kez bile 'Metrobüs' demedi!

İETT'nin 2015 yılı faaliyet raporu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Partili üyelerin oyu ile kabul edildi. Mecliste bir konuşma yapan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci'nin 10 sayfalık sunumunda metrobüsü hiç anmaması dikkat çekti.

Bir kez bile 'Metrobüs' demedi!

Haber: Emek KARAKAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İETT'nin 2015 yılı faaliyet raporu görüşüldü. İkinci Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın yönettiği dünkü oturumda İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci bir sunum yaptı. Kahveci'nin, bugün İstanbul'da ulaşımın ana hatlarından biri haline gelen ve her gün milyonlarca kişinin çok zor bir biçimde yolculuk yaptığı metrobüsle ilgili hiçbir açıklama yapmaması dikkat çekti. CHP Grubu'nun ret oyu verdiği faaliyet raporu AK Partili üyelerin oyu ile kabul gördü. 63 ret, 135 kabul ve 1 geçersiz oy kullanıldı.

Bin otobüs alınacak

Yaptığı sunumda; İETT'nin bir yılı daha yeni yatırımlar ve öncü projelerle geride bıraktığını belirterek sözlerine başlayan Mümin Kahveci, “Şehir hayatını kolaylaştıran, çevreye duyarlı lider bir kuruluş olma vizyonuna sahibiz. Değerlerimiz geleceğimize yön veriyor. Adil, güvenilir, katılımcı, duyarlı ve yenilikçiyiz. İETT; 5 bin 851 otobüs, 726 hat, 4 milyon 860 bin sefer ve yılda 1 milyar 900 milyon yolculuk oranı ile kent hareketliliğinde büyük pay sahibidir” diye konuştu. İETT'nin en genç filosu olma özelliğini koruduğunu söyleyen Kahveci, bu yıl da 1000 yeni otobüs alınacağını söyledi. Yolculardan gelen talepler üzerine gece çalışan hatlar planladıklarını sözlerine ekleyen Kahveci, “20 hatta 24 saat boyunca çalışıyoruz. İstanbul’da ulaşmadığımız köşe kalmadı. Durak sayımızı geçtiğimiz yıldan bu yana 199 durak ekleyerek 12 bin 246’ya çıkardık” şeklinde konuştu.

Bas konuş yaygınlaşacak

Özel Halk Otobüsleri'ne verilen destekle 374 yeni otobüs alımı yapıldığını böylece engelli erişimine uygun olmayan otobüslerin peyderpey trafikten kaldırıldığını dile getiren Kahveci, Özel Halk Otobüsleri'nde de konfor ve güvenliğe yönelik çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Duraklar arası mesafenin ortalama 500 metre olduğunu, akıllı durak uygulamasının yanında duraklardaki 'bas-konuş sistemini' yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ve yolcularla her an iletişim halinde olduklarını belirten Kahveci, “İstanbul’u bir uçtan bir uca 15 bin km’lik hat uzunluğumuzla kuşatıyoruz” dedi.

Bütçe gerçekleşmesi yüzde 94

“İETT, İstanbul’un olmazsa olmazıdır” diyen Kahveci, “2015 yılı gider bütçesi 1 milyar 354 milyon 540 bin 184 TL olarak gerçekleşmiştir. Finansal anlamda borçlanma yapılmamıştır.  Teknolojik alt yapı yatırımları, otobüs alımları ve diğer yatırımlar için 97 milyon 529 bin 573 TL sermaye gideri harcanmıştır. Dengeli ve güçlü finansal yapı stratejik amacımıza uygun olarak sıkı bütçe politikası uygulamamız ile birlikte giderlerimiz kontrol altına alınmıştır. Cari gider bütçe gerçekleşme oranı ise yüzde 94’dür” açıklamasını yaptı.

Siyasi baskıya boyun eğilmemeli

İETT'nin faaliyet raporuyla ilgili CHP Grubu adına Yunus Can söz aldı. “İETT'nin İstanbul'un en eski kurumlardından biri olmasına rağmen bilgi ve birikimini hizmete tam olarak yansıtamadığını görmekteyiz” diyen Can; “1936 yılında yasası çıkan İETT'deki elektriğin E'si, tramvayın ve tünel'in T'si nostaljiden ibarettir. 75 yıl önce kurulan İETT'nin kuruluş amacıyla bugüne baktığımızda taban tabana zıt olduğunu görürüz” diye konuştu.

İstanbul'un trafiğini görmezden gelip İETT'yi eleştirmenin haksızlık olacağını dile getiren Can, “Hollanda'dan ithal edilip çürümeye terk edilen otobüsleri alan kim? Her kim ise bunun adalet önünde sorulacağını bilmesi gerekir. Elbette yeni otobüsleri filosuna katacak. Ancak bunu yaparken maaliyet ve verimlilik analizlerini çok iyi gerçekleştirip kamu adına alım yapılmalı. İETT'nin yöneticileri bundan sorumludur. Hiçbir siyasi baskıya izin vermeden kamu adına bunu yapmaları gerektiğinin bilincinde olmalıdırlar” ifadesini kullandı. İstanbul'da ulaşımda 13 ayrı kurum olduğunu ve bu 13 kurumun ayrı yönetildiğini söyleyen Can, “İstanbul'da ulaşımda yaşanan kaosun ana sebebi de budur. Bunu görmezden gelerek popülist politikalarla yönetmeye çalışmak kaosu büyütmekten başka bir işe yaramaz” diye konuştu.

AK Parti'den Erdoğan göndermesi

AK Parti Grubu adına da Ülkiye Toktaş söz aldı. İETT'nin hizmet kalitesinin her geçen yıl arttığını söyleyen Toktaş, “7/24 çalışan İETT'nin gelecekteki yıllarda daha da önemli hizmetler vereceğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde başlayan bu gelişimin artarak devam ettiğini görmek mutluluk ve gurur verici” ifadesini kullandı.

Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi de söz aldı. Sipahi, “Yüzde 83 memnun diyorsunuz. Ancak arabamla gittiğimde otobüs içindeki insanların hiç de memnun olmadığını görüyorum. Filonuz genç olsa ne olur, orta yaşlı olsa ne olur; önemli olan insana hizmet etmektir” ifadesini kullandı.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.