Depreme hazır durumdayız

Gölcük depreminin 16. yıldönümünde Ümraniye Belediyesi de, deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak bir dizi çalışma başlattı. Belediye, Afet Bilgi Sistemi (ABİS) mobil uygulamasını hayata geçirdi

Depreme hazır durumdayız

 Ümraniye Belediyesi, 17 Ağustos Depremi’nin 16. yıldönümünde “Afet Bilgi Sistemiyle” bir yeniliğe imza attı. Ümraniye İlçesi Afet Bilgi Sistemi (ABİS) akıllı haritayı hazırlayarak internet sitesinde vatandaşların hizmetine sundu. Projenin hayata geçirilmesi ile olası bir afet durumunda, belediye ekipleri ve ilgili kurumların ekipleri için ABİS kapsamındaki tüm bilgiler mobil ortamda erişime hazır durumda olacak ve afet müdahalesi bu bilgiler kapsamında gerçekleştirilecek. 


Kullanıma hazır hale geldi
Ümraniye Belediyesi Mobil Uygulamalar bünyesinde; Mobil ABİS (Afet Bilgi Sistemi) Harita Uygulaması, 360° Fotoğraflara Erişebilme, Artırılmış Gerçeklik ve Acil Yardım butonu ile acil eylem planlarını aktif hale getirdi. “Hizmette ve Kalitede Örnek Belediye Olmak” vizyonu doğrultusunda, 2004 yılından itibaren çalışmalarına aralıksız devam eden Ümraniye Belediyesi, mobil uygulamalar ile acil eylem planlarını geliştirdi. Hayata geçirilen bu uygulamalar ile vatandaşların afet sırasında ve afet sonrasında can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlandı.

Arttırılmış gerçeklik uygulaması
“Arttırılmış Gerçeklik’’ ile olası bir felaket anında o bölgede yaşayan insanların kimlik bilgileri ve konutlar içerisindeki birey sayısı tespit edilerek, felaket mağduru insanlara en hızlı ve en güvenli şekilde yardımın sağlanması için bu bilgiler ilgili kurumlar ile paylaşılacak. Ümraniye’de yaşayan 670 bin vatandaş sistemden ücretsiz yararlanabilecek. Sistem ile vatandaş olası bir afet sonrası gerekli olan tüm bilgilere mobil cihazlar üzerinden de ulaşabilecek. Toplanma alanları, tahliye yolları, sahra hastaneleri, geçici iskân alanları gibi temel bilgiler başta olmak üzere birçok bilgiye de uygulama üzerinden erişilebilecek.

Tüm bilgiler mevcut
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can şunları söyledi: "16 yıllık süreçte göstermiş olduğumuz dayanışmayı, olası felaketler için tedbir almak noktasında da gösterebilmeyi umuyoruz. Çünkü Türkiye, başta deprem olmak üzere, doğal ve doğal olmayan birçok afete maruz kalma riski yüksek bir ülke." Afetlerden kaynaklanan kayıpları en aza indirmenin mümkün olduğunu vurgulayan Can, "Bu sebeplerle, depremi unutmadık ve önlemimizi aldık! Ümraniye ilçesi, gerek fiziki yapısı ve zemin açısından avantajlı olması, gerekse 2004’ten bugüne yapı stokunun büyük oranda yenilenmiş olması bakımından İstanbul’da olası bir depreme en hazır ilçelerden birisi" diye konuştu. "Müdahale ve afet sonrası iyileştirmede ilçemizdeki tüm kurumlarla koordineli çalışmayı sağlamak, kaynakların etkin ve verimli kullanımını sağlayarak afet sonrası can ve mal kayıpları ile hasarları en aza indirmek amacıyla, Ümraniye Afet Bilgi Sistemini (ABİS) oluşturduk" açıklamalarında bulunan Can, "Ümraniye Afet Bilgi Sistemi’nde vatandaşların olası bir afet öncesi ihtiyaç duyabileceği tüm hazırlıklarla ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek ve Aile Afet Planlaması’nı kolaylıkla yapabilecekler" dedi. Can, ABİS‘te olası bir afet sonrası müdahale ve iyileştirme çalışmalarının altyapısını oluşturacak tüm bilgilerin mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.

Mobil harita: ABİS
Ümraniye Afet Bilgi Sistemi’nde; afet sonrası toplanma alanları, geçici iskân/çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri “Akıllı Harita” üzerinde belirlendi. Ayrıca, ileri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları; tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları, su vanaları, yangın hidratları; ilkyardım koordine merkezleri, hastaneler, ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgiler yer aldı. Böylelikle adres bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilecek ve gerekirse raporlanabilecek şekilde bir yazılım oluşturuldu. Yaşanabilecek herhangi bir felakette, vatandaşların “Acil Yardım Butonu’’ kullanması ile koordinat bilgileri anında Çağrı Merkezi’ne düşecek. Görevli operatör, bilgilerin geldiği yeri otomatik olarak tespit ettiği için acil müdahale ekiplerini seri ve doğru bir şekilde sinyalin geldiği yere yönlendirebilecek.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.