Devir değişim devri

Başkan Kadir Topbaş, Barselona modeli üzerinden akıllı şehirlerin konuşulduğu toplantıda İstanbul’un inovatif başarısını anlattı. Topbaş, "Devir hız devri, devir değişim devri. Buna ayak uydurabilenler geleceğe yürürler. Aksi takdirde bir yerlerde kalırlar ve sorgulanırlar" dedi

Devir değişim devriBüyükşehir belediye başkanları veya yardımcılarının katıldığı ve Barselona modeli üzerinden akıllı şehirlerin konuşulduğu yuvarlak masa toplantısı, Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi'nde (Living Lab) gerçekleştirildi. Toplantıda, teknolojiyi ve inovasyonu kent halkı ile turistlerin hizmetine akıllı ve verimli şekilde sunan “Akıllı Şehircilik Konsepti”nin Barselona modelinin üzerinden anlatıldı.

Yöneticiler cevap bekliyor
Toplantının açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, zekanın hedef kazandığında güce dönüştüğünü belirterek, hazırı tüketmenin kolay, sıfırdan imkan kazanmanın esas olduğunu söyledi. Şehirlerin inovasyon merkezleri olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, şehirler geliştikçe ortaya çıkan ihtiyaçlarına yöneticilerinden cevap beklediğini kaydetti. Teknolojinin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştiğini, problemlerin çözülmesi için ortaya çıktığını, çözümün o problemin içinde gizli olduğunu anlatan Başkan Topbaş, “İBB olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediyeyiz. İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyeye geldiler. İstanbul'u bir tablete sığdırdık. Bunu başardık. İstanbul artık trafiğini internetten takip edebiliyor. İstanbul'da en fazla kullanılabilen sistemlerden birisi cep trafik” diye konuştu.

İstihdam belediyeciliği bitti
Topbaş, dünyanın değişik yerlerinde gördükleri yenilikleri İstanbul'a adapte ettiklerini dile getirerek, yeni dönemde istihdam belediyeciliğinin bittiğini, “adama iş” değil “işe adam” döneminin yaşandığını aktardı. İnternet ve sosyal medyanın katılımcılığa yeni bir boyut kazandırdığını ve yöneten ile yönetilen arasındaki duvarların yıkıldığını hatırlatan Topbaş, “Yönetici olarak halklarımızın ihtiyacını önceden hissetmek ve çözüm aramak zorundayız. Bize talep geldikten sonra değil” dedi. “Devir hız devri, devir değişim devri. Buna ayak uydurabilenler geleceğe yürürler. Aksi takdirde bir yerlerde kalırlar ve sorgulanırlar” diyen Topbaş, 3 yıl önce yapılan planlamanın bugün yeterli olmadığını söyledi.

Gençler fikirlerini değiştirsin
Genç kaşifler ve Mucitler Atölyesi kurma çalışması yürüttüklerini anlatan Kadir Topbaş, bu merkezde gençlerin ve çocukların bir şeylere dokunması ve hissetmesinin yarınlar için önemli olacağını söyledi. Topbaş, “Gençler fikirlerini getirsinler, orada meşhur olsunlar, inovatif düşüncelerini ortaya koysunlar ve böylece de kendilerine birtakım fırsatlar vermiş olalım” şeklinde konuştu. “İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyeye geldiler. İstanbul'u bir tablete sığdırdık. Bunu başardık” ifadelerini kullanan Topbaş, kangrene dönüşen otopark sorununa el atarak İSPARK'ı marka haline getirdiklerini, şehrin kanını emenler yerine şehirde hizmet veren bir marka değeri ortaya çıkardıklarını söyledi.

İmkansızlık içinden çıkan bir imkan
Metrobüsü “İmkansızlık içinden çıkan bir imkan” olarak nitelendiren Topbaş, İstanbul’daki metro çalışmalarının dünyanın gıpta ettiği bir sistem haline geldiğini kaydetti. Dünyada birkaç kentte akıllı metro sistemi olduğunu, bunlardan birisinin de İstanbul olduğunu aktaran Topbaş, İstanbul metrolarının makinist olmadan dahi çalışabilen bir teknolojiye sahip olduğunu belirtti. Taksilerde call center sisteminin yakın zamanda hizmete girerek taksilerin boş dolaşmak yerine daha doğru ve bilinçli hareket etmelerini sağlayacağını dile getiren Başkan Topbaş, bu hizmetle İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceğini açıkladı. Konuşmasında karla mücadele çalışmalarında kullandıkları teknolojik sistemleri de değinen Topbaş, buzlanmaya karşı kürekle tuz atmak yerine inovatif çalışmalar sonucu buzlanmayı algılayıp kendi kendine harekete geçen sisteme geçtiklerini söyledi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.