Devlet işini yarım bırakmaz

Ağrı Kültür Evi'nin temel atma törenini protesto eden HDP'lilerin, Ağrılıların törene katılmaması için baskı uyguladığını iddia eden, Milletvekili Metiner ve Belediye Başkanı Kadıoğlu, Ağrılıları tehdit eden silahlı çeteler olduğunu ve çekinerek törene katılmadıklarına dikkat çekti. Metiner ve Kadıoğlu, saldırıların arkasındakileri bildiklerini, devletin işini yarım bırakmayacağını, günü geldiğinde herkesin gerekli cevabı alacağını söyledi.

Devlet işini yarım bırakmaz
18 Mayıs 2015 Pazartesi 08:07

Ağrı Kültür Evi'nin temel atma törenini protesto eden HDP'lilerin, Ağrılıların törene katılmaması için baskı uyguladığını iddia eden, Milletvekili Metiner ve Belediye Başkanı Kadıoğlu, Ağrılıları tehdit eden silahlı çeteler olduğunu ve çekinerek törene katılmadıklarına dikkat çekti. Metiner ve Kadıoğlu, saldırıların arkasındakileri bildiklerini, devletin işini yarım bırakmayacağını, günü geldiğinde herkesin gerekli cevabı alacağını söyledi.

Ağrı Kültür Evi'nin temel atma töreninde konuşan Necmi Kadıoğlu HDP'ye yüklendi. Kadıoğlu, Kobani olaylarında 50 kişinin ölümüne neden olmakla suçladığı Demirtaş'ı, Yahudi gazetelerinin ve “Türkler Türklerindir” diyen gazetenin allayıp pullayarak desteklediğini söyledi. Ağrılılar'ın tehditle, temel atma törenine katılmalarının engellendiğine dikkat Çeken Adıyaman Milletvekili ve 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Metiner ise, “Bugün bu meydan yürekli insanlarla dolmalıydı. Sizi yüreğinizden öpüyorum. Burada bulunanların yüreğinden öpüyorum. Herkes şunu bilsin. Kürtleri korkutmaya asla kimsenin gücü yetmeyecektir, bunu herkese göstereceğiz. Kendi fikrine güvenen bir başkasını tehdit etmez. Silahla tehdit etmek ancak namertlerin işi olabilir. Delikanlı insanların işi değildir” dedi.

Temel atma törenine Ağrılılar katılmadı!
Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun, ilçede bulunan il derneklerine yönelik yaptırdığı Kültür Evleri'ne bir yenisi eklendi. Güzelyurt Mahallesi'nde Ağrı Kültür Evi’nin temeli;  AK Parti Adıyaman Milletvekili ve 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Metiner, Ağrı Valisi Musa Işın, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, AK Parti Esenyurt İlçe Başkanı Şenay Değer, Milletvekili adayları; Fatma Betül, Sayan Kaya, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, iş adamları ve az sayıda Ağrılı vatandaşların katılımı ile atıldı. Temel atma töreninde dikkat çeken ise, Ağrılıların törene katılmaması oldu. Ağrılıların törene katılmaması, Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ve Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu tarafından çok sert eleştirildi. Kadıoğlu, katılımı engelleyenlerin, Kültür Evi tamamlandığında herkesten önce geleceklerini söyledi.

Katılımı HDP'liler engelledi!
Temel atma törenine Ağrılıların katılmasını HDP'lilerin engellediğini söyleyen Metiner ve Kadıoğlu, kimsenin Kürtleri ve kendilerini korkutamayacağını belirterek, baskılara izin vermeyeceklerini söyledi. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, geçtiğimiz günlerde  Kürtler üzerinde baskı yaparak oy almaya çalışanların, kendisine Cumhuriyet Meydanı'nda saldırdıklarına dikkat çekti.

Devlet işini yarım bırakmaz!
Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda HDP'liler tarafından saldırıya uğradığına dikkat çekerek, “Bazı Ağrılı kardeşlerimiz çekinerek buraya gelmedi. Kendilerini takip eden silahlı çeteler var. Esenyurt‘ta yok değil. Geçenlerde Cumhuriyet Meydanı’nda bana saldırdılar. Misafir gittiğimiz yerde (ki ben kendi ilçemde aslında her yere giderim) çağırdıkları yerde, bir saldırı yaptılar. Bu saldıranların arkasındaki insanları biliyoruz. Onlar biraz sabretsinler. Devlet işini yarım bırakmaz. Elbet günü gelir herkes gerekli cevabını alır. Hiç merak etmesinler, gezsinler tozsunlar. Biz barış adına kardeşlik adına, seçimde bir olay çıkmasın, onun adına sabırla gidiyoruz” diyerek, seçimlerden sonra saldırı yapanlarla gerekenin yapılacağını söyledi.

Çocuklar dağa götürülüyor
"Türkiye Türklerindir” diyen gazetenin, Yahudi gazetelerinin ellerinde silahla Kürtleri tehdit edenleri, allayıp pulladıklarına dikkat çeken Kadıoğlu daha geçen gün Esenyurt'tan iki küçük çocuğun dağa götürüldüğünü belirterek, “Ne insancıl bir adam, ne yakışıklı bir adam, duruşuna bak yürüyüşüne bak” gibi sözlerle (Kobani olaylarında 50 kişinin ölümüne sebep olmuş bir katili, allayıp pullayıp) baraj geçseymiş de, şöyle olsaymış da. Tamam da sen bu Kürt vatandaşlarımızı, kardeşlerimizin çocuklarını dağa kaldırıyorsun. Bunlar sana müsaade eder mi? Barışı, elleri silah tutanlar değil, ağaç ve çiçek tutan eller sağlayacak” dedi.

İki zihniyet arasında fark yok!
Kürt kardeşlerinin ellerinde silah tutanlara, baskı yapanlara müsaade etmeyeceklerini söyleyen Kadıoğlu; “Selahaddin Eyyubi’nin çocukları, etrafı Allah tarafından mübarek kılınmış, Kudüs’ü Hıristiyanların, Yahudilerin elinden almış Selahaddin Eyyubi’nin torunları bugün o Kudüs’ü işgal edenler tarafından kendilerine musallat edilen insanlar eliyle çocuklarını dağda görüyor. Ama bu insanların buna müsaade edeceklerini sanıyorlar. Ne yapsalar boş, bu millet eli silah tutanlar ile değil eli çiçek tutanlar ile barışı sağlayacaktır. Bu barışın çocukları doğuda kardeşliği birliği, beraberliği tesis edecektir. Ve bu ülkenin önündeki engelleri kaldıracaklardır. Dün yapılan haksızlıklar utanç vesilesi şeylerdir. Bu haksızlıkları artık kaldırdık. Fakat insanımızda tekrar o yola giden kapıyı açmaması lazım. Dün 'silahıyla Kürtçe konuşma diyen askerle, bugün silahıyla oyunu buraya vermesen canını alırım' diyen zihniyet arasında fark yoktur” diye konuştu.

“Bizi onlar korkutumaz”
AK Parti Adıyaman Milletvekili ve  İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Metiner, “Bugün bu meydan dolmalıydı. Bugün bu meydan yürekli insanlarla dolmalıydı. Sizi yüreğinizden öpüyorum. Burada bulunanların yüreğinden öpüyorum. Herkes şunu bilsin. Kürtleri korkutmaya asla kimsenin gücü yetmeyecektir, bunu herkese göstereceğiz. Kendi fikrine güvenen bir başkasını tehdit etmez. Silahla tehdit etmek ancak namertlerin işi olabilir. Delikanlı insanların işi değildir. Biz ölümü şahadet bilenlerin torunlarıyız. Ölümden korkmayız. Biz Asım’ın nesliyiz, Selahaddin Eyyubi’nin torunlarıyız. Onlar isimleri Selahattin de olsa Nişantaşı-Cihangir hattındaki Beyaz Türklerin makbul Kürtüne dönüşmüş olabilirler. Ama biz Selahaddin Eyyubi’nin, Ahmedi Xani’nin torunları olarak üstümüze düşenleri yapacağız. Kimsenin Kürtlerin kıblesini değiştirmesine asla izin vermeyeceğiz. Korkmayın korkmayın, Kürt korkmaz. Ölüm ne ki. Onlar bizim korkumuzdan, korkaklığımızdan güç alıyorlar. Ama bilsinler ki onlar bizi korkutmaya asla güç yetiremeyeceklerdir” Geçmişte kimse o ceberut CHP devlet yönetiminin Kürtler üzerindeki baskısının sona ereceğine inanmıyordu. Bölgede her türlü faili meçhul olaylar yaşanırdı. Fakat bunun bir gün sona ereceğine inanamazdı. Ama biz dindar Kürt kardeşlerimizi hiç kimsenin faşizmine teslim etmedik, asla teslim etmeyeceğiz” diyerek, HDP'nin barajı geçmediğinde de, Türkiye'de birşey olmayacağını, çözüm sürecinin ise devam edeceğini söyledi.

Farklılıklarıyla zenginleşen Türkiye
Metiner, Türkiye'de kardeşliği diri tutacaklarını belirterek şunları söyledi: “Biz kardeşliğimizi diri tutacağız. HDP’nin eş başkanı gelmiş diyor ki yeni Türkiye demek AKP’lilerden oluşan Türkiye demekmiş. Tam tersine yeni Türkiye demek farklılıklarla birlikte zenginleştiğimiz bir ülke. Türk’ün Kürt’le eşitlendiği, Alevi’nin Sünni ile eşitlendiği bu ülkedeki bütün yurttaşların temel hak ve özgürlüklerde eşit olarak demokratik bir şekilde yaşadığı bir Türkiye olacaktır. Kimsenin kimseye baskı yapmadığı, herkesin özgür olduğu, yeni Türkiye budur. Yaşasın birlik diyoruz, yaşasın kardeşlik, yaşasın halkların kardeşliği diyoruz. Herkesin hür ve eşit vatandaş olarak yaşayacağı yeni Türkiye’nin mimarına Recep Tayyip Erdoğan’a bin selam olsun diyoruz."

Metiner bir inşaattan yuhalandı!
Konuşması esnasında Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi ve Delta Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyithan İzsiz'in yapmış olduğu inşaattan yuhalanması üzerine Mehmet Metiner, “Yüreğin yetiyorsa, hodri meydan çık karşımıza. Fikrinle çık siyasetinle çık. Arkandaki silahlı güçlere güvenme. Yüreğin yetiyorsa buradayız. Meydanlarda buradayız. Televizyonlardayız. Kimin yüreği yetiyorsa hodri meydan. Merak etmeyin sandıklardaki sonuç farklı olacak. O korku imparatorluğu yıkılacaktır. 'Barajı aşmasam şu olur bu olur.' Aşmassan aşma. Barajı aşmasan ayrı bir dert aşarsan ayrı bir dert. Sürekli tehdit” diyerek, HDP'nin silahlı güçleri arkasından çekerek siyaset yapmasını istedi.

Tarağın dişleri gibi eşit olunacak
“Pensilvanya’daki ihanet çetesiyle kol kola girmedik girmeyeceğiz. Biz AK Parti olarak yeni Türkiye’de Türklerin de başının dik olduğu bir ülke oluşturmaya çalışıyoruz. Kürt kardeşlerimizle Türk kardeşlerimiz kol kola gireceklerdir. Bir tarağın dişleri gibi eşit olacaklardır” diyen Metiner, AK Parti'nin 13 yıldır devleti ve cumhuriyeti demokratikleştirdiğini ve Kürt sorununda en büyük adımların atıldığını söyledi.

Ağrı'dan kucak dolusu selam getirdim
Törende son konuşmayı Ağrı Valisi Musa Işın yaptı. Işın konuşmasında, Ağrıdan kucak dolusu selam getirdiğinin altını çizerek, “Bugün burada Selahaddin Eyyubi’nin torunları ile Fatih Sultan Mehmet’in torunları bir araya gelmiş. Çünkü her ikisi de bizim ecdadımız ve atalarımızdır. Ağrı Kültür Evi’nin çalışmalarında başarılar diliyorum. Dernek Başkanı Şerafettin Öztürk ve yönetim kurulunu tebrik ediyorum. Ağrılı kardeşlerime burada desteğini esirgemeyen ilçesine büyük hizmetler yapan Esenyurt Belediye Başkanı Sayın Necmi Kadıoğlu’nu tebrik ediyorum’’ dedi. Konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurbanlar kesildi ve protokolda bulunanlarla beraber temel atma töreni gerçekleştirildi.

Ağrılılar olarak gururluyuz
Esenyurt Ağrılılar Dernek Başkanı ve Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Öztürk, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde hedefledikleri Kültür Evi ile ilgili kimsenin kendilerine inanmadığını ancak temel attıklarına dikkat çekerek, “Esenyurt’ta bizler 5 yıl önce Ağrı Derneği’mizi kurarken kısa sürede böyle başarı kimsenin aklına gelmezdi. Fakat bizler gece gündüz kendimizi memleketimize adayarak, tüm hemşerilerimizi bir araya getirdik ve derneğimizi kurduk. Bugün Ağrılılar olarak gururluyuz. Bu aşamalarda bizlere her zaman destek olan ve bu gururu bizlere yaşatan Esenyurt’un mimarı Sayın Belediye Başkanımız Necmi Kadıoğlu’na Ağrılılar adına teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.