Eren Erdem’den Başakşehir Belediye Başkanı’na; FETO’cü gibi davranma

Milletvekili Eren Erdem Başakşehir'deydi. Erdem bir basın toplantısı düzenleyerek Bahçeşehir Gölet alanının imara açılmasını eleştirdi. Halkın alanın yeşil olarak kalmasını istediğini belirten Erdem, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal için, “FETÖ'cü gibi davranma. Halkın isteğine kulak ver” ifadelerini kullandı

Eren Erdem’den Başakşehir Belediye Başkanı’na; FETO’cü gibi davranma

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı, Rotary Kulübü, Bahçeşehirliler Derneği ve Bahçeşehir Gönüllüleri'nin katılımıyla Bahçeşehir Gölet alanının imara açılmasına karşı basın açıklaması düzenledi.

Özgür iradeye kulak tıkamayın

Konuşmasında gölet alanının yağmalanmasına karşı sessiz kalan siyasi partileri eleştiren Erdem, “Demokrasi mitinglerinde bu hassasiyeti gösteren siyasi partilerin, aynı hassasiyeti bir başka demokrasi tecellisi olan halkın kendi yaşam alanına sahip çıkma iradesine karşı da göstermesini temenni ederdim. Ama demokrasiden sadece kendi çıkarlarımızı koruma anlamını çıkaracaksak öyle bir demokrasi yoktur. 15 Temmuz’dan beri bu ülkede eksikleriyle gedikleriyle bir uzlaşma zemini vardır. Fetullahçılar 15 Temmuz akşamı halkın iradesine karşı bir darbe yapmaya kalkışmıştır; bugünse burada da halkın iradesine rağmen bu işi yapmaya çalışanların Fetullahçılardan farkı yoktur. Eğer kriterimiz halkın özgür ve bağımsız iradesiyse, o zaman halkın sesine kulak verin. Burada referandumlar yapılmış, halka sorulmuş, halk buna ‘yeşil istiyoruz, bahçemizi istiyoruz’ diye yanıt vermiş. Ama ‘ben işime geleni ranta açarım, işime geleni ranta açarım’ derseniz bunun adı demokrasi değil, faşizmdir, darbeciliktir” dedi.

FETÖ'cüler gibi davranma

Belediye başkanına göletin yağmalanmasının durdurulması için çağrı yapan Erdem, konuya ilişkin “Biz parti olarak bu konuyu önemsiyoruz. Ben Ali Şeker’le birlikte Gölet meselesini öteden beri takip ediyorum, konuyla ilgili önergeler verdik, konuyu parlamentoda dile getirdik. İlçe başkanımız da bu konuda önemli bir hassasiyet içerisindedir. Biz sorunların konuşularak çözülmesinden yanayız. Burada referandum yapılmış, imza toplanmış, 5 bin kişi hayır oyu vermiş. Buranın korunması için derhal karar almak zorundalar. Biz CHP olarak, ilçe başkanımızla, milletvekillerimizle bu işin bütün hukuki ayağını takip edeceğiz. Ben buradan Başakşehir Belediye Başkanına 
sesleniyorum: Halkın sesine kulak ver, halkın iradesini yok etmeye çalışan Fetullahçı gladyo gibi davranma. Biz demokrasi eşitlik özgürlük, eşit yaşam alanları istiyoruz. Bu sese kulak tıkamak, demokrasiye milli iradeye, halk iradesine savaş açmasıdır düşmanlıktır” dedi.

Zorlaştırıcı bir tavrı var

İlçe Başkanı Özgür Karabat, “Burada 230 bin metrekarelik inşaat gerçekleştirilecek. Buranın finansal destekçileri kimdir, bunları da araştırmak gerekir. Başakşehir Belediye Başkanı’nın tavrı da araştırılmalı; Başkan her zaman zorlaştıran, geri dönülemez sonuçlar yaratan bir tavırla olaya yaklaştı. Davalar iptal edildiğinde tüm partililere mesaj atıp buradaki mücadeleyi üstlenip burada yaşananları o gün zafer olarak yorumlamıştı, bugün burada inşaatın yapılmasını da zafer olarak yorumlayıp sahipleniyor mu? Belediye başkanı istese bu süreci geri döndürebilir. Bahçeşehir halkının da tabi buraya daha fazla sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Dava sürerken inşaat başladı

BADER Başkanı Onur Barış Karabulut konuya ilişkin “Sürecin en başından beri ne yazık ki sadece Eren Erdem derneğimizi ziyaret etti. 2013 yılında burada bir katliam söz konusuydu. Bahçeşehir planları gölet değil, pazar alanlarıyla da ilgiliydi.  Toplamda 7-8 bin civarlı konut imarı söz konusuydu. Bizler toplantılar yaparak hemen kamuoyunu bilgilendirdik ve referandum kararı aldık. 5 bin hayır kararını bakanlığa ilettik. Bize gelen yanıtta itirazlarımız haklı bulunmuş ve planlar iptal edilmişti; ancak yeni bir plan yapılarak gölet alanı ticari alana dönüştürüldü. Biz hemen dava sürecini başlatmamıza ve davalar sürmesine rağmen inşaat başlatıldı ve kepçeler vuruldu” dedi.

O zaman milleti dinleyin

Gölet gönüllülerinden Dr. Mehmet Gümüş gölet parkın doğasını ve ekolojisini koruma mücadelesi verdiklerini belirterek “Bize buranın vaat edilen güzellikleri elimizden alınıyor. Biz burada demokrasi ve hukuk mücadelesi altında en az 10 etkinlik yaptık, ulusal medyaya olayı yansıttık. Tüm bu hukuksal mücadelelere rağmen 10 Ağustos’ta kepçe vuruldu, inşaat başlıyor. Bu sorun lokal bir sorun değil, tüm Türkiye’nin sorunu. Madem egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, o zaman milleti dinleyin” dedi. HABER MERKEZİ

30 Ağustos'u kutlayalım

Rotary Kulübü Başkanı Rana Günnar ise Bahçeşehir’de yaşanan hukuksuzluğa karşı farkındalık yaratmak adına çalışmalarını sürdürdüklerini ve ADD, BADER ve Rotary’nin de içinde bulunduğu STK’larla 30 Ağustos’u Gölet çevresinde halka açık kutlayabileceklerini belirtti.

HABER MERKEZİ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.