Esenyurt Belediyesi’ne kurban edilecek

Silivri Danamandıra Mahallesi’nde Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait Tabiat Parkı’nın Esenyurt Belediyesi’ne 49 yıllığına kiralanmasının bir doğa katliamına yol açacağını söyleyen Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, “Orası 20 yıl önce bir şirkete verilmek istenmişti. Şirketten kurtardık. Ama şimdi Esenyurt Belediyesi'ne kurban edilecek” dedi

Esenyurt Belediyesi’ne kurban edilecek
08 Haziran 2016 Çarşamba 08:39

Haber: Fatma SARIBIYIK YILDIRIM 

Esenyurt Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralanan Silivri Danamandıra Tabiat Parkı'nda bir dizi incelemelerde bulunduğunu söyleyen Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan; “Danamandıra göllerini Milli Parklar'dan kiralayan Esenyurt Belediyesi, piknik alanı yapıyoruz diye 1. derece sit alanı olan Büyük Kopmuş ve Küçük Kopmuş Göllerini talan ediyor. Biz çevreciler gölleri şirketlerden kurtardık ama Esenyurt Belediyesi'nin talanına kurban ediliyor” diyerek yerin doğanın ve göllerin korunması bakımından Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nde kalması gerektiğini ifade etti. 

İnşaat çalışmaları başladı

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Korsan; “Burası yaklaşık bin dönümlük bir arazi. İçinde bulunan iki tane göl, kopmuş göller olarak geçiyor. 20 yıl önce burayı Tork Ocağı adında bir şirket kiralayacaktı ama biz bu doğa harikası yerin tahrip edilmemesi için gerekli kurumlarla yazışmalar yaptık, mücadele verdik ve kiralanmamasını engelledik. Ve burayı 1. derece, 2. derece ve 3. derece sit alanı olarak ilan ettirdik. Mücadelemizde o göllerin doğal yaşama uygun olarak kalması içindi. Milli Parklara verilmesine de çok memnun olmuştuk. Çünkü Milli Parklar doğal hayatı koruyan, geliştiren bir kurum. Ama ne hikmetse bir yerel yönetim gidiyor Milli Parklar'dan tahsis istiyor. Ve bu yer Esenyurt Belediyesi'ne tahsis ediliyor. Elimizde yazışmalar olmamakla birlikte buranın Esenyurt Belediyesi'ne kiralandığını hem Danamandıra halkından, hem de Gazetem İstanbul’dan öğrendik. Bunun üzerine Tabiat Parkı'na giderek dolaşıp, yerinde incelemeler yaptık. Burada inşaat çalışmalarının başladığını gördük. Muhtarla ve köylülerle konuştuğumuzda da buranın büyük yatırımlarla piknik alanı olacağını öğrendik. Bu inşaat çalışmalarını gördükten sonra buranın büyük yatırım yapılarak tahrip edileceği kaygısı oluştu bizlerde” diye konuştu.

Çöplerini bırakıp gidecekler

“Bir günde 80 – 100 otobüs gelecek ve giderken de buraya bütün çöplerini bırakacak” diyen Korsan, “Koruyoruz derken doğal hayatı yok edecekler. Burası adı üstünde Mandıra Köyü. Mandaların suya girdiği, doğal yaşamın devam ettiği, eko sitemin yürüdüğü bir alandır. Ve saklı doğa harikası olan bir yerdir. Bu şekilde tahrip edilmesine gönlümüz razı değil. Ve bunlara karşı tepkilerimizi devam ettireceğiz. Gerekli kurumlara yazışmalarımız yapıp şikayetlerimizi ileteceğiz. Biz burasının doğal haliyle kalmasından yanayız. Birilerine ticari amaçla peşkeş çekilmesine karşıyız. Ve O doğa harikası alanın talan edilmesinden dolayı Silivrililer ve Danamandıralılar adına kaygı duyuyorum. Bu yüzdenden buranın Esenyurt Belediyesi'nden alınıp, yeniden Milli Parklarda kalması için çalışmalarımızın takipçisi olacağız. 

Doğa ve göller yok olacak

Şu anda ağaçların içerisine 100 metrekare betonarme bir yapılaşma yapılmış. Daha ileride neler yapılacağını bilemiyoruz. Çünkü elimizde proje yok, bilgi yok. Bizim burada gördüğümüz sadece ben yaptım oldu mantığıyla gidildiğini görüyoruz. O yüzden de doğanın ve göllerin yok olacağı kaygısını taşımaktayım. Bir an önce bu çalışmaların durdurulmasını ve parkın doğal hayata uygun bir şekilde kalmasını istiyoruz. Doğa harikası olan bu alanda ekositemin yürümesinden yanayız. Gerekli kurumların da bu olayı bir an önce durdurmasını talep ediyoruz. Durdurulmadığı taktirde, doğa ve çevre adına gerekli tepkilerimiz devam edecektir. Esenyurt Belediyesi'nin kendi siyasi rantı için burayı tahrip etmesine müsaade etmeyeceğiz. Rant için doğanın tahrip ve talan edilmesine karşıyız. Ve yetkili kurumlar bu talanı bir an önce durdurmalı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.