Evlatlarımız için kaygılanıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Soydan Alkan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle farklı bir konuyu gündeme getirdi.

Evlatlarımız için kaygılanıyoruz

Çalıştırılan çocuk işçilerden, sokakta dilenmeye mecbur bırakılan çocuklardan ve tacize uğrayan çocuklardan dem vuran Alkan, «Maalesef evlatlarımız için kaygılanıyoruz» diye konuştu.

İBB ve Kadıköy Belediyesi'nin CHP'li ismi Soydan Alkan, çocuklarla ilgili sorunları ve yaşanan dramları, İBB Meclisi'nin gündemine taşıdı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda olmamıza rağmen binlerce çocuğun zor şartlar altında hayat mücadelesi vermek mecburiyeti içinde olduğunun altını çizen Alkan, çocuk haklarını ve bu haklara yönelik ihlallere dikkat çekti. “Maalesef evlatlarımız için kaygılanıyoruz” diye konuşan Alkan, Türkiye'de çocukların büyük bir kısmının zorluklar yaşadığına değindi.

Çalışmalar yetersiz kaldı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 95'inci yıldönümü içerisinde olduğumuzu da hatırlatan Alkan, aradan 95 sene geçmesine rağmen çocukların hayatlarının iyileştirilmesi noktasında Türkiye'nin eksik kaldığını belirtti.

“Üzülerek söylüyorum ki çocuklarımız için yaptığımız ne varsa hepsi yetersiz kaldı” diye konuşan Alkan, “2015 yılı Türkiye'sinde hala çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları, sokaklarda dilendirilen çocuklar, ihmale, istismara ve tacize maruz kalan çocuklar, kayıt dışı olarak çalıştırılan çocuklar, suça sürüklenen ve suçun mağduru olan çocuklar görmekteyiz.Özellikle eğitimin en önemli safhası olan ilköğretimin yap-boz gibi sürekli değiştirilmesi kaygılarımızı güçlendirmektedir” ifadelerini kullandı.

Bayramları şuurla sahiplenmeliyiz
Türkiye'de kutlanan birçok bayramın şuurdan yoksun bir şekilde kutlandığını da anımsatan CHP'li Alkan, “Ülkemize ve halkımıza yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine, beraberliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz apaçıktır. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız. Cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik saldırılar dün, bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık olması ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı, yüklendikleri emanetin büyüklüğünü şimdiden öğretmeliyiz” dedi.

Atatürk’ü anımsattı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tüm dünya ve Türkiye çocuklarına armağan eden ismin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu da hatırlatan Soydan Alkan, “Tarihin akışı içerisinde, milletlerin kaderinde olumlu yada olumsuz etkili olan binlerce devlet adamı yer almıştır. Bugün bunların pek çoğunun bırakınız eserlerini, isimlerini dahi hatırlayamazsınız. Oysa Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Bu kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçek de budur. Huzurunuzda bize bu cennet vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum.
Konuşmamı Büyük Önder Kemal Atatürk’ün sözüyle bitirmek istiyorum; “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” Bu duygu ve düşünceler ile: Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun” diye konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.