Gezi kararlarının tamamı politiktir

Taksim Gezi Parkı Derneği avukatlarından Birkan Işın, yasal süreç hakkında bilgi verdi. Işın, şimdiye kadar verilen bütün kararların siyasi kararlar olduğunu belirtti, “Şimdiye kadar dava ile ilgili verilen kararların hepsi politiktir” açıklamasını yaptı.

Gezi kararlarının tamamı politiktir

Haber: Burak Erdal

Taksim Gezi Parkı Derneği avukatlarından Birkan Işın, Gezi Parkı’nın yasal sürecindeki son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı ile ilgili yapılması gündemde olan ve çok tartışılan kışla projesinin yapılamayacağını vurgulayan Işın, bu önde herhangiş bir planın gündemde olmadığını söyledi. Işın, “Gezi parkına kışla yapılamaz. Çünkü yasal ihya kriterlerine uygun değil. Nedir ihya kriterleri? Aslına uygun olarak ihya edilmesi gereken istenen binanın, tarihi eserin planlarının mevcut olması lazım. Fakat bu planlar yok. Kışlanın sadece dışarıdan çekilmiş bazı fotoğrafları var ama planları yok. İkincisi ise alanın boş olması gereklidir. Yani burasının, Gezi Parkı’nın boş bir yer olması gerekir. Fakat burası boş değil. Yerinde Gezi Parkı var. Tescilli bir tarihi eser var. Bu iki kritere uymadığı için kışlanın yapılması fiilen mümkün değil. Hukuken de yapılması mümkün değil, çünkü yapılmasında kamu yararı yok! Olmadığı da 2013 Haziranında tescil edildi. En basit anlatımı budur” diye konuştu.

Kamu yararı yok
Taksim Gezi Parkı Derneği avukatları olarak yasal süreçle ilgili her adımda kamuyu bilgilendirdiklerini dile getiren Işın, şimdiye kadar verilen bütün kararların politik kararlar olduğunu söyledi. Işın, “Kamusal bir davayı kamu adına takip ediyoruz. Onun için de her adımda kamuyu bilgilendirerek hareket ediyoruz. Aynı zamanda politik de bir dava. Kazanırız da kaybederiz de, neticede davadır. Şimdiye kadar verilen bütün kararlar politik, gerekçesiz kararlar. Gerekçe olarak mahkeme “çünkü öyle” diyor. Gerekçe yok! İhya kriterlerine uymuyorsun. İkincisi de bunu yapmanda kamu yararı yok. İdare hukukunda, idarenin bütün işlemlerinin tek bir amacı olmalıdır: Kamu yararı. Halk için yaparsın. Sen bu parkı yıkacağım diyorsan ve yerine bir bina koyacaksan bunun amacının kamu yararını gözetmesi gerekir ve bunu da izah etmen gerekir" ifadesini kullandı.

Kışlayla çember tamamlanacak
Yani yapılacak olan binanın parktan daha yararlı olması gerektiğine dikkat çeken Işın, "Bu izah hiçbir zaman yapılmadı, yapılamaz da. Şurada ki 70 yıllık ağacın kesilip atılmasının kamuya hiçbir  yararı yoktur. Bunu da doğal olarak izah edemiyorlar. Altında bambaşka şeyler var. Bunu rant için yapıyorlar” şeklinde konuştu. Gezi olaylarından önce de Gezi Parkı’nın rant değerinin olduğunu ifade eden Işın, “Gezi Parkı, 2013 Haziran’da “Gezi” oldu. İnsanlar gözlerini, canlarını, kanlarını verdiler. Sadece park için değil, hak için verdiler. Özgürlükler, haklar, tabiat için verdiler. Parkın artık bizim için başka bir değeri var. Gezi Parkı’nın bizim için başka bir önemi oldu. İktidar da bunun farkında. Kışla biraz son nokta gibi. Bunu yapıp, bitirebilirse çember tamamlanmış olacak. Kafasındaki “Yeni Türkiye” için bunu yapmak zorunda. Eğer bir şey ilan etmek istiyorsa bunu yapmak zorunda, burasını böyle bırakamaz. İktidarın kafasındaki “Yeni Türkiye”de Gezi’ye, parka yer yok” açıklamasını yaptı.

“Ben yaptım oldu” anlayışı var
Taksim Meydanı'nda yürütülen çalışmaların hukuksuz olduğunu belirten Işın, meydan projesi hakkından açılan davanın devam ettiğini söyledi. Taksim Meydanı'nda ki çalışmaların davanın sonuçlanmasını beklemeden başlandığını kaydeden Işın, “Taksim Meydanı'nda yapılan çalışmalar, ve düzenlemeler hukuksuz. Mimarlar Odası’nın açtığı ve devam eden dava var. Bu yapılan düzenlemeler, o dava kesinleşmeden yapıldı. Yarın öbür gün o dava kabul edilirse ne olacak? Dolduracak mı tünelleri? Doldurması lazım. Tünelleri durduracak burayı eski haline getirmesi lazım. Gerçek bir hukuk devletinde açılmış bir dava varsa, beklersin önce karar kesinleşir, ondan sonra yaparsın. Bizde bekleme yok. Aynı şekilde, parka da girebilir kendinde o gücü hissetse. Ben yaptım oldu anlayışı var. Bu yapılanlar, tamamen keyfi hareketlerdir” ifadelerini kullandı.

Gezi Parkı tarihi eserdir
Taksim Gezi Parkı’nın önüne bırakılan tuğlalar, molozların kaldırılması ile ilgili şikayet dilekçesi verdiklerini söyleyen Işın, Gezi Parkı’nın tarihi bir eser olduğunu sözlerine ekledi. Işın, “Buranın Topkapı Sarayı’ndan bir farkı yok. Nasıl ki Topkapı Sarayı’nın bahçesine bu molozları yığamazsan, Gezi Parkı’na da yığamazsın. 23 Haziran’da Koruma Kurulu’na şikayet dilekçesi verdik. Bu yapılanlarla ilgili sorumlular bulunsun, tespit edilsin ve cezaları verilsin, bu taşlar kaldırılsın diye. Dernek olarak kanunen yapabileceğimiz budur” dedi. Kendisine Geziciyim diyen herkesin Gezi Parkı’na sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekleyen Işın, Gezi ruhunun eylemle harekete geçeceğini dile ifade etti.

Felaketi beklemeye gerek yok
Taksim Meydanı'nda yapılan çalışmanın çok ağır işlediğini, yapılan çalışmaların yarım bırakıldığını kaydeden Işın, “Taksim’de 3 senedir çok yavaş bir şekilde işleyen bir meydan çalışması var. Parkın arka tarafında bir üst geçit yapılıyor. O üst geçit ile ilgili herhangi bir çalışma da çok yavaş ilerliyor nedense. Yani bir günde bitirebilecekleri bir işi günlere yayıyorlar. Garip bir durum var. Gezi Parkına bu merdivenleri yapıp bıraktılar. Onlar yapmıyor, peki geziciler neden yapmıyor. Bu işler belediyenin görevi fakat yapmıyor ve yapmayacak. Gezi Parkı’nın bu halinin düzelmesini bekleyecek miyiz? Burada da yapılması gereken işler ortada. Gezi de iyi şeyler yapıldı, yaptık. O gün onların yapılması gerekiyordu, bu gün yapılması gereken de başka şeyler var. Basit şeyler belki de ama bu basit şeyleri yapa yapa kuvvetlenir ve büyük şeyleri yapabiliriz. Birleşebilmek için bir felaketi beklemeye gerek yok. Gezi Parkı’na girmelerini beklemeyelim. Gezi Parkı’na gel. Gezi Parkı zaten açık. Sadece 31 mayıs günü kapalı Gezi Parkı. 1 Haziranda ya da 2 Haziranda gel Gezi Parkına. 30 Mayısta burada ol. 31 Mayısta kapatılacağını biliyoruz zaten. O günü bir milat. Ama nedense öncesinde veya sonrasında burada pek yokuz. Her gün burada olalım" çağrısını yaptı. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.