Halkımıza sormadan hiçbir şey yapmıyoruz

2'inci Gelişen Bölgeler Toplantısı'na katılan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, ilçede sürdürdükleri çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi. İmza attıkları her plan ve projeyi daha önceden halka danıştıklarını ifade eden Öz, Kartal'da halka sormadan hiçbir şey yapmadıklarını vurguladı

Halkımıza sormadan hiçbir şey yapmıyoruz

Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Sign of the City Awards 2'inci Gelişen Bölgeler Toplantısı'na katılan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, önemli açıklamalarda bulundu. 
Kartal'ı düşleyerek dönüştürdüklerini vurgulayan Öz'ün de katıldığı toplantının moderatörlüğü Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir yaptı. Gayrimenkul ve inşaat sektörünün birçok temsilcisinin katıldığı toplantıda İstanbul'un imar açısından geleceği ele alandı. 
Özellikle Kartal'ın gündeme geldiği toplantıda, Başkan Öz dikkat çeken açıklamalar yaparken, Kartal'ın büyük bir ivme kazanarak gelişmekte olduğunu ve çok önemli çalışmalar yapmaya devam edeceklerinin müjdesini verdi. 

Önce teşhis sonra tedavi
Doktor olduğunu anımsatan Başkan Öz, Kartal'daki çalışmalarında “Önce teşhis sonra tedavi” anlayışını şiar edindiğini benimseyerek, “Bizler göreve geldiğimizden bu yana Kartal’ın dönüşüm ile ilgili toplantılar yapıyoruz. 2009-20014 arasında bizler plan çalışması yaptık. Bu plan çalışmasını yapmadan önce doktorluk mesleğinden gelen refleks ile önce teşhis yapalım, sonra tedavisine bakalım dedik. Yine meslekten gelen diğer bir refleksle cerrahide  "Önce, zarar verme!". Bir kentin yöneticisi de önce kente zarar vermeyecek, sonra faydalı ne yapabilir onu düşünecek. Kartal Belediyesi olarak planları hak sahipleriyle birlikte yaptık. Planları yaptık, halkı planların içine kattık. Kentsel dönüşüm alanında bizden önceki arkadaşların çalışmış başarısızlığın kaynağının ne olduğunu gördük. Halkla bütünleşmeyen projeler, halk tarafından kabul görülmüyor. O nedenle halka sormadan hiçbir şey yapmıyoruz” şeklinde konuştu. 

Halkın hakkını koruduk
İmza attıkları tüm çalışmalarda halkın haklarını koruyarak ilerlediklerini söyleyen Öz, “Halkın haklarını koruduk. Oluşan imar değişikliklerinde, oluşan rantı hak sahiplerine vermeye çalıştık. Büyük yatırımcının dışında ve büyük arsa sahiplerinin dışında küçük arsa sahiplerinden oluşan artı değerden katkı almasını sağladık. İşte bu nedenle de Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği, bu anlayıştan sonra Kentsel Dönüşüm Platformu’na dönüştü. Onlarla bilhassa sanayi çöküntü alanlarının da olduğu küçük, orta ve büyük yatırımcılarla buluştuk. Ve kim kiminle birleşiyor diyerek bunu algıladık ve bire 5 binlik planı bu bilgi ve istek doğrultusunda mülk sahipleriyle birlikte yaparak 1/5 binliğin altlığını yaptık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verdik. Dedik ki; buna uyarsanız, bu üzerinde uzlaşılmış bir 5 bin altığı çalışmasıdır, o zaman planlara itiraz söz konusu olmayabilir. Bu şuanda 5 binlik plan Büyükşehir’de kabul edildi. Şuanda plan notları yazılmak üzere” dedi.

Ada bazlı çalışmalar yaptık
Kartal'daki tüm yapılaşmalarda ada bazlı çalışmalar yaptıklarını anlatan Belediye Başkanı Öz, birçok siteyi tek tek elden geçirdiklerini de anlattı. Öz, “Site ve gecekondularla ada bazlı çalıştık. Kartal’da 359 site var. Bunun 107 tanesi Uğur Mumcu’da. Yani 775 tabi olan bölgede. Diğer 262 taneyi tek tek gözden geçirdik. Bunun da 83 tanesi 2001 deprem yönetmenliğinden sonra yapılan siteler. Bunu da bir kenara koyduk. 169 tane siteyi ele aldık. Ve bunların nasıl dönüşeceği ile ilgili çalışma yaptık. Kimi siteye hiçbir şey yapmamız gerekmedi. Kimine imarda ufak dokunuşlarla dönüşebilir hale getirdik. Kimi de hiçbir suretle dönüşümü mümkün değildi. O dönüşümü mümkün olmayan siteleri de 6306 sayılı yasadan ve o zaman ki İmar ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın desteği ile dönüşür hale getirdik. Plan çalışmalarında Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın da büyük desteğini aldık. O nedenle Kartal’ın plan sorunu kalmadı” dedi.

HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.