Hasretin iki yakası Çatalca’da buluştu

Çatalca, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, «Mübadiller: Onlar İki Kere Yabancıydılar» projesine ev sahipliği yaptı. Çatalca Belediyesi ve Lozan Mübadiller Vakfı ortaklığında yapılan program Çatalca Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlendi

Hasretin iki yakası Çatalca’da buluştu

 Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Yunanistan Edessa Belediye Başkanı Dimitris Yiannou’nun dostluk ve kardeşlik mesajları verdiği programda Mübadil torunları Türkçe ve Yunanca şarkıları beraber söyleyip, el ele, omuz omuza kendi kültürlerinin oyunlarını oynadılar. Büyük Mübadele Derneği’nin mübadelenin 2. ve 3. kuşaklarından oluşan “Bir Sandık Bin Emanet Folklor Ekibi” hazırladıkları “Kına Gecesi” temalı oyunları oynadı.


Dostluk protokolde kalmasın
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, “Dostluk, barış sözlerimiz protokol konuşmalarında kalmasın. Bizler bu topraklarda dostluk, barış ve kardeşlik içerisinde hep birlikte yaşamak istiyoruz. Geçmişin acılarını atalarımız hep birlikte yaşadılar. Artık üçüncü kuşak olarak bizler, sizler hem Türkiye’de hem de Yunanistan topraklarında barışı sağlayabiliriz. Bunun için tek bir şeye ihtiyacımız var; o da sevgi. Sevişmek varken, savaşmak niye? Bizler dostluğu başaracağız. Edessa Belediye Başkanı ile elimizden gelen katkıyı sunacağız, uğraş vereceğiz. Artık acıları geride bırakarak yeni bir sayfa açabiliriz” şeklinde konuştu. 

Bir daha olmasın!
Edessa Belediye Başkanı Dimitris Yiannou, en iyi tercümanın bile hislerini tercüme edemeyeceğini vurgulayarak “Bundan seneler evvel İstanbul’a geldiğimde yanımda bulunan insanlar ağlamıştı. Şimdi ben onlarla aynı hissi paylaşıyorum. Çatalca Belediye Başkanı güzel mesajlar verdi. Umarım ki bir daha mübadele olmaz. Biz halklar olarak barışı elde ederiz. Eğer politikacılar mali yönü düşünüyorsa burada şarkıların beraberce söylenmesi para gerektirmiyor. Herkes tek bir amaç için şarkı söylüyor; karşılıklı buluşmak için. Edessa’nın bir köyünde bir köylü bahçesinde bir Türk’e ait kemikler bulmuş. Biz yaptığımız işbirliği ile bu kemikleri bir mezarlığa defnettik. İsteyen Türk arkadaşlarımız orada dualarını edebilir. Sayın Cem Kara’nın dediği gibi sözler protokol konuşmalarında kalmasın. Benim söylediklerim unutulabilir ama beraber söylenen şarkılarda hatırlanır” dedi.

Kültürümüzü gençlere aktarmalıyız
Yunanistan Pella İli Küçük Asyalılar Derneği Başkanı Ioanna Diamandi, “Bizim derneğimizin kurucu üyeleri mübadele ile Biga’dan gelmiş ailelerdi. Daha sonradan Kapadokya’dan gelen ailelerin çocukları ile derneğimiz gelişti. Bizim amacımız sonraki nesillere örf ve adetlerimizi yaşatmaktır” diye konuştu. Lozan Mübadiller Vakfı Başkanı Ahmet Ümit İşler ise “İki Başkan da çok önemli ve duygusal sözler söyledi. 2000 yılında vakfımızı kurduğumuzda ortaklık yapabileceğimiz kimsemiz yoktu. Ama şimdi her vakıf, dernek ve konfederasyon ile ortaklık yapabiliyoruz” diyerek proje hakkında ve yapılacak Yunanistan ziyareti hakkında bilgi vermesinin ardından Çatalca Belediyesine teşekkür etti. Çatalca Halk Eğitim Merkezi’ndeki programa Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları Ufuk Akın, Erhan Güzel, Ayhan Tutun, Fehmi Akyüz, Cengiz Uçar, Dursun Duran Kaya, CHP Çatalca İlçe Başkanı Halil Gök, MHP Çatalca İlçe Başkanı Ertuğrul Ölçer, Lozan Mübadiller Vakfı Başkanı Ahmet Ümit İşler, Yunanistan’dan da Edessa Belediye Başkanı Dimitris Yiannou, Yunanistan Pella İli Küçük Asyalılar Derneği Başkanı Ioanna Diamandi katıldı.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.