Hastaları yok saydık

Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Çatıkkaş 1. Palyatif Bakım Hemşireliği Sempozyumu'nda konuştu.

Hastaları yok saydık

Haber: Nihal ALTINGÖVDE

Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Çatıkkaş 1. Palyatif Bakım Hemşireliği Sempozyumu'nda konuştu. Çatıkkaş, "Hastalara bütün tıbbi tedavileri uyguluyorsunuz ve yapacak hiç bir şeyiniz yoksa artık evinize gidin deyip bu hastaları ve ailelerini, yakınlarını bir anlamda 2 yıl öncesine kadar yok sayıyorduk. İnsanlar onurlu ölmeyi hak edecek kadar kıymetliler" dedi.

Sempozyumda palyatif bakım nedir, felsefesi, tarihi ve yönergesi konuları yanı sıra Türkiye ve yurt dışında palyatif bakım uygulamaları ve bakım süreçleri anlatıldı. Programın açılış konuşmalarını Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Tuba Kutlu, Hastane Başhekimi Dr. Bülent Çatıkkaş, Tıbbi Hizmetler Başkanı Prof. Dr. Abdulbaki Kumbasar, İdari Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Keramettin Kurt, Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır yaptı. Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Tuba Kutlu konuşmasında "Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında 1.si düzenlenen Palyatif Bakım Hemşireliği Sempozyumunun hedefinin Palyatif Bakım konusunda farkındalığı, bilgi ve becerilerin arttırılmasını, palyatif bakım gereksinimi olan hastaların yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak" olduğunu belirtti.

Onurlu ölmeliler

Hastane Başhekimi Dr. Bülent Çatıkkaş şöyle konuştu: "Doğum kadar ölümün de hayatın gerçeklerinden biri olduğu malumunuz. Ölmesi muhtemel olan ve karşınızda bu şekilde duran hasta ve ailesinin aklından geçen kaygıları, endişeleri korkuları giderecek ve maalesef etrafında bu tecrübeleri paylaşabilecek, kendisine yardımcı olabilecek birileri var mı? Yok. Sağlık Bakanlığı yetkilileri son bir kaç yıldır Avrupa'da ve Amerika'da çok ciddi çalışmaların olduğunu biliyoruz. Türkiye'de de artık yaşlı nüfusumuzda gittikçe artan bir ivme söz konusu. Maalesef bu hastalara bütün tıbbi tedavileri uyguluyorsunuz ve yapacak hiç bir şeyiniz yoksa artık evinize gidin deyip bu hastaları ve ailelerini, yakınlarını bir anlamda 2 yıl öncesine kadar yok sayıyorduk. Oysa insan hayatı çok değerli çok kıymetli. İnsanlar onurlu ölmeyi hak edecek kadar kıymetliler. Sağlık Bakanlığımız bu konuda çok ciddi girişimlerde bulundu. Bizler de Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi'nde Genel Sekreterliğimizin katkılarıyla belki örnek olabilecek bir palyatif bakım merkezi açtık. Sadece son dönem hastalarının değil, hayatının her döneminde yardıma ihtiyacı olan kanser hastaları ve kronik hastaların da bu tedavi merkezlerinden faydalanmaları önemlidir.  Biz bize ihtiyaç duydukları her dönemde bu hastalara sahip çıkacağız. Ne mutlu bize Sağlık Bakanlığı artık bu işin önünü açtı ve hastane ve kamu kuruluşlarında artık palyatif bakım merkezleri var."

34 palyatif yatağı hizmette

Çekmece Kamu Hizmetler Birliği İdari Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Keramettin Kurt yaptığı konuşmada "Palyatif bakım yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortalığa çıkan problemlerle karşılaşan hastalara ve yandaş sorunların erken ve kapsamlı tanımlanarak önlenmesi ve azaltılması fiziksel, psikolojik sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik uygulamaların yer aldığı  ve yaşam kalitesinin artırılmasının amaçlandığı bir yaklaşımdır. Aynı zamanda hasta ailesinin de hastalık ve yas sürecinde duygusal ve manevi olarak desteklenmesini içerir. Çekmece Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak palyatif bakım hizmetlerinde hastaların ağrı ve diğer semptonlarının giderilmesi, beslenme ve psikososyal destek sağlanması hasta ve hasta ailesinin hastalık hakkında eğitilerek hastanın fonksiyonel durumunun artırılması amaçlanmış olup bu doğrultuda sorumlu hekim, hemşire, psikolog, sosyal çalışmacı, diyetisyen ve fizyoterapist ile multidisiplinel bir hizmet sunulması hedeflenmiştir. Amaç ve hedeflerimiz doğrultusunda Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi'nde 9, Çatalca İlyas Çokay Devlet Hastanesi'nde 15, Başakşehir Devlet Hastanesi'nde 6, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 4 olmak üzere toplam 34 palyatif yatağı hizmete açılmıştır. 2016 bitene kadar Silivri Hastanesi ve Beylikdüzü'nde inşaası devam eden yeni hastanede palyatif bakım hizmetlerinin hizmete girmesi hedeflenmektedir. Birliğimizin ilk palyatif bakım merkezini Ağustos 2015'te hizmete açarak hizmet vermeye başlayan ve 1. yılı henüz dolmadan yapılan çalışmaları düzenlenen bu sempozyumla bizlere aktaran Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi  yönetimini  ve sağlık ekibini canı gönülden kutluyorum" şeklinde konuştu.

Sabaha kadar kuyrukta beklerdik

Avcılar İlçe Kaymakamı Hulusi Doğan sempozyumda yaptığı konuşmada "Güzel bir sempozyum çok farklı bir konu. Palyatif bakım merkezlerini uygulamaya koyan Sağlık Bakanlığımıza her yönüyle yeniliklere güzelliklere yön veren Sağlık Bakanımıza, mükemmel imzalar atan yöneticilerimize teşekkür ediyorum.Türkiye son 12 yılda mükemmel bir gelişme kaydetti. Hastanelerin eski haliyle yeni halini düşünüyorsunuz eskiden bir göz muayenesi için bir geceden ben kuyruğa girdiğimi bilirim. Bir gün önceden sabaha kadar kuyrukta beklediğimizi biliriz. Ne kötü günler görüldü, hastanın yüzüne bakmadan hemen tedavi edilen yöntemler biliriz. Hastanede günlerce aylarca sıra beklenen dönemler çok şükür geçti, bu da hükümetimizin Sağlık Bakanımızın mükemmmel gelişmesiyle sağlandı. Dünyayı şaşırtan, özendiren imrendiren bir bakanlığımız ve hızla değişen ilçe sağlık teşkilatımıza bu konuda başta Sayın Bakanımızdan bütün bakanlığın üst düzey yöneticilerinden  Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğimiz ve doktor ve hemşirelerimize teşekkür ediyorum" ifadeleriyle konuştu.

Sempozyumun 2. bölümünde İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı, Küçükçekmece Belediyesi işbirliği ile düzenlenen bilimsel toplantı gerçekleştrildi ve Palyatif Bakım Hemşireliği ve bakım süreçleri konuşmacılar tarafından masaya yatırıldı.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.