Herkes haddini bilecek

Ramazan ayının gelmesiyle siyasi partiler de iftar ve sahur hazırlıklarını tamamlamak üzere.

Herkes haddini bilecek

Büyükçekmece’nin tüm mahallelerinde iftar etkinlikleri düzenleyecek olan AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı Hatice Bozdağ ile Ramazan’ın maneviyatı ve gündem hakkında konuştuk. Bozdağ, “Her parti koalisyon görüşmelerinde haddini bilip o şekilde konuşmalı, davranmalı” dedi.

AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı Hatice Bozdağ ile Ramazan ayının manevi duygularını ve beraberinde gündeme damgasını vuran konuları konuştuk. 13 yıllık bir parti olduklarını hatırlatan Bozdağ, "Yüzde 41 oy alan bir partiyiz. Yani yüzde 10'luk, 25'lik oylarla aynı kefeye konulamayız. Bu yüzden her parti koalisyon görüşmelerinde haddini bilip o şekilde konuşmalı, davranmalı" diye konuştu. 

Öncelikle Ramazan ayı ile ilgili duygularınızı öğrenebilir miyim?
Ramazan ayı onbir ayın sultanıdır. Dinimizde çok önemli bir yerdedir. Çocukluğumdan çok iyi bilirim ki Ramazan ayını heyecan ve hevesle beklerdik. O kültürle gelen bir aileden geliyorum. Özellikle sahur programları benim çok hoşuma giderdi. O gece kalkmak onu beklemek veya sahurda hep birlikte oturup yemek yemek ayrı bir güzellikti, hiç unutmuyorum. Bu unutamadığım çocukluğumdaki ayrıntılardan bir tanesi. 
Elhamdülillah yüzde 99 müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla gördüğüm kadarıyla bütün vatandaşlarımızın hepsi dininin farz olunan Ramazan ayını çok muhteşem yaşıyor. İstanbul'a baktığımda bunu çok iyi görüyorum. Bütün camiler tıklım tıklım dolu oluyor, gerek hanımlar gerek beyler bir mümin olarak bir kul olarak üzerine düşen görev ne ise rabbinden niyaz ediyor, başka birşey değil. Af, kurtuluş. Rabbim bütün müslüman ülkeler için başta da Türkiye için hayırlı uğurlu, güzel bereketli, kardeşlik içerisinde barış içerisinde bir Ramazan geçirmemizi hepimize nasip eyler. Bunun sonunda da güzel bir Ramazan Bayramı'nı ülke olarak ağız tadıyla geçirmemizi bize nasip etsin. Çünkü bu coğrafyada yaşıyoruz hepimiz din kardeşiyiz, hepimiz bu topraklar içerisinde her zaman dediğimiz gibi tek vatan tek bayrak tek millet, bunun içerisinde de bu dini değerlerimizi birlikte yaşamak bizim için en büyük mutluluk diye düşünüyorum.

Ramazan için programlarınız neler?
Bizim her yıl geleneksel hale gelmiş olan sokak iftarlarımız bulunuyor. Büyükçekmece'de bütün mahallelerimizde yapıyoruz hemen hemen. Büyükçekmece'de yirmi dört tane mahalle var ve bunların hepsine gitmeye çalışıyoruz. Engelli ve yaşlılara yönelik iftarlarımız oluyor. Vefa iftarımız oluyor.

Vefa iftarı derken?
Vefa iftarı bizim ilk partimizin kuruluşundan bugüne kadar teşkilatlarımızda görev yapmış olan bütün arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız bir iftar. Büyük bir aile olduğumuz ve büyük bir toplantı halinde ailemizle birlikte iftarımızı yapıyoruz. Çünkü AK Parti çok büyük bir aile. O gün o maneviyatı tatmak birbirimizle sohbet etmek, birbirimizle tekrar eski günleri yaddetmek, gelecek hakkında fikir alışverişi yapmak herşeyden önemlisi de o atmosferi o maneviyatı arkadaşlarımızla birlikte yaşamak için böyle bir vefa iftarı yapıyoruz. Katılım güzel oluyor. Teşkilatta görev alan her kademeden bütün arkadaşlarımız geliyor. Ayrıca yaşlı ve engellilerimize yönelik iftarımız oluyor. Eskiden engelli denildiği zaman sadece evde oturan hiçbir sosyal hakkı olmayan, sosyal yaşantısı ve aktivitesi olmayan bir topluluk akla geliyordu. Şimdi çok şükür AK Parti iktidarı ile artık engelliler kendilerinin varlığını her alanda hissettiler. Dolayısıyla biz bunu sokağa da taşıyoruz. Onlarla birlikte o atmosferi yaşamak, onlarla oturup Ramazan orucumuzu açmak için engelli iftarımız oluyor. Aileleri ile birlikte katılıyorlar ve çok da memnun kalıyorlar. Keza yaşlılarımızda öyle. Yaşlılar bizim unutulmayacak geçmişte ki yaşanmışlıklarıyla bize örnek olan insanlardır. Bize geçmişi hatırlatırlar. Bir imtihan dünyasında yaşıyoruz hayatımız hep aynı düzende gitmiyor, bu anlamda onlara baktığımda hep bunu görüyorum. Onlarla birlikte olmak bana gurur veriyor. Eli öpülesi yaşlılarımızın dualarını almak çok önemli. 

Ramazan ayı bu duyguların yaşanmasına vesile de oluyor değil mi?
Aynen öyle. Zaten Ramazanın ruhu bu. Ramazan kardeşlik, birleştirme, küskünleri barıştırma ayı. Zaten o ruh o atmosfer dünyaya yayıldığı zaman bunu hissediyorsunuz, onu farkediyorsunuz. Olaylara daha hoşgörülü oluyorsunuz. Sonuçta bu dünyadan sonra başka bir alem olduğunu ve bu dünyada yapılanlarla o dünyaya yatırım yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Bu anlamda hepimizi silkeliyor, kendinize gelin diyor. Rahmeti, marifeti bereketi o kadar çok ki. Başlangıçı rahmet, ortası marifet sonu af olan bir aydayız dolayısı ile inşallah tüm İslam alemine ve bizlerede hayırlı, huzurlu, mutlu bir Ramazan geçirmemiz nasip olur. Yine STK'larımızla iftarda buluşuyoruz protokol iftarları düzenliyoruz. Ama yine söylüyorum benim en çok hoşuma giden sokak iftarlarımız. 'Paylaş ki kardeş olasın' mantığıyla yola çıktık. Hiç tanımadığımız insanlarla aynı anda iftarımızı açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aynı çorbaya kaşık sallamanın o andaki atmosferi muhteşem bir duygu oluşturuyor. 

Gelecek nesillere de bir aktarım olarak yorumlayabilir miyiz?
Kesinlikle. Bugünki nesil sosyalleşmekten ziyade elektronik çağda yaşıyor. Bir süre sonra uzay çağı yaşanacak ben ona da inanıyorum. Bu nedenle çocuklarımıza gençlerimize Ramazan birlik ve beraberliğini aktarmakda çok önemli.

Ramazan ayının birleştirici, barışçıl yanını vurguladınız. Bu sözlerinizden yola çıkarak gündem konusuna gelirsek, sizce bu ay hükümet kurma yolunda da etkili olabilir mi? Bu barış, kardeşlik duygusu meclise kadar yükselebilir mi? Seçim sonuçları ile birlikte koalisyon, erken seçim değerlendirmesinde bulunur musunuz?
Biz 13 yıldır iktidarda olan bir partiyiz. Yüzde 41 oy alan ama üzülen bir partiyiz. Bunu ayrıntılı bir şekilde söylemek istiyorum. Sokaktaki vatandaşımız da bunu söylüyor. 'Yüzde 41 oy aldınız üzülüyorsunuz' diye soran vatandaşlarımız var. Neden çünkü bizim üzülmemizin sebebi biz 2023'ler 2053'ler hedefi olan bir partiyiz. Dolayısı ile bunların bir an önce hayata geçirilmesi için uğraşmaktayız. Bunu yapabilmek için her zaman tek vücut, tek iktidar başarılı olmuştur. Geçmiş dönemlere bakın koalisyonlar hiçbir şekilde ülkede bir yol alamamıştır. 

Dünya da çok başarılı örnekler var...
Türkiye'de maalesef öyle olmamıştır. Başkanlık sistemi olsaydı koalisyon arama taraması olmazdı. Amacımız bizim hep bunu getirmekti. Başkanlık sistemi gelsin ve bütün partiler aynı yerde hizmetini yapsın şeklindeydi. Amaç buydu, maalesef öyle bir irade olmadı. Ama vatandaşımızın halkımızın vermiş olduğu iradeye biz her zaman saygı duyuyoruz. Vatandaşımız bunu istemişse vardır elbet bir sebebi. 13 yıllık iktidar döneminde hep başarıya imza attığımız için aynı başarıyı devam ettirmek, istikrarı sürdürmek istediğimiz için seçim sonuçlarına üzüldük diyorum. Koalisyonla ne kadar yol alırız bilemiyorum, bunu zaman gösterecek. Koalisyon olur mu onu da bilmiyorum. Şu anda görüşmeler yapılıyor, Başbakanımız bu konuda samimi. Çünkü önemli olan burada vatandaşın geleceği. Benlik davası yok. Eğer bu kadar hizmetler geldiyse bunların devam etmesi gerekiyor. Başbakanımızın bu anlamda görüşlerindeki samimiyetini görüyorum ama herkesde haddini bilmeli. 

Diğer partiler için mi diyorsunuz bunu?
Her parti koalisyon görüşmelerinde haddini bilip o şekilde konuşmalı, o şekilde davranmalı. Yani yüzde 41'lik bir oyla yüzde 10'luk, 12'lik, 25'lik oylarla aynı kefeye konulamayız, mümkün değil. Halkın yüzde 41'i zaten AK Parti olsun dedi. Buna rağmen bizim hedefimiz yüzde 50'ler. Bizim yapacağımız gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimiz var. İnşallah memleketimiz için hayırlı olur. Ben her şerde bir hayır, her hayırda bir şer vardır diyorum. Bunda da bir hayır çıkar diye düşünüyorum. Sokaktan aldığım izlenimlerde AK Parti'ye geçen dönem oy verip bu dönem vermeyenlerin de pişman olduğunu görüyor, duyuyorum. 

Bu sözlerinizden gönlünüzden geçenin erken seçim olduğunu mu anlamalıyız?
Ben AK Parti'ye oy veriyorum ama AK Parti kadroları ülkeyi yönetsin diyenlerle çok karşılaşıyorum, duyuyorum. Bu da bizim için güzel birşey. Erken seçim olur mu, görüşmeler masada, onun bir zamanı var, stratejisi var. Ben o kadar hizmet edildiği için hizmetlerin yarım kalmasını istemem. Biz herkesi bölücülük yapmadan ayrıştırmadan, ötekileştirmeden kucaklayan bir partiyiz. Tabanımıza da baktığınızda her partiden bizim partimizde teşkilatta arkadaşlarımız var. Dolayısı ile ülkenin istikrarı için ne yapılması gerekiyorsa o olmalı diye düşünüyorum. Dediğim gibi rabbim hakkımızda hayırlısını versin. 
Teşekkür ediyorum.

Haber: Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.