Heyelan tehlikesi

Üç buçuk yıl süren Marmara Süper SITE Projesi tamamlandı. Sonuçlara göre Adalar fayı civarında en fazla 7 büyüklüğünde gerçekleşecek bir deprem enerjisi birikti. Avcılar ve Beylikdüzü’nde ise heyelan tehlikesi var

Heyelan tehlikesi

Deprem, tsunami ve heyelan gibi doğal felaketlerin tehlike analizinin son teknolojiler kullanılarak yapılması ve risk azaltımı için Avrupa Birliği desteği ile gerçekleştirilen Marmara Süper SITE (MARsite) projesi tamamlandı. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Meral Özel koordinatörlüğünde gerçekleştirilen MARSite projede elde edilen sonuçlarla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener'in de katıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, Adalar fayı civarında en fazla 7 büyüklüğünde gerçekleşecek bir deprem enerjisi biriktiği, bu depremin yaklaşık 2.5 ila 3.7 cm arasında bir yer değişimine neden olacağını söyledi.

2 metrelik tsunami
Çalışmalar çerçevesinde depremlerin tetiklediği heyelanları ise incelemek için 8 farklı aktif heyelan bölgesi arasında Avcılar, Beylikdüzü yarımadasında bir heyelan alanı pilot alan seçildiğini ifade eden Özel, “Gerçek zamanlı deprem ve tsunamı tehlikelerinin belirlenmesi üzerine de çalışıldı. 16 noktada GPS istasyonları yenilendi. Depremden hemen sonra kaynak parametrelerini en doğru şekilde belirleyerek hazırlık senaryoları oluşturduk. Marmara'da dalga yükseklikleri maksimum 2 metre civarına çıkabilir. İlk dalga varış zamanı 15 dakikadan az. Tsunami erken uyarı sisteminin deprem uyarı sistemine entegre olması ve yurttaşların bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Bununla beraber Avcılar'da heyelan izleme altyapısı kuruldu. Burada ve Beylikdüzü'ndeki kaymanın önemsenmesi gerekiyor. Adalar civarında 4 ayrı fay segmentinde bulduğumuz 2.5-3.7'ye kadar çıkan yer değiştirmelerin en fazla 7 büyüklüğünde depremler üretebileceğini gösteriyor” ifadesi kullandı.

Geçmişteki depremlere bakıldı
MarSİTE dahilinde fay aktivitesi üzerindeki gazın rolü hakkında bilgiler sağlamak üzere Fransız ve İtalyan ekipleri tarafından deniz altı izleme ekipmanları yerleştirildiği bilgisini veren Özel, geçmişte İstanbul'u etkilemiş depremlerin tarihlerini belirleme çalışmalarının da sürdüğünü söyledi. Özel, “Projede son 1500 yılda Marmara Bölgesi'ni etkileyen tüm büyük depremler bu projede yeniden değerlendirildi. Depremler neden oldukları hasar dağılımlarına göre Kuzey Anadolu Fayı boyunca yaklaşık konumlarına göre sınıflandırılmış ve her bir depremin meydana getirdiği hasar ve bölgenin jeolojisi dikkate alınarak eş şiddet haritaları üretilmiştir” diye konuştu.

3 buçuk senelik araştırma
Türkiye ve Avrupa’dan 21 kurumun katılımı ile 3,5 senede tamamlanan MARmara superSITE Projesi’ne İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve TÜBİTAK kurumları paydaş olarak; İstanbul Valiliği, AFAD ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise son kullanıcı olarak katıldı. Projeye uzmanlık alanlarında Avrupa’da öncü olan Fransa, Almanya ve İtalya’dan kurumlar da dahil oldu. MARSite projesi ile Marmara fayı kesintisiz izlendi ve toplanan verilerle üç yıl içinde 30’dan fazla araştırma yayınlandı. Araştırma çerçevesinde Tekirdağ Şarköy'e dünyada benzeri olmayan bir teknoloji ile 'Derin Kuyu Sistemi' kuruldu. Yerin 150 metre altına doğrudan fayın içine yerleştirilen bu sistem, anlık yer hareketlerini ve faylar üzerindeki gerilmeleri sürekli olarak izledi. 3.5 yıl boyunca çok küçük depremler bile saptandı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.