İBB'de Gezi tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü oturumuna Gezi olayları damgasını vurdu. CHP'liler Gezi olaylarını savunurken AK Partililer ise eleştirdi

İBB'de Gezi tartışması
15 Haziran 2016 Çarşamba 08:56

Haber: Emek KARAKAŞ 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin salı günkü oturumunda Gezi olayları tartışması yaşandı. CHP'li Esin Hacıalioğlu'nun Mimarlar Odası binasının boşaltılması, Sevim Yalınkılıç'ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Soydan Alkan'ın Gezi olayları ile ilgili gündem dışı konuşmalarına, AK Parti sıralarından verilen cevaplar tartışmaları da beraberinde getirdi. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği oturumda CHP'liler gezi olaylarını 'direniş' olarak AK Partililer ise 'vandallık' olarak nitelendirdi. 

Topbaş da Oda'nın üyesi

Meclis ikinci Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın yönettiği oturumda ilk olarak CHP İBB ve Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu gündem dışı bir konuşma yaptı. Kendisi de mimar olan Hacıalioğlu, Mimarlar Odası'nın Kültür Bakanlığı tarafından tahsis edilen Yıldız Sarayı dış karakol binasından hukuksuz bir biçimde çıkartıldığını iddia ederek, “Oda baskınında İBB’nin araçları da yer almış, malzemeler İBB'ye bağlı bir depoya taşınmıştır. Kendisi de Mimarlar Odası'nın bir üyesi olan Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş, bütün bu hukuksuzluğa karşı duracağına yardım yaparak bu hukuksuzluğa elinden gelen yardımı esirgememiştir. Elbette nedenini araştırınca Mimarlar Odasının kent talanına karşı aldığı tavrın, kenti yönetenleri rahatsız etmiş olmasıdır” dedi. 

Bilerek denk getirildi

Yapılan işlemin Gezi olaylarının yıldönümü olan 31 Mayıs'a bilerek denk getirildiğini de söyleyen Hacıalioğlu, “Mimarlar Odası'na yapılan baskının ana amacı kentin değer yargılarına, İstanbul’u İstanbul yapan kimliklere sahip çıkmalarından dolayıdır. Baskının ana nedeni doğayı, tarihi, geleceğimizi, yaşanabilir çevreleri savunmaktır; kentimizin yabancılara satılmasının engellenmesini istemeleridir” diye konuştu. 

Gezi demokratik bir itirazdı

Daha sonra konuşan Soydan Alkan ise Gezi olaylarının üçüncü yıldönümü ile ilgili bir konuşma yaptı. Alkan, “Bu eylemler ülkeyi yönetenlerin otoriter yaklaşımı ile birlikte yaşam alanlarını giderek daraltan muhafazakâr dayatmaları protesto etmek için bir araya gelmesi mümkün görünmeyen farklı ideolojideki insanları, haklarını savunmak temelinde bir araya getirmiştir. Gezi Parkı'nda sivil bir itirazla başlayan ve asli görevi fikirlerini sivil bir biçimde dile getirenlerin bu hakkını anayasal teminat altında korumak olan devletin polisinin acımasız şiddetine tepki ile yayılan hareketin, çıkış noktasında şiddet kullanımına karşıtlık vardır. Sivil ve demokratik bir itiraz, ölçüsüz bir şiddet ile bastırılmaya, baskı altına alınmaya, sindirilmeye ve değersizleştirilmeye çalışılınca insanlar kendiliğinden harekete geçmişlerdir” dedi. Yine CHP'li Sevim Yalınkılıç da hükümetin ve İBB'nin çevre politikalarını eleştiren bir konuşma yaptı.
                   
Demek ki haksızlığa uğradık

CHP'lilerin yaptığı konuşmalara AK Parti Grup Sözcüsü Faruk Aydın cevap verdi. Belediyelerin kamu kurumlarıyla protokol yaptığını ve istendiğinde destek vermek zorunda olduğunu söyleyen Aydın, “Bunu yapmayın demek kanun karşısında suç işlememizi istemektir. Oda Başkanı Eyüp Muhcu konuyla ilgili 'Gezi'nin intikamı alınıyor' demiştir. İntikam bir haksızlığa uğradığınızda ortaya çıkar. Demek ki biz Gezi olaylarında haksızlığa uğradık” şeklinde konuştu. 

Soydan Alkan'ın konuşmasına da cevap veren AK Partili Aydın, “Vandallığı çevrecilik gibi anlatmaya çalıştı. Biz 'kıyamet günü dahi fidan dikin' diyen peygamberin ümmetleriyiz. Yapılan parklar ortadadır, çevre yatırımları ortadadır. Gezi Parkı olaylarını gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz. 17 – 25 Aralık sürecinde de çok iyi anladık. Bu olaylar vandallıktır. Mesele ağaç meselesi değil diyen kendileri. Talan etmeyi araç yakmayı kimse çevrecilik diye anlatamaz” dedi. Daha sonra konuşan CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban ise “Kabul etseniz de etmeseniz de Gezi direnişi dünya demokrasi tarihinde onurlu bir şekilde yerini almıştır” şeklinde konuştu.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.