İBB’de de sahte diplomalı var mı?

MHP'li Meclis Üyesi Muharrem Yaman, gazetemizde de haber olan konuları İBB Meclisi'ne  taşıdı. Arnavutköy Belediyesi'nde sahte diploma skandalı yaşandığını söyleyen Yaman, İBB'de böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını sordu

İBB’de de sahte  diplomalı var mı?
15 Kasım 2017 Çarşamba 08:23

Arnavutköy Belediye Meclisi'nin kasım ayı oturumunda tartışmalara neden olan ve gazetemizde 'Arnavutköy Belediyesi'nde sahte diploma skandalı' başlığıyla verdiğimiz konu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde de gündeme geldi. Konuyla ilgili İBB Meclisi'nde de bir önerge veren MHP Meclis Üyesi Muharrem Yaman, İBB'de sahte diploma olayı olup olmadığını sordu. Yaman, “Bu önergeyi vermemin sebebi bazı yerel gazetelerde Arnavutköy Belediye Başkanlığı'nda sahte diploma ile çalışan işçilerin ve memurların olduğu iddiası ve bölgede de bu tarz durumların başka belediyelerde var olduğu yönündeki dedikoduların açığa çıkmasını ve olayın dedikoduda kalmamasını sağlamaktır” ifadesini kullandı.

Gazetem İstanbul'da manşet oldu
26 Aralık 2016 tarihinde haberin çıkmasının ardından Arnavutköy Belediye Başkanlığı'na bu konuların araştırılması için bir araştırma komisyonu kurulması talep ettiklerini ancak bu konuda henüz cevap alınamadıklarını söyleyen Yaman, “Bu iddia İstanbul genelinde yayın yapan Gazetem İstanbul isimli yerel bir gazetenin 13 Kasım 2017 tarihli sayısında da manşet haber olarak çıkmıştır. Eğer bu iddialar doğru ise tahsili, çalışmakta olduğu kadroya uygun olmayan bu kişiler gerek belediye elemanı, gerek taşeron şirket elemanı olsun bugüne kadar belediyemizde vergi tahakkuku, vergi tahsili, belediye ödemeleri ve imar hukuku gibi bir çok konuda işlemler yapmış ve hata yapmış olma ihtimalleri de yüksektir” dedi. 

Yaman önergesinde, “2004-2017 yılları arasında İBB'ye ve iştiraklerine memur, sözleşmeli personel ve işçi alınırken alınan bu kişilerin belediye ibraz ettikleri diplomaları mezun olduğu okullardan sorgulanarak diplomanın teyidi alınmış mıdır? Dış ülkelerden alınmış diplomalı çalışanlar varsa bunların diplomalarının denklik sorgulaması yapılmış mıdır?     Bu kişilerin özlük sicil dosyalarındaki diplomaları asıl mıdır suret midir? Bu yıllar arasında belediyemize sahte diploma ile işe alındığı tespit edilen personel var mıdır? Eğer varsa işe alım onayını kim ya da kimler onaylamıştır? Haklarında suç duyurusu gibi işlemleryapılmış mıdır? Belediyenin hangi memuriyet ve müdürlük kadrosu için hangi diploma şartları aranmakta ve 2004-2017 yılı arası bu makamlarda kimler hangi diploma ile hangi kadrolarda görev yapmıştır?” sorularını yöneltti.

gölpark

İBB Gölpark’la ilgili ne yaptı?
MHP Meclis Üyesi Muharrem Yaman ayrıca 'Baltacı kaçağa göz yumdu' başlığıyla verdiğimiz Neo Gölpark İstanbul ilgili de bir önerge verdi.  Neo Yapı isimli şirketin Arnavutköy İlçesi Bolluca Mahallesi'nde 416 ada ile 437 ada arasındaki muhtelif parsellere Neo Gölpark İstanbul isimli villa sitesini inşa ettiğini söyleyen Yaman, “İlgili kompleks Belediye hizmet alanınına kendi öz mülkiyeti gibi duvar yaptığı, spor tesisleri ile donattı. Buraya dışarıdan hiçbir vatandaş alınmıyor. Arnavutköy’deki hemen herkesin yıllarca piknik yaptığı mülkiyeti Orman Bakanlığı'na ait olan Bolluca Mavi Göl’e giden yol kapatıldı. Hiçbir şekilde giriş çıkışa izin verilmiyor. Sitenin yolu kapattığı ana giriş kapısı da planlara göre belediyenin mülkiyeti içerisinde yer alıyor. İçeriye girip parkı kullanmak, yolda yürümek, hatta Mavi Göl'e piknik yapmaya gitmek için villa sahibinden izin alınması gerek” dedi. MHP'li Yaman, “Neo Gölpark İstanbul isimli villa sitesinin içerisindeki mülkiyeti belediyeye kulanım hakkı tüm ülke halkına ait olan yerlerin tahsisine tahsisine ilişkin olarak İBB'nin bugüne kadar herhangi bir hukuki işlemi olmuş mudur? Bahsi geçen yerlerin halkın kullanıma açılması için İBB'nin herhangi bir hukuki işlem yapma yetkisi ve sorumluluğu bulunmakta mıdır? Varsa bu güne kadar ne gibi yasal işlemler yapılmıştır? Şayet herhangi bir yasal işlem yapılmadı ise neden yapılmamıştır ve yapılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.