Içme suyu havzaları yok ediliyor

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis Üyesi İsa Öztürk, İstanbul'un içme suyu havzalarını meclis gündemine taşıdı.

Içme suyu havzaları yok ediliyor

 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis Üyesi İsa Öztürk, İstanbul'un içme suyu havzalarını meclis gündemine taşıdı. «İçme suyu havzaları yok ediliyor» diyen Öztürk, «AKP suyu bile ticarileştirdi» ifadesini kullandı.

Rant üzerinden büyümek istiyorlar
AK Parti iktidarını da hedef alan CHP'li İsa Öztürk, “İktidarın ekonomik kalkınma ile ilgili bakışı İstanbul’un rantı üzerinden büyümeyi sağlamak. İstanbul Çevre Düzeni Planı ve bilim insanlarının görüşleri hiç dikkate alınmadan İstanbul’un yaşam kaynakları yok ediliyor; 3.Köprü, 3.Havaalanı ve Kanal İstanbul gibi projeler su kaynaklarını azaltacak, kirletecek ve bu bölgeleri ve İstanbul’un nüfusunu artıracaktır. Düzce’nin, Sakarya’nın, Trakya’nın suyu da artık İstanbul’a yetmeyecek ve o bölgelerde tarım yapamayanlar İstanbul’a göç edecektir. Bu sarmaldan çıkmak için ulusal düzeyde politikalar geliştirilmelidir” dedi.

İBB ve Pendik Belediyeleri'nin CHP'li ismi İsa Öztürk, İBB Meclisi'nde yaptığı konuşmayla, İstanbul'un içme suyu havzalarını gündeme getirdi. İçme suyu alanlarında ciddi bir tahribat ve ihmalkarlık olduğunu belirten Öztürk, AK Parti iktidarını ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'ı eleştirdi. CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nurettin Sözen döneminde 10 metreküp suyun vatandaşa bedavaya verildiğini de anımsatan Öztürk, “AKP suyu bile ticarileştirdi” diye konuştu.

Kaynaklar ihtiyacı karşılamıyor
İstanbul'un ciddi bir susuzluk tehlikesi altında olduğunu vurgulayan Öztürk, İstanbul'daki su kaynaklarının ihtiyacı karşılamadığını belirterek, suyun dünyadaki varlığına ve kullanımına ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Öztürk, “Su, yer yüzündeki yaşamın en temel kaynaklarından biri, Dünyanın % 70’i sudan oluşuyor fakat bu suyun sadece % 2.5 tatlı su. Diğer kısmı denizler ve okyanuslardaki tuzlu su. Tatlı suyun % 90’ı da kutuplarda buzul halinde yada yer altında. İnsanoğlunun kullanabileceği su toplam suyun sadece Binde üçü. Bu kullanılan tatlı suyun % 70’i tarımda, % 20’si endüstriyel olarak sadece % 10 evsel olarak kullanılmakta. Dünyanın su kaynakları sınırlı ve artırılması da mümkün değil aksine hızla azalmakta. 1950 yılında kişi başına düşen su miktarı 17 bin m3 iken bugün 6.500 m3’e düşmüş durumda. Dünyada 1.5 milyar insan temiz sudan mahrum ve 7 milyon insan su ile ilgili hastalıklar nedeni ile ölmekte” ifadelerini kullandı.

Kuzey Ormanları korunmalı
Suyla ilgili dünyadaki manzarayı açıklayan Öztürk daha sonra ise İstanbul'un su sorunlarından bahsetti. İstanbul'daki barajların ve su kaynaklarının büyük bir kısmının Kuzey Ormanları içerisinde olduğuna dikkat çeken Öztürk, Kuzey Ormanları'nın korunmasının ciddi önem taşıdığını söyleyerek, “İstanbul’un kendi kaynakları İstanbul’un ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. İstanbul’un su kaynaklarının tamamı kuzey kısmında. Bu bölüm ormanlık ve su kaynaklarına sahip. İstanbul’da bu kuzey ormanlarının korunması çok önemli. Hem su kaynaklarının korunması hem de temiz kalması açısından. İstanbul ve İstanbul’un içme suyu için en önemli tehlike Merkezi Hükümet. İstanbulu merkezi hükümetten koruyalım” diye konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.